To je pad u odnosu na skor 3,86 u odnosu na godinu ranije. Ističe se, da pogoršanje jasno u oblasti Lokalno demokratsko upravljanje. Najbolju ocjenu naša zemlja ima u oblasti Civilno društvo – 5,25. Najlošiji skor je u oblasti Korupcija – 3,00.
U komentaru izvještaja objavljenom na sajtu Fridom Hausa, Noa Bajon je istakao da zemlje u ,,sivoj zoni hibridnih režima“ mogu ostvariti napredak opozicionom pobjedom na izborima, ali se pokazalo da to nije definitivan uslov.
- U različitim stepenima, na posljednjim izborima na Kosovu (2019. i 2021), Crnoj Gori (2020) i Moldaviji (2020), kao i na lokalnim izborima u Banjaluci i Sarajevu u Bosni i Hercegovini, vidjelo se da opoziciona pobjeda u zemljama ,,sive zone hibridnosti“ nije neostvariva. U svakoj od ovih zemalja, opozicione snage su prevazišle očekivanja i uspjele da rostvare promjenu vlasti – napisao je Bajon.
Istakao je bijes birača, a da su se izborna iznenađenja desila kao odraz koruptivnih skandala i zloupotrebe moći.
- Ipak nema garancije da će opoziciona pobjeda donijeti kraj nazadovanja (u demokratskom skoru) ili izlazak iz ,,sive zone“. Kako su opisale Lisija Ćaneti i Šon Henli, ne mogu se pokreti koji do vlasti dolaze na talasu sentimenta protiv korupcije, kao automatski ,,prodemokratski“. Antikoruptivne politike mogu lako u sebi sadržati neliberalne i nedemokratske karakteristike – napisao je Bajon.
Naveo je, da su takve negativne karakteristike razlog da se bez rezerve ne mogu slaviti opozicioni trijumfi u Banjaluci ili Crnoj Gori.
- Novi gradonačelnik Banjaluke i nova Vlada Crne Gore su prigrlili etnonacionalističke, isključive poglede. Slično tome, neustavan odgovor na pandemiju u Slovačkoj je doveo do toga da nova vlast u toj zemlji nije uspjela da pokaže da se razlikuje od prethodne – napisao je Bajon.
Ističe se i izuzetno visok odziv na prethodnim parlamentarnim izborima od 77 procenata.