Šef poslaničkog kluba Socijalističke narodne partije mr Aleksandar Damjanović ocijenio je u razgovoru sa Portal Analitika da iza priče o neuspjelim pregovorima njegove partije sa Demokratskim frontom, stoji namjera Lekićevog političkog saveza da ponizi najjaču opozicionu partiju i ukine ime i identitet partije koja postoji već 15 godina. Damjanović je dodao da odluku GO svoje stranke o samostalnom nastupu ne doživljava kao svoju ličnu pobjedu bez obzira što se od početka zalagao za samostalni nastup.
- Pregovori nisu uspjeli zato što kolege iz DF nijesu prihvatile predlog koalicionog sporazuma, odbivši čak da razgovaraju o istom, već su bezuslovno tražili da SNP kao najveća opoziciona partija pristupi savezu dvije manje partije, izgubi svoje ime koje časno nosi gotovo 15 godina, utopi svoj identitet u taj savez i prihvati nametnuta pravila igre, kazao je Damjanović za Portal Analitika.
Damjanović, inače blizak saradnik predsjednika partije Srđana Milića, smatra da su partijski funkcioneri koji su prešli u Front „sami sebe“ definitivno isključili iz SNP-a.
- Svojim odnosom prema tom činu SNP CG upravo pokazuje snagu i veličinu, a ne slabost, jer isključenje iz partije do sada nije bilo primjenjivano, čak i kada se radilo o odlascima iz partije koji su imali mnogo veću težinu nego ovaj odlazak, kaže Damjanović.
ANALITIKA: Da li odluku GO SNP-a o samostalnom nastupu doživljavate kao ličnu pobjedu imajući u vidu da ste se od početka zalagali za samostalni nastup?
DAMJANOVIĆ: Nijednu odluku moje Partije do sada nisam doživio niti kao ličnu pobjedu, niti kao lični poraz, iz prostog razloga što je donošenje odluka u SNP-u posljedica demokratskog dijaloga unutar stranačkih organa, i svaki član, pa i moja malenkost, može da iznese lični stav za koji smatra da najbolje odgovara interesima SNP CG. Međutim, jednom kada se u demokratskoj proceduri donesu odluke - a i sami ste svjedoci da smo jedina partija u Crnoj Gori čije su sjednice najviših partijskih organa bile javne - tada smo svi dužni da te odluke poštujemo i dosljedno sprovodimo. Na taj način se ogleda suštinska privrženost interesima partije, da ste spremni da, i kada vaš stav nema većinu, poštujete drugačiju volju. To sam radio i kada sam sa svojim stavovima bio u manjini u partijskim organima, i to rade svi ostali odgovorni članovi SNP CG.
ANALITIKA: Zbog čega su po Vama, propali pregovori o koaliciji sa Demokratskim frontom?
DAMJANOVIĆ: Pregovori nisu uspjeli zato što kolege iz DF nijesu prihvatile predlog koalicionog sporazuma koji je ponudila SNP CG, odbivši čak da razgovaraju o istom, već su bezuslovno tražili da SNP CG kao najveća opoziciona partija pristupi savezu dvije manje partije, izgubi svoje ime koje časno nosi gotovo 15 godina, utopi svoj identitet u taj savez i prihvati nametnuta pravila igre.
Na taj način nije pokazana volja da se sa SNP CG ozbiljno razgovara, kao što to rade ozbiljni politički subjekti, već da se SNP-u diktiraju prava i obaveze. Niko u Crnoj Gori ne može ni da pomisli da na taj način ponižava partiju koja čini više od polovine opozicije u Crnoj Gori. To nije mogla nikada ni vladajuća DPS-SDP koalicija kao naš jedini politički protivnik, a kamo li neki drugi politički subjekti koji sebe nazivaju opozicionim.
ANALITIKA: Dio funkcionera SNP-a je mimo odluke GO i Statuta partije pristupio Frontu. Zašto Vaša partija nije isključila te članove SNP-a i da li tom odlukom SNP možda pokazuje da nije dovoljno čvrsta kada je u pitanju poštovanje svog Statuta?
ANALITIKA: Neznatan broj funkcionera SNP CG nije imao snage da prihvati odluku koju je jednoglasno donio GO SNP CG, a koju su gotovo aklamacijom podržali apsolutno svi opštinski odbori u Crnoj Gori, i ti funkcioneri su otišli u drugi politički subjekat.
Kako reče kolega Velizar Kaluđerović, na taj način su napustili SNP CG i sami su sebe isključili, i sa tim stavom se potpuno slažem. Svojim odnosom prema tom činu SNP CG upravo pokazuje snagu i veličinu, a ne slabost, jer isključenje iz partije do sada nije bilo primjenjivano, čak i kada se radilo o odlascima iz partije koji su imali mnogo veću težinu nego ovaj odlazak.
ANALITIKA: Da li se u slučaju odlaska nekih članova GO SNP-a može govoriti i o ideološkom razlazu, imajući u vidu da su pojedini, sada već članovi Predsjedništva Fronta, imali stavove o identitetskim pitanjima koji su ipak bili blići idejama i stavovima Nove srpske demokratije?
DAMJANOVIĆ: Stavovi o identitetskim pitanjima SNP CG su zapisani u Programu koji je jednoglasno usvojio Kongres SNP CG novembra 2010. godine i sa tim stavovima nema igre. Ti stavovi se suštinski razlikuju od stavova koje po tim pitanjima, a sudeći po onome što je javno prezentovano, ima DF, a naročito jedna članica tog dvočlanog saveza koja je upravo svih ovih godina bila najžešći protivnik ideoloških i programskih odrednica SNP CG i koja nikakvih dodirnih tačaka nema sa osnovnim principima djelovanja SNP CG, kao najveće opozicione partije.
ANALITIKA: Da li će odlazak tih ljudi pomoći SNP-u da se ideološki profiliše kao stranka socijaldemokratske orjentacije?
DAMJANOVIĆ: Profilacija SNP CG kao jedine ljevičarske opozicione partije u Crnoj Gori i jedine partije socijalne pravde, koja je tu odrednicu zapisala u Programu i dosljedno je sprovodi, zaokružena je u potpunosti još na posljednjem Kongresu jednoglasnim usvajanjem Programa. U tom Programu, koji je javan i dostupan svima u Crnoj Gori, svi oni koji vjeruju u ideju ljevice, socijalne pravde, solidarnosti, slobode i jednakosti, pune vladavine prava, naći će temelj na kome treba graditi socijalno homogenu i solidarnu Crnu Goru. Oni koji ne misle tako, vjerovatno poštuju i ostvaruju neke druge partijske programe, vjeruju u neke druge ideje, desničarske, neoliberalne ili čak i neke ideološke neprincipijelne „mikseve“ kojih smo u posljednje vrijeme svi svjedoci.
ANALITIKA: U kojoj mjeri će posljednji događaji u vezi sa formiranjem Fronta i u samom SNP-u nanijeti štetu opoziciji?
DAMJANOVIĆ: Podsjetiću da je uz SNP, Front samo jedan od nekoliko političkih opozicionih subjekata koji nastupaju na izborima. Tu su za sada još i Pozitivna Crna Gora, Srpski blok, koalicija albanskih partija, tako da ja na opozicionoj sceni široka ponuda političkih ideja što će doprijenijeti visokoj izlaznosti i povećaće šanse da se DPS-SDP pošalje u opoziciju. Podsjetiću da smo za sada jedina politička partija koja se obavezala da postizbornu koaliciju gradi sa onim političkim subjektima koji su za promjenu ove vlasti.
Iako niko drugi to nije javno deklarisao, niti se obavezao, želim da vjerujem da su i svi ostali opozicionari dosljedni i da će takvi ostati i nakon izbora. Što se tiče SNP-a, na napade smo se odavno navikli, pa bilo da dolaze od strane DPS-SDP koalicije ili od strane dva pomenuta dnevna lista ili od strane pojedinih „opozicionara“. I matrica napada im je ista, a biće i rezultat, a to je - jači i moćniji SNP Crne Gore.
ANALITIKA: Šta je suština izbornog programa SNP-a i kakva će biti kampanja najjače opozicione partije?
DAMJANOVIĆ: U centru našeg izbornog programa, koji se temelji na našim ključnim programskim principima i našoj prepoznatoj aktivnosti u državnom i lokalnim parlamentima, biće građanin Crne Gore, njegov težak materijalni status, kao i nedovoljno dobar kvalitet života prosječne crnogorske porodice, odnosno domaćinstva. Smatramo da je ključni problem Crne Gore katastrofalna ekonomsko-socijalna situacija i pokušaćemo da pružimo konkretna i održiva rješenja za brojne probleme koji opterećuju, prije svega našu ekonomiju, ali i cijelo društvo. Nećemo nuditi ni spisak želja, ni nerealna obećanja, niti mjere koje nemaju finansijsko uporište, ali ćemo ubjedljivo pokazati i dokazati da se i sa ovim resursima koje ima Crna Gora, sa odgovornom ekonomskom politikom, preraspodjelom dohotka, efikasnijim državnim institucijama, neophodnim poboljšanjima u oblasti zdravstvene zaštite i obrazovanja, većom solidarnošću, mogu napraviti snažni koraci naprijed.
Smatramo da Crna Gora ima šansu, da se sa političkim promjenama koje su neminovne, mijenja nabolje i ukupan društveno-ekonomski ambijent. Ono što će biti srž naše predizborne ponude je socijalna odgovornost, i države, i preduzetnika, i svih građana, a ključni cilj SNP CG je da se u praksi ostvare programski principi SNP CG, a to je da Crna Gora zaista bude politički stabilna, ekonomski jaka, socijalno homogena, bezbjedna za sve i u evropsku porodicu integrisana država, čime će i u praksi, a ne samo na papiru biti ostvaren član 1.važećeg Ustava Crne Gore.
ANALITIKA: Da se vratimo na neke ranije događaje koji su prethodili formiranju Fronta. I Vi i predsjednik SNP-a Srđan Milić bili ste na udaru prvo nekih opozicionih partija, pa lidera Građanskih protesta pa na kraju i nekih medija. Koji su razlozi za te napade?
DAMJANOVIĆ: Moj lični stav je da na udaru dva štampana medija nijesmo samo predsjednik Milić i ja, već i mnogi drugi časni članovi SNP CG, odnosno cijela Partija. Jedan od tih medija to radi već punih 15 godina, dakle od svog osnivanja koje je bilo inicirano i pomagano od strane tadašnjih, odnosno sadašnjih vlasti, sa namjerom da se nanese šteta tada SNP-u u osnivanju predvođenim Momirom Bulatovićem. Ta neobjašnjiva mržnja uređivačke strukture traje punih 15 godina, i to je jedini kontinuitet tog štampanog medija. Sve ostalo su koketiranje sa DPS-SDP vlastima i mnogo, mnogo desetina milona eura ličnog bogatstva njegovih vlasnika. O drugom mediju nemam šta posebno da kažem, već da nakon smrti pok. Duška Jovanovića potpuno mijenja uređivačku politiku prema SNP i to u ovom predizbornom periodu doživljava kulminaciju. Ta dva, nazovi, opoziciona lista, na veoma čudan način pokazuju svoje tobožnje opozicionarstvo iz dana u dan napadajući najveću opozicionu partiju, čime u stvari direktno rade za račun DPS-SDP koalicije i to je svakome jasno. Što se tiče pokušaja napada pojedinih opozicionih partija i jednog lidera građanskog protesta, najbolji odgovor na te napade je njihov sadašnji status i rejting, a tim pokušajima napada svakako ne mogu praviti štetu SNP-u. Zato prave štetu sebi, što je manje važno, ali i štete opozicionoj ideji, što možda i jeste pravi cilj tih napada, odnosno napadača.

ANALITIKA: Dio opozicije i NVO Vas je dovodio i u vezu sa porodicom Đukanović zbog toga što ste izjavili da ste u građanski korektnim odnosima sa njima. Da li su ti napadi bili političke prirode, imajući u vidu da je zbog Vas i održan perfomans MANS-a?
DAMJANOVIĆ: Mala ispravka. Ja sam javno izjavio i ponavljam da sam u dobroj građanskoj komunikaciji sa svima, i da nikada ne miješam privatni život i politiku, a da u životu nikada nisam imao, niti imam bilo kakve političke, niti privatne relacije sa osobama za koje je pokušano da mi se imputira.
No, to je potpuno nebitno u odnosu na činjenicu da je svakom dobronamjernom građaninu Crne Gore danas potpuno jasno da su oni neuspješni napadi i skečevi iz juna imali političku pozadinu. Nadam se da sam, prije svega zbog građana Crne Gore, kako onih koji me podržavaju u mom političkom radu, tako i onih drugih, toj udruženoj kliki dao adekvatan odgovor nakon čega su tzv. „optužbe“ prestale, a pojedine kolovođe nestale sa javne scene. Ne osjećam neku posebnu satisfakciju što sam dva puta u parlamentu, kao i na pojedinim televizijama još tokom juna ukazao da se sprema najprljavija moguća kampanja protiv SNP-a, režirana u djelovima vlasti, a izvođena od osoba koje nijesu vrijedne pomena, i čija su jedine karakteristike da posjeduju ogromno bogatstvo, a ne mogu da dokažu da isto potiče od legalnih prihoda, kao i mržnju prema SNP-u, što vjerovatno ni oni sebi ne mogu da objasne.
ANALITIKA: Zašto, po Vama, sada lideri Građanskih protesta - u prvom redu MANS - upadljivo ćute, ne komentarišući aktuelna politička zbivanja, a ranije su imali decidne političke zahtjeve da Vlada premijera Lukšića ode?
DAMJANOVIĆ: Kao poslanik Skupštine Crne Gore, sa puno obaveza i aktivnosti, zaista nemam vremena ni volje da se bavim sa time šta radi pomenuta NVO, ali sam ponosan što sam i kao poslanik i kao predsjednik Odbora za ekonomiju, finansije i budžet ostvario komunikaciju sa desetinama ozbiljnih NVO u nizu korisnih projekata o čemu postoje brojni izvještaji i činjenice.
Moj rad u Skupštini, moji politički stavovi, stotine izjava, saopštenja, intervjua, moji predlozi zakona, amandmani, ali i moja imovina, su transparentni, informacije o tome su svima poznate, provjerljive i podložne sudu građana, i u tom smislu bi bilo elementarno pristojno i odgovorno da tako bude i sa onim javnim ličnostima koje su vodile i vode malu „harangu“ na moju malenkost, a što nije slučaj.
Nenad ZEČEVIĆ