On je kazao da se nada da će Crna Gora ispuniti zahtjeve Evropske komisije (EK) do juna i početi pregovore.
„Crna Gora nastavlja da ispunjava zahtjeve, naročito u oblasti vladavine prava i osnovnih ljudskih prava. Vlasti rade na sprodvođenju reformi, sprovodeći usvojene zakone i utvrđujući rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije“, rekao je File agenciji MINA.
On je uvjeren da je Crna Gora dorasla tom izazovu i da će sa neophodnim naporima nastaviti odlučno, za dobro svih njenih građana. „EK će nastaviti da pomaže Crnoj Gori u tim naporima“.
Upitan da li su crnogorske vlasti dobile konkretan zahtjev kad je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, File je rekao da su u redovnom kontaktu sa vlastima u Crnoj Gori i da pažljivo prate njihove pretpristupne napore.
On je podsjetio da se nedavno sastao sa premijerom Igorom Lukšićem, navodeći da je ohrabren njegovom odlučnošću da nastavi proces reformi i sviješću o pitanjima koja zaslužuju posebnu pažnju, kako se, dodao je, ne bi izgubio impuls i propustio sastanak u junu, na kom se očekuje da Savjet odluči o početku pregovora.
„Među tim pitanjima su i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. Dalji rad u ovim oblastima treba fokusirati posebno na efikasnu primjenu usvojenih zakona, jačanje institucionalnih kapaciteta, kao i dalji razvoj kad su u pitanju rezultati istraga, krivičnih gonjenja i presuda, posebno za korupciju i organizovani kriminal na visokom nivou“, pojasnio je File.
Prema njegovim riječima, novi pristup Evropske unije u pregovorima o pravosuđu i osnovnim pravima, pravdi, slobodi i bezbjednosti, obezbijediće veće fokusiranje na ta pitanja, kroz monitoring, jasnu uslovljenost i ukazivanje na izazove dovoljno rano u pregovaračkom procesu.
File je rekao da će EK predstaviti izvještaj o sprovođenju reformi ovog proljeća, koji će, kako je pojasnio, služiti kao osnova za odluku Savjeta u junu o otvaranju pregovora.
Upitan da li će eventualno neusvajanje izmjena Ustava u dijelu pravosuđa uticati na odluku o otvaranju pregovora u junu, on je naveo da će izvještaj sagledati kontinuirani napredak u oblasti ključnih priroteta.
„Uključujući jačanje vladavine prava kroz depolitizaciju i imenovanje članova sudskog i tužilačkog savjeta i državnih tužilaca na osnovu stručnosti, kao i jačanje nezavisnosti, autonomije, efikasnosti i odgovornosti sudija i tužilaca“, dodao je File.
On je ocijenio da će završetak ustavne reforme koja je u toku, u skladu sa preporukama Venecijanske komisije iz juna prošle godine, obezbijediti dobru osnovu za unapređenje nezavisnosti i nepristrasnosti sudstva.
„Njen završetak će dodatno pokazati istinsku posvećenost Crne Gore da sprovede ambiciozne reforme i uskladi sa evropskim standardima. To bi, dakle, bio veoma pozitivan element za proljećni izvještaj Komisije“, precizirao je File.
Odgovarajući na pitanje da li će nedavni protesti nezadovoljnih građana uticati na izvještaj, File je ocijenio da su građanski protesti i mirne demonstracije dokaz različitosti mišljenja, što je, kako je dodao, jedan od elemenata funkcionalne demokratije.
„Oni su još i važniji kad se tiču pitanja vladavine prava, oblasti u kojoj svi želimo dalji napredak. Nastavićemo da pratimo konkretne rezultate koji se tiču poboljšanja socio-ekonomske situacije i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala“, zaključio je File.