Politika

Na svečanom prijemu povodom Dana Francuske Republike u Podgorici otpjevana skraćena verzija himne Crne Gore

Francuski protokol iznad crnogorskog zakona

Odluku da se na svečanom prijemu francuske ambasade u Podgorici, povodom obilježavanja Dana Francuske Republike, vokalno izvođenje crnogorske i francuske himne skrati na minut i po, Ambasada te zemlje donijela je pozivajući se na francuski protokol koji to dozvoljava, iako to crnogorski Zakon o državnim i nacionalnim simbolima tretira kao prekršaj.

Francuski protokol iznad crnogorskog zakona Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Prijem povodom obilježavanja 14. jula - Dana Francuske Republike, koji je francuski ambasador Kristijan Timonije priredio preksinoć u jednom restoranu u Podgorici, počeo je intoniranjem nacionalnih himni dvije zemlje.

Vokalistkinja je otpjevala samo prve dvije strofe obje himne. Vokalno izvođenje crnogorske himne, prema odredbama crnogorskog Zakona o izboru, upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola, ne dozvoljava skraćivanje teksta.

U članu 8 tog akta, između ostalog, piše da se, prilikom izvođenja, u tekstu i melodiji himne ne mogu vršiti bilo kakve izmjene, dok su članom 21 istog zakona za taj prekršaj predviđene kazne u iznosu od 500 do 20.000 eura.

Francuska ambasada se, međutim, kako proističe iz odgovora koji je dostavljen Pobjedi, prilikom organizacije svečanog prijema vodila francuskim protokolom, a ne crnogorskim zakonima.

– Francuski protokol u ovakvim situacijama predviđa kraću verziju himni. Mogli ste primijetiti da je izvođenje i francuske i crnogorske himne jednako trajalo, odnosno minut i trideset sekundi – rečeno je Pobjedi u francuskoj ambasadi.

Bivša direktorica Muzičke škole „Vasa Pavić“ i aktuelna direktorica KIC pop hora Zoja Đurović u izjavi za Pobjedu, takođe, naglašava da je, u skladu sa crnogorskim zakonodavstvom, polovično pjevanje himne zabranjeno.

– Nijedna ambasada ne bi smjela da skraćuje tuđu himnu. Svoju mogu, ako to njihovo zakonodavstvo i protokoli dozvoljavaju, ali ne i tuđu – kategorična je Đurović.

Ona napominje da je skraćenje crnogorske himne moguće isključivo kada se izvodi u instrumentalu, što na prijemu francuske ambasade nije bio slučaj, budući da je himna izvođena vokalno.

– U svakom drugom slučaju, himna se izvodi cijela i bilo kakva skraćena verzija nije dozvoljena – zaključila je Đurović.

Portal Analitika