Muzika

Dragan Bulajić najavio za Portal Analitika

Festival City Groove početkom decembra u centru Podgorice?

Direktor festivala City Groove, Dragan Bulajić, za Portal Analitika najavljuje da postoji nada da početkom decembra bude organizovan festival City Groove u centru Glavnog grada.

Festival City Groove početkom decembra u centru Podgorice? Foto: PA
A.P.
A.P.Autor
Portal AnalitikaIzvor

On je kazao i da će ako uspiju da organizuju festival, on biti besplatan, zbog sveopšte loše situacije izazvane pandemijom korona virusa.

ANALITIKA: Kada ste objavili da je koncert Zucchera pomjeren za 28. maj 2021. kazali ste da ovogodišnji festival City Groove nije otkazan i da ćete pokušati da ga realizujete do kraja godine. Kakva su Vam sad očekivanja?

BULAJIĆ: Pa, postojao je jedan period kad je epidemiološka situacija bila prilično dobra, ali su taj period obiljeležili izbori, predizborni i postizborni skupovi, tako da smo se povukli i čekamo sljedeću epidemiološku šansu. Kroz razgovore sa kolegama iz regiona i sa epidemiolozima, vjerujemo da postoji nada da početak decembra bude miran i da tada napravimo festival, poštujući sve propisane mjere.

ANALITIKA: Vidimo najavu da je i Glavni grad raspisao tender za decembarske dane na trgu, kao i za doček Nove godine, imate li neke dodatne informacije?

BULAJIĆ: Odgovorno. Niko ne može znati što će se dešavati i zato se trebamo nadati, optimistički. Najlakše je ne raditi ništa i čekati da prođe, ali u takvom razmišljanju ne vidim smisao.

ANALITIKA: Možemo li onda očekivati isti format festivala i da li ste donijeli odluku o novoj lokaciji?

BULAJIĆ: Ako uspijemo da organizujemo festival, ove godine smo odlučili da bude besplatan, zbog sveopšte loše situacije izazvane pandemijom. Organizovali bi ga u centru grada. Kada govorimo o formatu, biće određen epidemiološkom situacijom i mogućnošću angažovanja umjetnika, tj. mogućnošću njihovog bezbjednog dolaska i povratka kući. Imamo preliminarne dogovore sa mnogo više izvođača nego što nam realno treba, ali smo i oni i mi svjesni da je to neminovno u ovom periodu limita po raznim osnovama.

ANALITIKA: S obzirom na to da je muzička industrija jedna od najugroženijih, da li ste dobili neku pomoć od Vlade i vaših partnera?

BULAJIĆ: Koncertna industrija je potpuno stala i posljednji koncert koji smo organizovali je bio nastup Gibonnija u Bemax areni, u decembru prošle godine. Od tada, kroz naš račun su prošle samo subvencije Vlade za zapošljene u našoj agenciji. U dogovoru sa Prvom bankom smo reprogramirali kredit koji imamo i nadamo se da će konačno biti nađeno neko zdravstveno rješenje i da će sve opet krenuti.

ANALITIKA: Vidjeli smo da su neki festivali rađeni onlajn. Vidjeli smo i projekat koji je pomognut od strane Vlade, a kojim je rađena promocija destinacije. Te nastupe je do sada vidjelo više od milon ljudi. Da li ste Vi razmišljali o nečem sličnom?

BULAJIĆ: Za mene lično kažu da sam sjajan prodavac i da ne postoji ništa što ne mogu prodati. Čak su pravili i viceve, jer sam jedan od rijetkih Crnogoraca koji je svoj auto prodao u Njemačku, ali imam blokadu u glavi i mogu prodati samo ono u šta lično vjerujem da je - dobro. 

U takve i slične projekte ne vjerujem. Ako se sjećate da smo na pres konferenciji sa Simple Minds, članovima benda poklonili monografije Crne Gore i kuvare sa crnogorskim ukusima. Njihovu fotografiju sa monografijama je samo u prvih 15 dana viđelo više od 900.000 ljudi. Dakle ne njihov nastup, već fotografiju sa monografijama - Montenegro. Ali, ja takve uspjehe posmatram kao obavezu i misiju svakog od nas u Crnoj Gori, a ne kao bilo kakav projekat za koji bi posebno trebali dobiti novac.

ANALITIKA: Mnoge izvođače iz regiona zastupate ekskluzivno za Crnu Goru. Da li se čujete s njima i imate li možda neku zanimljivost koju bi mogli podijeliti sa našim čitaocima?

BULAJIĆ: Ovo doba korone nas je nekako dodatno zbližilo, počeli smo više da razgovaramo i o privatnim stvarima, s obzirom na to da je posao stao. Teško je svima. Neki od njih imaju desetine ljudi i porodica čija egzistencija zavisi samo od njihovih nastupa, pa to pravi dodatan pritisak na sve. U Hrvatskoj je bilo dozvoljeno okupljanje do 500 ljudi, pa je recimo Gibonni napravio jedan mali sastav sa Matijom Dedićem, violinom, basistom i bubnjarem. Pa tako nastupaju.

Neki od njih završavaju nove albume... Snimaju spotove i svi čekamo da krene. Ima ćakula, ali se ne smije javno govoriti.

ANALITIKA: Da li ste razmišljali na koji način bi mogli pomoći domaćimizvođačima, sigurno je i njima teško?

BULAJIĆ: Koliko god da se mimoilazimo stilski i organizacijski, mi smo svi jedna porodica koja jede isti hljeb. Sistem spojenih sudova. Vidim da su makar neki radili, u manjim prostorima, ali jesu. Nažalost, svi zavisimo od epidemiološke situacije i primijetićete da su muzičari izuzetno disciplinovani i na nastupima i privatno na ulici. Znaju da samo disciplinom možemo pobijediti, a da samo poslije pobjede nad virusom može sve opet krenuti kao što je bilo. Do tada nam svima zajedno predstoji grčevita borba za život.

Portal Analitika