Društvo

Fridom haus: Crna Gora djelimično slobodna, rejting kao prošlogodišnji

Izvor


U tranzicione vlade odnosno hibridne režime spada Bosna i Herecegovina sa ocjenom 4,36. Među ovim državama su i Albanija, Ukrajina, Gruzija, Moldavija.



Kosovo spada u polukonsolidovane autoritarne režime sa ocjenom 5,18. a u toj grupi od monitorovanih država još je i Jermenija.



Dražave sa najboljim ocjenama odnosno konsolidovanim demokratijama su: na prvom mjestu Slovenija, pa slijede Estonija, Latvija, Poljska, Češka, Litvanija, Slovačka i Mađarska.



Na drugom kraju liste, odnosno kao najgore plasirani autoritarni režimi su: Kirgistan, Tadžikistan, Rusija, Kazahstan, Azerbejdžan, Bjelorusija, Turkmenistan i Uzbekistan.



U nalazu Freedom House izvještaja „Nacije u tranziciji" niti u jednoj od osam praćenih kategorija, a to su izborni proces, civilno društvo, nezvisnost medija, nacionalna demokratska vladavina, lokalno demokratsko upravljanje, pravosudni okvir i nezavisnost i korupcija Crna Gora nije zabilježila ni poboljšanje ni pogoršanje u odnosu na raniji izvještaj.  



U generalnom nalazu Freedom Housa navodi se da su negativni trendovi u Mađarskoj i Ukrajini u prvom planu kao opasnost od nedemokratskih smjerova u Centralnoj i Istočnoj Evropi zbog kojeg se otvaraju ozbiljna pitanja o trajnosti mladih demokratija Evropske  unije, kao i perspektive za one zemlje koje imaju aspiracije ka članstvu u EU.



Ključne reforme stagniraju u skoro svakoj državi Balkana. Dok Hrvatska demonstrira svoju odanost priključenju u EU sarađujući u istragama visoke korupcije, četri druge balkanske države Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo i Makedonija, trenutno nazaduju u oblastima izbornih procesa, demokratske vladavine, nezavisnosti pravosuđa i nezavisnosti medija.



Freedom House je nezavisna organizacija koja nadgleda i podržava demokratske promjene, vrši monitoring nad pravima i slobodama širom svijeta, i poziva na zaštitu slobode i zaštite ljudskih prava, prenosi RSE.


Portal Analitika