Iz Turske su, nakon odluke Ustanvnog suda stigli samo pozitivni komentari, a nacijom je zavladalo sveopće oduševljenje.
Ranije su oba doma francuskog Parlamenta prihvatila sporni zakon, ali Ustavni sud je procijenio kako kažnjavanje poricanja postojanja genocida predstavlja povredu prava na slobodu izražavanja mišljenja. Zakon, koji je predsjednik Sarkozi svim snagama podupirao, odnosi se na masovno ubijanje Jermena koje je Turska počinila za vrijeme Prvog svjetskog rata. Tada je, prema službenim podacima iz Jermenije, poginulo više od milion i po ljudi. Prema upravo poništenom zakonu, svako ko bi negirao postojanje genocida nad Jermencma bio bi suočen s godinom dana zatvora ili novčanom kaznom do maksimalnih 45.000 eura.
Nakon, s druge strane, razočaravajuće odluke, iz kancelarije predsjednika Sarkozija je saopšteno kako je negiranje genocida nepodnošljivo i kao takvo se mora kazniti. Predsjednik je već od svoje vlade zatražio pripremu nacrta novog zakona, uzimajući u obzir odluku Ustavnog suda.
Turski ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu najavio je kako je njegov kabinet spreman da se sastane se s francuskim ministrom kako bi se obnovila ekonomska, politička i vojna saradnja između dvije zemlje, koja je zamrznuta, nakon što je francuski Parlament 23. januara prihvatio Zakon. Turska vlada smatra kako bi rasprave o onome što se dogodilo za vrijeme Prvog svjetskog rata trebalo ostaviti istoričarima, i kako bi novi francuski zakon ograničio pravo na slobodu govora.
Osim Francuske, još neke zemlje su masovna ubistva u Jermeniji okarakterisala kao genocid, a među njima su Argentina, Belgija, Kanada, Italija, Rusija i Urugvaj. Velika Britanija, SAD, Izrael i ostale zemlje, koriste se drugačijom terminologijom za taj zločin.
(Foto: telegraph.co.uk)