“Multidisciplinarni tim čine državni organi poput Vojske Crne Gore, Ministarstva unutrašnjih poslova, ali i predstavnici lokalne samouprave, Doma zdravlja Podgorica, Hitne medicinske pomoći, inspekcija, pravnih lica i svih relevatnih organa čiji rad moze doprinijeti efikasnom koordinacijom aktivnostima iz oblasti zaštite i spašavanja na teritoriji Glavnog grada”, navodi se u saopštenju.
Kao članovi Tima za zaštitu i spašavanje Glavnog grada uključeni su i predstavnici opština Tuzi i Zeta, na čijoj teritoriji će biti oformljeni punktovi za brzo reagovanje, jer nemaju obrazovane službe za postupanje u hitnim situacijama iz predmetne oblasti.
“Na konstiutivnom sastanku, članovi Tima razgovarali su o obaveznim aktivnostima i postupanjima koja su u nadležnosti ovog tijela, ali i o procedurama za preduzimanje konkretnih mjera u cilju izvršenja zadataka iz oblasti zaštite i spašavanja”, dodaju u saopštenju.
Takođe, dodaju, zbog smanjenja potencijalne ugroženosti, od 29. maja na snazi je Naredba o preduzimanju preventivnih mjera zaštite od požara, koja ima za cilj da korektivno djeluje u periodu kada je mogućnost pojave požara potencijalno veca. Od izuzetnog značaja za adekvatno sprovođenje propisanih mjera je saradnja sa relevantnim institucijama, kao i službama zastite i spašavanja drugih opština.
“Zadatak Tima je i da donosi naredbe i zaključke za sprovođenje mjera i aktivnosti za zaštitu i spašavanje i osim naredbi koje donosi opština, procjenjuje ugroženost stanovništva u situacijama vanrednog stanja i o tome obavještava Operativni štab, podnosi Koordinacionom timu izvještaj o preduzetim mjerama i aktivnostima u zaštiti i spašavanju, sarađuje sa opštinskim timovima susjednih opština i vrši druge poslove propisane zakonom”, navode iz Glavnog grada.
Jedan od zadataka Tima je, kako kažu, koordinisanje aktivnostima prikupljanja operativnih podataka, komunikacije sa službama, obavještavanja stavnovništva i u konačnom rad na povećanju interventne spremnosti i aktiviranju svih učesnika u spašavanju radi što boljeg reagovanja u kriznim situacijama.
“Sastanku je prisustvovao i Luka Rakčević, zamjenik gradonačelnice, koji je izrazio uvjerenje da će se u narednom periodu mnogo efikasnije reagovati u situacijama kada je stanovništvo Glavnog grada izloženo potencijalnim rizicima”, dodaje se u saopštenju.
Injac je apelovala i na građane, da svojim savjesnim ponašanjem doprinose spriječavanju požara u ljetnjim mjesecima, i u slučajevima kada to bude potrebno, budu na raspolaganju Timu za zaštitu i spašavanje Glavnog grada.
“Namjera nam je da formiranjem ovakvog Tima ojačamo saradnju svih službi i organa, u cilju efikasnije komunikacije i koordinacije u potencijalnim kriznim situacijama”, poručila je Injac.