- U samo sedam minuta to crno-bijelo ostvarenje donosi sve što treba, slika bez riječi kazuje cijelu priču, govori o svečanosti državne sahrane na Varšavskom aerodromu, bez potrebe za pripovijedačevim glasom koji bi objasnio zbivanja u slici - stoji u obrazloženju nagrade.
Posebno priznanje dobio je još jedan poljski film o istoj tragičnoj pogibiji poljskog predsjednika Leha Kačinjskog - "Paparazzi" Pjotra Bernasa - koji je u svom prvijencu prikazao agresivnost i bezobzirnost novinskih "boraca za vijest", čijoj se neosjetljivosti uspješno suprotstavlja tiha sućut običnih prolaznika.
Posebno priznanje međunarodnog žirija dobio je i vizuelno snažan i osjećajan letonsko-gruzijski film "Ramin" Audrjusa Stonisa o 75-godišnjem rvačkom prvaku koji se prisjeća prošlosti.
Veliki pečat za najbolji film iz regionalnog programa ZagrebDoxa dobio je bosanskohercegovački film "Jedan dan na Drini" Ines Tanović, koji je regionalni žiri ocijenio remek-djelom koje, ne samo što prikazuje tragičnu istoriju rata u Bosni, nego svjedoči o šokantnim posljedicama svih ratova.
Posebna priznanja dobila su dva hrvatska filma redateljki - "Bosanoga (Sasvim slučajna smrt)" Morane Komljenović i "Nije ti život pjesma Havaja" Dane Budisavljević. Prvi analizira nerazjašnjenu smrt riječkog hipija početkom 80-ih godina, otkrivajući svu opresivnost komunističkog razdoblja, a drugi, u kome autorika roditeljima otkriva da je lezbijka, nagrađen je i za hrabrost svih članova porodice, jer su pristali da se otvore pred kamerom.
Mali pečat za najbolji film autora do 35 godina dobila je tragikomična danska "Oporuka" Kristijana Sonderbija Jepsena o tri brata koji od djeda nasljeđuju bogatstvo, "u kojem su se autori na vrlo realističan način stopili s pričom i povezali s likovima". Posebna priznanja u toj kategoriji dobili su letonski "Šangaj banzai" Juratea Samulionitea "za svjež i nedužan način kojim su autori pristupili seljanima", te poljski "Decresceno" Marte Minorovic, priča o prijateljstvu mladog psihologa i njegovih pacijenata, štićenika staračkog doma.Nagrada "Movies That Matter" za film koji na najbolji način promoviše ljudska, prava pripala je meksičkom filmu "Mjesto moje malo" Tatijane Hueso o životu stanovnika gradića u ruralnom području Salvadora, na završetku građanskog rata. Posebno priznanje žirija "Movies That Matter" dobio je njemački film "Loše vrijeme" Đovanija Đomija o malenom ostrvu u Bengalskom zalivu na kojem se smjestio bordel sa šezdesetak prostitutki, zbog originalnog pristupa i pronalaženja ljudskog dostojanstva na najnevjerovatnijim mjestima.
"Nagradu mojoj generaciji", koju od ove godine dodjeljuje Nenad Puhovski, osnivač i direktor ZagrebDoxa, filmu autora svoje generacije, dobio je holandski film "Ljudi koji sam mogao biti, a možda i jesam" Borisa Geretsa, snimljen mobilnim telefonom, jer "nadilazi granice između profinjene vizuelnosti i jednostavne tehnologije, faktografskog i fikcijskog, posmatrača i posmatranog".
- Što bi se reklo na hrvatskom, stvorio se muving, jako dobar i pozitivan - rekao Puhovski o ZagrebDoxu, koji se danas završava proglašenjem najboljeg ostvarenja po izboru publike.
(Foto: HRT)