U nedjelju veče je sceni u atrijumu The Capital Plaza u Podgorici održan spektakularni završni koncert devetog izdanja “Made In New York Jazz Festivala 2024”.
Ovaj festival je potvrda riječi organizatora da džez u Crnoj Gori više nije „incident“, već pravilo na koje se navikavamo kao na novu normalnost. Prepun atrijum The Capital Plaza centra bio je poprište vrhunske džez svirke najvećih majstora tog žanra: Nejtan Ist, Frenk Gambali, Džez Tejn Vots, Noa Ist, Ekep Enkvele, Kenedi Kenedi, Jakov Mejman, Luis Bonila, Mihal Martinjuk, Lana Janjanin, Branko Sterpin, Milan Pavković, Filip Bulatović i Vladimir Maraš, donijeli su dah moderne njujorške džez scene i još jednom postavili Podgoricu i Crnu Goru na mapu najvećih svjetskih muzičkih zbivanja.
Direktor festivala u Crnoj Gori, Vladimir Maraš nakon koncerta izjavio je da je ponosan na sve ljude u produkciji i organizaciji festivala, koji su dobili sve komplimente od najvećih svjetskih imena koji su bili naši gosti ovom prilikom.
„Mislim da cilj ovog festivala nisu samo dva velika koncerta, već i promocija naše zemlje kao turističke destinacije u kojoj kultura zauzima značajno i važno mjesto. Vođeni logikom da se dobar glas daleko čuje, vjerujem da ćemo nastaviti kao i do sada i da ćemo ubrzo obradovati crnogorsku javnost novim informacijama koje se tiču narednog, desetog po redu, dakle jubilarnog izdanja Made in New York Jazz Festivala koje nas očekuje naredne godine“, kazao je Maraš.
Čak osam programa u pet festivalskih dana, kao i besplatni Master class koji održan juče u džez klubu Sejdefa potvrda su, kaže, činjenice da je Made in New York Jazz Festival postao najvažnija karika u postavljanju novih produkcijskih standarda kada je tema džez muzika u Crnoj Gori.
Predstavnik njujorške kompanije Made in New York Jazz Comp INC, Majkl Brovkin nakon sinoćnjeg koncerta izjavio je da iz godine u godinu, sa sve više zadovoljstva i elana radi na ovom projektu i da sa crnogorskim partnerom, kompanijom Rabbit Records i njenim osnivačem Vladimirom Marašem, veoma uspješno sarađuje, što ovaj projekat čini važnim i na većem nivou – nivou crnogosko-američke saradnje u domenu kulturne diplomatije.
„Spremamo neka velika iznenađenja za ljeto 2025. godine u Crnoj Gori i jedva čekamo da sa javnošću u Crnoj Gori podijelimo te informacije“, poručio je on.
Ono što posebno raduje je, po riječima Maraša, činjenica da je za svaki program vladalo veliko interesovanje.
„Skoro 50% posjetilaca festivalskih programa bilo je iz inostranstva, sa raznih destinacija, od Kanade, SAD, Velike Britanije do Turske, Norveške, Francuske i regiona i svi su sa oduševljenjem ispratili poznate zvuke koje im je i ovaj put ovaj Festival podario prethodnih pet dana“, dodao je on.