Svijet

(FOTO) Svijet obilaze potresne fotografije: Ovako danas izgledaju djeca u Gazi

Roditelji nam pričaju kako njihova djeca idu da spavaju sa suzama u očima jer su gladna, rekao je generalni direktor SZO

(FOTO) Svijet obilaze potresne fotografije: Ovako danas izgledaju djeca u Gazi Foto: Ahmed Jihad Ibrahim Al-arini/Anadolu via AFP
Portal AnalitikaIzvor

Fotografije djece iz Gaze ovih dana obilaze svijet i bude najdublju zabrinutost – mališani iscrpljeni glađu, bez ljekova, bez osnovnih uslova za život.

Brojni svjetski mediji, uključujući ABC i CNN, pišu u tome.

Među pothranjenima je veliki broj djece. Jedan od njih je osamnaestomjesečni Muhamed Zakarija Ajub al-Matuk, dječak iz šatorskog naselja u gradu Gazi, koji je zbog ekstremne pothranjenosti izgubio tri kilograma i sada ima svega šest.

Prema podacima Svjetskog programa za hranu, čak 70.000 djece hitno treba medicinsku pomoć zbog akutne pothranjenosti, a 900.000 mališana u Pojasu Gaze već pati od gladi.

Ova djeca, dodaju oni, "gladuju čekajući obećanja koja nikad ne stižu".

Stanje je iz dana u dan sve gore. Više od stotinu međunarodnih humanitarnih organizacija upozorilo je da su tržnice u Gazi prazne, da se bolesti šire ogromnom brzinom i da ljudi svakodnevno kolabiraju od gladi i dehidracije.

"Svaki dan bez stalnog dotoka humanitarne pomoći znači više smrtnih slučajeva od bolesti koje se mogu spriječiti", stoji u saopštenju koje su potpisali Ljekari bez granica, Spasimo djecu, Norveško vijeće za izbjeglice i destine drugih nevladinih organizacija.

"Djeca gladuju čekajući obećanja koja nikada ne stižu", poručuju oni. 

Prema podacima Ujedinjenih nacija, od početka rata između Izraela i Hamasa u oktobru 2023. godine do kraja jula 2025, poginulo je više od 59.000 Palestinaca. Od toga je, prema Ministarstvu zdravlja u Gazi, najmanje 101 osoba umrla od gladi, među njima čak 80 djece.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorava na masovno izgladnjivanje stanovništva Gaze.

"Roditelji nam pričaju kako njihova djeca idu da spavaju sa suzama u očima jer su gladna. Mjesta na kojima se dijeli hrana postala su zone nasilja", rekao je generalni direktor SZO, Tedros Gebrejesus.

Situaciju dodatno otežava gotovo potpuna blokada pojasa Gaze. Prije početka sukoba, dnevno je u ovu teritoriju ulazilo 500 do 600 kamiona pomoći. Danas ih, tvrde humanitarne organizacije, jedva uđe 28.

Izrael, s druge strane, optužuje Hamas za krađu zaliha i blokiranje pomoći – što Hamas demantuje. Zvanični Tel Aviv tvrdi da omogućava dovoljan protok pomoći, ali humanitarci i brojne zapadne zemlje ukazuju da je to tek mali djelić stvarnih potreba.

Portal Analitika