Politika

Prijedlog za razrješenje ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava ušao u skupštinsku proceduru

Filipović: Ovu Vladu će sačuvati partijski interesi

Dok god postoji taj čvrsti zajednički interes - uhljebljavanje, odnosno rješavanje njihovih ličnih i uskopartijskih interesa, bukvalno ne očekujem da će prerezati granu na kojoj sjede – kategoričan je Ljubomir Filipović i ocjenjuje da će Leposavić u parlamentu biti smijenjen većinom koja nije podržala Vladu. Naglašava da je „prekidanje ovog ludila u kojem se nalazimo moguće jedino ukoliko strane adrese reaguju“

Filipović: Ovu Vladu će sačuvati partijski interesi Foto: Foto: RTCG
PobjedaIzvor

Aktuelna Vlada, koliko god da je nakon slučaja Leposavić jasno da ima minimalnu političku podršku u parlamentu, naći će neki modalitet da ostanu zajedno, jer je taj zov budžetskog korita ipak njihovo najjače vezivno tkivo – ocijenio je za Pobjedu jedan od osnivača Građanskog inicijative „21. maj“, politički analitičar Ljubomir Filipović.

Predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić u ponedjeljak je saopštio da je pokrenuo ustavnu proceduru za razrješenje ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića, nakon što je on odbio njegov zahtjev da podnese ostavku, pošto je 26. marta u parlamentu negirao genocid u Srebrenici i doveo u pitanje legitimitet međunarodnih sudova koji su presudili u ovom predmetu.

S obzirom na to da je Leposavić bio izričit da neće napuštiti kabinet Krivokapića dok ga Skupština ne razriješi, premijer nije imao drugu mogućnost nego da, pozivajući se na član 105 Ustava Crne Gore od parlamenta zatraži njegovo razrješenje.

ČVRST INTERES

Opozicija je pozdravila Krivokapićevu odluku i najavila podršku u Skupštini, ali su zahtijevali i da Krivokapić podnese ostavku. Za razliku od njih, koalicioni partneri koji čine vlast, mimo Ure, odnosno liste „Crno na bijelo“, kategorični su da neće stati uz odluku premijera. Demokrate su ,,uslovile“ podršku za smjenu Leposavića: glasaće, ali samo u slučaju da dogovor postignu partije na vlasti.

Filipović je uvjeren da, kako god prođe glasanje u Skupštini, to neće dovesti i do pada Vlade.

- To je jasno na osnovu situacije u Budvi koja je prolazila mnoge krize, ali, ipak, nijesu nikad imali dovoljno hrabrosti da sebi odrežu granu na kojoj sjede – ističe on.

Naš sagovornik smatra da će Leposavić biti razriješen, a da će, ako se aktuelna parlamentarna većina ne dogovori ko će ga naslijediti, resor pravde preuzeti premijer.

- Sve to dokazuje da ova Vlada ni ovako nije imala kapacitet, a tek neće u dodatno otežavajućim okolnostima. No, dok god postoji taj čvrsti zajednički interes - uhljebljavanje, odnosno rješavanje njihovih ličnih i uskopartijskih interesa, bukvalno ne očekujem da će prerezati granu na kojoj sjede – kategoričan je Filipović, koji naglašava da je „prekidanje ovog ludila u kojem se nalazimo moguće jedino ukoliko strane adrese reaguju“.

Objašnjava da će Leposavić u parlamentu biti smijenjen većinom koja nije podržala Vladu.

- To i formalno pokazuje da Krivokapić i njegov kabinet imaju minimalnu političku podršu i da je jedino pravično razrješenje ove situacije raspisivanje novih izbora ili neka vrsta tehničke vlade koja bi Crnu Goru dovela do novih parlamentarnih izbora. Očigledno je da se nova politička većina, uključujući i Demokrate, ne drži sporazuma potpisanog nakon izbora, osim Ure – ističe Filipović.

ZAHTJEV PROCESUIRAN

U Vladinom prijedlogu za razrješenje Leposavića, koji je juče stavljen u skupštinsku proceduru, pored ostalog, se navodi da je od 4. decembra kada je

izabran za ministra njegovo javno djelovanje „u velikoj mjeri odstupalo od zvaničnih stavova Vlade“ i Sporazuma koji su 8. septembra 2020. godine potpisali predstavnik koalicije „Za budućnost Crne Gore“ Zdravko Krivokapić, predstavnik koalicije „Mir je naša nacija“ Aleksa Bečić i predstavnik koalicije „Crno na bijelo“ Dritan Abazović.

Podsjeća se da je Sporazumom jasno precizirano „da će nova demokratska vlast odgovorno sprovoditi međunarodno preuzete obaveze, potpuno i posvećno realizovati sve reforme neophodne za punopravno članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji“.

- Uvažavanje odluka međunarodnih sudskih institucija od suštinske je važnosti za prihvatanje osnovnih civilizacijskih postulata na kojima se zasniva Evropska unija - naveo je Krivokapić u prijedlogu za razrješenje Leposavića.

Istakao je da su Leposavićeve ocjene o genocidu u Srebrenici doprinijele porastu međuetničkih tenzija u Crnoj Gori, naročito u odnosu na pojedine manjinske narode.

- To je nedopustivo jer se radi o ministru koji je bio dužan da se stara o unapređenju njihovog položaja u crnogorskom društvu – piše u prijedlogu za razrješenje i ukazuje da je Leposavić na ovaj način narušio obaveze Crne Gore iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i iskazao nepoštovanje Rezolucije Evropskog parlamenta o Srebrenici i Deklaracije o njenom prihvatanju, koju je 2009. godine prihvatila Skupština Crne Gore.

Krivokapić je ocijenio i da Leposavić, kakvo god da ima lično mišljenje, „kao ministar zadužen za oblast pravde i manjinskih, prava“ bio je dužan da „iskaže poseban senzibilitet u odnosu na pravosnažne sudske odluke i osjećanja manjinskih naroda u Crnoj Gori“.

REAKCIJE

Brojne reakcije na odluku Krivokapića da traži razrješenje svog ministra, koji odbija da podnese ostavku, obilježile su i juče političku scenu, ali, interesantno, potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, koji se oglašava povodom skoro svakog događaja, pa i mnogo manjeg značaja, nije reagovao – ni Tvitom, što mu je manir, ni saopštenjem.

Oglasili su se juče i iz Brisela, odakle je portparolka Evropske komisije Ana Pisonero Hernandez, za Pobjedu saopštila da su upoznati sa inicijativom

premijera Zdravka Krivokapića za razrješenje ministra Leposavića, podsjećajući da Evropska unija odbacuje i osuđuje svako negiranje, relativizovanje ili pogrešno tumačenje genocida u Srebrenici.

- Poštovanje ljudskih prava i vladavina prava su temeljne vrijednosti EU i kao takve ključni elementi procesa pristupanja EU, koji određuju ukupni tempo pregovora Crne Gore o pristupanju EU - kazala je Pisonero.

Odluku crnogorskog premijera komentarisao je i predsjednik Srbije Aleksadar Vučić koji je ocijenio da je „crnogorskoj vlasti važnije da su oduševljeni u Stejt departmentu i Briselu, nego u Beogradu“.

DPS: Demokrate bježe od odgovornosti

Poslanica Demokratske partije socijalista Jovanka Laličić saopštila je juče, reagujući na izjave funkcionera Demokrata da neće sa ovom partijom podržati smjenu ministra Vladimira Leposavića, već isključivo ako to bude dogovor aktuelne parlamentarne većine.

- Oni koji po ko zna koji put pokušavaju da pobjegnu od odgovornosti, i neuspješno da zamaskiraju svoj stav, teško da mogu da se ovog puta sakriju iza naše partije – poručila im je Laličić, konstatujući da Demokrate odlaze u nacionalistički zagrljaj Demokratskog fronta.

Krivokapićevo ,,pismo narodu“: Braćo i sestre, vaš sam od prvog dana i biću dovijeka!

Vladina služba za odnose sa javnošću juče popodne medijima je dostavila, kako su naveli, „pismo narodu“ premijera Zdravka Krivokapića, u kojem je on, pored ostalog istakao da ima hiljadu mana, ali da izdajnik nikada nije bio, niti će biti.

- Vaša vjera u našu pobjedu je zalog pobjede protiv DPS-a. Ako uspiju da nam posiju klicu sumnje, da nas međusobno zavade, biće to zalog našeg poraza – poručio je narodu Krivokapić.

U pismu koje je počeo sintagmom „poštovani narode“ podsjetio je glasače nove parlamentarne većine da se zajedno sa svima borio za svetinje predaka, „za ono najsvetije i arhetipsko u nama što su probali bezočno da nam otmu“.

- Zajedno sa vama povukao sam posljednju liniju odbrane i dopustio da kroz mene odjekne vaš glas otpora – istakao je on.

Obraćajući se narodu riječima, „dragi saborci, braćo i sestre“ Krivokapić je zatražio razumijevanje za odluku da razriješi Vladimira Leposavića, ukazujući da je sada „borba“ prebačena „na prljavi teren politike, u kojem se podrazumijevaju neki kompromisi koji ne moraju uvijek biti jasno uočljivi časnom i poštenom svijetu“, koji je u ovu borbu krenuo zajedno sa njim.

Objasnio je da je njemu „Gospod dao iskušenje da“ stoji na brdu i da vidi „malo dalje od većine građana“, zbog čega ih moli da mu vjeruju da će „do posljednjeg svog daha biti“ njihov saborac.

- Ali danas, kao čovjek na odgovornoj i važnoj državnoj funkciji, moram da uzimam više različitih faktora u obzir prije donošenja svake odluke – napisao je on.

Poručio je potom, dragoj braći i sestrama, kako ih zove, da on i dalje nosi krst „naroda koji se vratio nakon dugog sna i pokazao da ne namjerava da povije kičmu i dopusti da ga zauvijek odnesu kovitlaci istorije“.

Naglasio je i da je odluku o smjeni Leposavića donio da bi sačuvao narod, a ne da bi ga izdao, navodeći da se morao pokoriti zahtjevima međunarodne zajednice, ali da to nije sluganstvo, „već realnost koja neće nestati ako mi na nju zatvorimo oči“.

- A ja sam vaš koliko sam bio prvog dana i koliko ću biti dovijeka – zaključio je premijer pismo narodu.

Premijeru pisao Leposavićev državni sekretar

Državni sekretar u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava Ivan Vukićević napisao je juče pismo premijeru Zdravku Krivokapiću i poručio mu da nije pošteno i sojski da proces smjene Vladimira Leposavića sprovede „glasovima onih koji ga ne žele za premijera“.

Leposavićev prvi saradnik zamjerio je premijeru što prvo u aktuelnoj vlasti nije obezbijedio većinu da u parlamentu smijene Leposavića, jer su ga oni i izabrali.

- Da ste tako postupili i eventualno, prije Vašeg prijedloga, imali nedvosmislenu podršku svih poslanika sadašnje parlamentarne većine, lično vjerujem da bi ministar Leposavić i sam podnio ostavku – smatra on.

Ocijenio je i da smjenjivanje članova Vlade mimo podrške parlamentarne većine predstavlja izrugivanje većinske volje građana.

- Kakav stav da o Vama formiramo poslije ovako ishitrenog čina i ja, i poslanici i građani Crne Gore, a koji je, kao što smo svi svjedoci, još više produbio podijeljenost građana Crne Gore – pitao je Vukićević premijera.

Portal Analitika