Svijet

Francuska tužila EK zbog primata engleskog kod zapošljavanja u EU institucijama

Upotreba evropske, pojednostavljene verzije engleskog jezika koju koriste ljudi kojima to nije maternji jezik, ponovo se našla na udaru francuskih birokrata.

Francuska tužila EK zbog primata engleskog kod zapošljavanja u EU institucijama Foto: EPA-EFE
N1Izvor

Pariz je ponovo krenuo u napad, ovoga puta zbog zapošljavanja novih radnika na osnovu procena koje su sprovedene na engleskom jeziku, piše Politiko.

U okviru konkursa za zapošljavanje novih zvaničnika u institucijama EU u oblastima kao što su svemir, odbrana i ekonomija koji je u toku, koristi se proces selekcije u okviru koga su pojedini testovi samo na engleskom jeziku.

Zbog toga je Pariz u ponedjeljak podnio tužbu najvišem sudu EU – drugu po redu.

Francuska se poziva na generalna pravila EU koja predviđaju da svi građani EU treba da budu tretirani jednako, bez obzira na nacionalnost, kao i na pravila o zapošljavanju zvaničnika EU, koja takođe zabranjuju diskriminaciju na osnovu jezika i prihvataju je samo pod određenim uslovima.

„To diskriminiše kandidate koji nisu anglofoni“, rekao je jedan francuski diplomata pod uslovom da ostane anoniman.

Drugi diplomata EU ocijenio je da ovo nije samo “francuska bitka”, navodeći da i druge zemlje članice dijele istu zabrinutost, ističući u prvi plan Italiju.

“To nije borba protiv određenog jezika, već u prilog višejezičnosti“, naveo je on, prenosi Politiko.

U prethodnim, sličnim sudskim predmetima, EU Komisija se branila da je pojedine testove sprovela na engleskom jeziku, samo zato što su njenim službama za zapošljavanje bili potrebni kandidati koji odmah rade na tom jeziku.

Očekuje se da će Opšti sud EU donijeti odluku o tom pitanju u roku od godinu dana. Taj sud je u sličnim situacijama poništavao konkurse zbog neopravdanog ograničavanja izbora jezika, a ranije ove godine je i najviša sudska instanca u EU, Evropski sud pravde, presudio u korist Italije i Španije u sličnim slučajevima.

Inače, francuski je jedan od 24 zvanična jezika EU i neformalno se smatra jednim od tri radna jezika Komisije (uz engleski i nemački), kao i jednim od dva govorna jezika Savjeta EU (uz engleski).

Prema zvaničnim podacima, u EU Komisiji je zaposlena 3.271 osoba sa francuskim državljanstvom, čime je ta zemlja treća po broju zaposlenih državljana u toj instituciji, odmah iza Italije i Belgije.

Međutim, francuski državljani su nedovoljno zastupljeni među višim osobljem EU u poređenju sa ciljem Komisije da osigura geografsku ravnotežu među zaposlenima u bloku.

Portal Analitika