Ovaj slučaj međutim pokreće pitanja o stavu Evrope prema milionima sopstvenih građana, kao i obećanju o slobodnom protoku građana preko zajedničkih granica.
Članice EU-a i dalje ograničavaju pristup tržištu rada građana Bugarske i Rumunije, odakle većina Roma potiče, tako da bez načina da zarade legalnim putem, oni se okreću crnom tržištu, a neki kriminalu. Ovo ih čini lakom metom za političare koji nastoje odvratiti pažnju od unutrašnjih političkih problema na sigurnosne i imigracione, piše FT.
Istovremeno podaci iz nekih istočnoevropskih zemalja pokazuju da stopa kriminaliteta nije veća među Romima nego među većinskim stanovništvom.
Dnevnik The Times u svom uredničkom komentaru piše u subotu da se Romi žale na diskriminaciju i loše uslove života u zemljama iz kojih mahom dolaze, ali konstatuje da ni zemlje u kojima su potražili bolji život nisu spremne na izazove koje njihov iznenadni dolazak donosi: siromaštvo, nepismenost i nomadski život Roma predstavljaju veliki teret za lokalne zdravstvene i obrazovne sisteme.
Britanija je, na primjer, prije 10 godina oštro reagovala na najezdu Roma iz Češke, odbivši im zahtjeve za azil i zaprijetivši da će uvesti vize za sve češke građane.
Times zaključuje da Francuska ima pravo da reguliše ilegalnu imigraciju i humano ukloni njihova divlja naselja, ali treba paziti da ne izgleda kao da legalizuje etnički napad na
- Portal Analitika/
- Region/Svijet /
- Svijet /
- Financial Times: Kome smetaju Romi u EU?
Financial Times: Kome smetaju Romi u EU?
Izvor