Na Uskršnjem ostrvu, poznatom i kao Rapa Nui, ima oko 1.000 takozvanih „moai statua“, za koje je javnost do sada vjerovala da se radi samo o oblikovanim glavama i djelimičnom torzou.
Međutim, nedavno su arheolozi, koji se u okviru projekta Easter Island Statue Project (EISP) bave proučavanjem zagonetnog lokaliteta, iskopali cijeli torzo sa rukama.
- Naš tim je otkrio torzo dvije statue, visine sedam metara. Stotine, možda i hiljade posjetilaca ostrva je bilo zapanjeno kada su vidjeli da ove statue imaju i tijelo. Međutim, ono što je još važnije, jeste to što smo otkrili važne stvari o tehnikama drevnog graditeljstva na Rapa Nuiu - izjavila je direktorka projekta Džo-En van Tilburg.
Ono što su oni, između ostalog, otkrili jeste da su „moai statue“ podignute baš na tim mjestima i da stoje na kamenim postoljima, te da je u njihovoj obradi korišćeno više različitih kamenih alatki, kamenja i konopaca. Takođe su otkrili i da su u temelju statua bile izbušene rupe, u koje su uglavljena debla sa konopcima kojima su statue podizane u vertikalni položaj.
- Pronašli smo velike količine crvenog pigmenta koje su možda korišćene za bojenje statua. Konačno, pronašli smo i urezani znak na jednom postolju, koji vjerovatno predstavlja kanu. Na leđima statua se nalaze brojni petroglifi (crteži na kamenu), koji takođe predstavljaju polinezijski kanu ili vaku. Pretpostavljamo da postoji jaka veza između tih simbola i identiteta tvorca statue, ili onih kojima je ona pripadala - rekla je Van Tilburgova.
Za „moai statue“, koje su i zaštitni znak zabačenog Uskršnjeg ostrva, nije najjasnije ko ih je, kada i zašto izgradio, ali se pretpostavlja da su stare između 400 i 1.000 godina.
Uskršnje ostrvo je otkriveno 1722. godine, a 1888. pridodato je Čileu kao najbližoj državi.
(foto: blic.rs)