Politika

Američki politikolog, ekonomista i pisac

Fukujama: Vučić koristi korona krizu da poveća svoju izvršnu vlast



Upitan da li Srbija i Crna Gora mogu da slijede svoj put ka Evropskoj uniji u svjetlu najnovije ojcene Fridom Hausa o padu u upravi, slobodi govora i medija, pravosuđa Fukujama kaže da ne mogu, jer u EU postoji nespremnost za dalje proširenje zbog osjećanja da su prerano primili neke zemlje.


Fukujama: Vučić koristi korona krizu da poveća svoju izvršnu vlast Foto: Profimedia
Glas AmerikeIzvor




Američki politikolog, ekonomista i pisac Frensis Fukujama je ocijenio da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koristi korona krizu kao način da poveća svoju izvršnu vlast, isto kao Viktor Orban i neki drugi lideri u regionu i da Srbija ide u autoritarnom smjeru.

Fukujama, koji je jedan od potpisnika apela više stotina intelektualaca protiv urušavanja demokratije u Srbiji i zaštitu beogradskog Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, rekao je za Glas Amerikeda Srbija sada ide sporije ka EU.

“U nekom momentu… ili možda smo već došli do te tačke, gdje će svaka ideja o članstvu u EU biti nemoguća, jer je EU zasnovana na sistemu vrijednosti koji ne podržava ili ne personifikuje trenutni režim u Beogradu”, rekao je Fukujama.

On je ocijenio da srpska vlada nije previše zainteresovana za EU i da ne želi da radi na ispunjavanju kriterujuma za pristup.

“Zaista mislim da će se proces usporiti, možda zaustaviti ili čak krenuti unazad”, poručuje Fukujama.

On ističe da Srbija igra dvostruku igru.

“Želi da predstavi zapadnoj javnosti, Briselu i Berlinu i drugim prijestonicama da je i dalje na putu ka članstvu u EU, ali i produbljuje saradnju sa Rusijom i sa Kinom. U stvari, raniji napori da se ostane na strani Zapada, su način da se izbjegne kritika sa Zapada”, navodi on.

Fukujama sumnja da će uskoro biti riješen problem Kosova, dodajući da mu se čini da i sa strane Beograda i sa strane Prištine – postoji otpor tome.

Upitan da li Srbija i Crna Gora mogu da slijede svoj put ka Evropskoj uniji u svjetlu najnovije ojcene Fridom Hausa o padu u upravi, slobodi govora i medija, pravosuđa Fukujama kaže da ne mogu, jer u EU postoji nespremnost za dalje proširenje zbog osjećanja da su prerano primili neke zemlje.

“Mislim da je jedan od problema koje je EU imala što je pustila druge zemlje iz regiona kao što su Bugarska i Rumunija da nazaduju nakon što su primljene. Nivo korupcije je počeo da raste…A kada imate zemlju koja ni ne deluje posebno zainteresovano da uđe u Uniju ili ne sprovodi neophodne reforme, to nema smisla sa evropskog stanovišta”, kazao je.

Osim Fukujame, koji je profesor političkih nauka na univerzitetu Stenford i predsjednik uredničkog odbora časopisa "Američki interes", peticiju protiv urušavanja demokratije u Srbiji i zaštitu beogradskog Instituta za filozofiju i društvenu teoriju su, između ostalih, potpisali i renomirani svjetski intelektualci Jirgen Habermas, Noam Čomski, Toma Piketi i Džudit Batler.

Portal Analitika