Svijet

Francuska: Policajci protestuju jer im je zabranjen zahvat gušenja

Francuska policija je u nizu gradova protestovala protiv vladine zabrane zahvata gušenja, tehnike fizičkog obuzdavanja u svrhu ograničavanja kretanja osobe, a vlada je tu odluku donijela kao odgovor na gnijev javnosti zbog smrti Džordža Flojda u Sjedinjenim Američkim Državama i navodnu policijsku brutalnost u Francuskoj.

Francuska: Policajci protestuju jer im je zabranjen zahvat gušenja Foto: Twitter
IndexIzvor

U Parizu su policajci parkirali na desetine službenih vozila kod Trijumfalne kapije, a potom su prošli Jelisejskim poljima. Na jednom je kombiju bio istaknut plakat s porukom “Nema policije, nema mira” dok je na drugom bila fotografija s prizorima povreda koje su zadobili policajci tokom obavljanja dužnosti uz pitanje “Ko koga masakrira?”.

Demonstracije su organizovane nakon sastanka predstavnika policijskih sindikata i ministra unutarnjih poslova Kristofa Kastanera sazvanog s ciljem da se pokuša ublažiti ljutnja koju su među policajcima izazvale vladine mjere.

Sindikalni predstavnici ministru su prenijeli poruku da zahvat gušenja zapravo spašava živote, te da službenici moraju imati tu tehniku na raspolaganju dok se ne pronađe odgovarajuća alternativa, kazao je nakon sastanka Fabijen Vanemelrik iz Nacionalnog udruženja policajaca.

“Druga stvar koju smo mu kazali bila je da prestane da kupuje socijalni mir tako što ćemo ugađati nekim grupama, a na račun policije”, kazao je on novinarima dodajući da se policija ne može smatrati odgovornom za sve što u društvu ne valja.

U pariskom predgrađu Bobinjiju u četvrtak uveče policajci su se postrojili ispred stanice i pobacali policijske lisice na tlo. U Lionu su pak policajci parkirali vozila na centralnom gradskom trgu sa upaljenim rotacijama.

Grupe koje se bore za ljudska prava tvrde kako se optužbe protiv francuske policije za brutalnost i rasizam uglavnom ne rješavaju, a novi talas ljutnje na policiju proširio se širom svijeta nakon što je bijeli policajac u Americi usmrtio Afroamerikanca Džordža Flojda.

Portal Analitika