Politika

STAV PREDSJEDNIŠTVA DANU: Anatomija dvogodišnje korupcije i kriminala na visokom nivou

,,Fenomen 21“ zarobio crnogorsko društvo

Prikaz stanja se najbolje vidi na primjerima: Uzme čoek neke pare i onda vikne među narod: držite lopova! Označeni, vidi što ga snađe, pa počne bježat. Onaj što je uzeo pare se lijepo povuče sa parama i uživa doma na more. Do jedne URE. A, do tada treba što više hapsit da se ne vide hapsitelji

,,Fenomen 21“ zarobio crnogorsko društvo Foto: DANU
PobjedaIzvor

Dvije posljednje godine, od ,,oslobođenja“ do danas, imale su neslavne sadržaje kakve Crna Gora ne pamti u svojoj istoriji. Crnogorski politički ambijent, na osnovu aktuelnih javnih informacija, uglavnom čine korupcija, kriminal, popovi, političari i hapšenja, po principu ,,drž’te lopova“. Interodnosi ovih elemenata ostvaruju poruku Crkve Srbije poslatu za ,,Malu Ukrajinu“. Privredni razvoj, nauka, struka, klimatske promjene zvuče nepotrebno u ,,Maloj Ukrajini“. Ostvaruje se opasan scenario, da su nam popovi i političari dovoljni. Aktuelni političari i popovi nas vode u EU i srećni život. To rade na njihov način, tako da Radoje Domanović treba bude zabrinut zbog nas.

Potreba za dijalogom u datim uslovima je potrebnija neko ikada. Najvećim dijelom dijalog zahtijevaju suprotnosti između dogme i realnog života. Dogma se bavi irealnim životom. Za razliku od natprirodnog, postoji stvarni život, koji se zasniva na stvarnim prirodnim uslovima i djelatnostima, bez kojih stvarni život nije moguć.

Objašnjenja polova apstraktnog i stvarnog života daje najnovije književno djelo prof. dr Dragana Veselinova ,,Moj Bog – pitajte popa“. Ovo je važno znati, zato što se naš savremeni dvogodišnji život odvijao između ova dva pola. Elem!

Prikaz stanja se najbolje vidi na primjerima. Uzme čoek neke pare i onda vikne među narod: držite lopova! Označeni, vidi što ga snađe, pa počne bježat. Onaj što je uzeo pare se lijepo povuče sa parama i uživa doma na more. Do jedne URE. A, do tada treba što više hapsit da se ne vide hapsitelji.

ŠIFRA: 21

Kako je nastao ,,fenomen 21“? Savremeni fenomeni crnogorskog društva su neobjašnjivi bez ,,fenomena 21“. Psihološki, nacionalni i politički razlozi nikako ne mogu objasnit veličinu i karakter ,,fenomena 21“. Mora da je nešto drugo u pitanju. No, samo da nije korupcija i kriminal, jer se ostalo lakše rješava.

Ipak, mnoge dileme postoje. Ako neko uzme 21 milion, objašnjenje nije potrebno. Intrigantnost, te još nedovoljno definisane metode, zapažena je prvi put kada se jedan Hrvat iznenada pojavio da uništi postojeću Hrvatsku stranku i tako pokušao da indirektno utiče na promjenu vlasti. On je to radio sa ogromnom energijom i žarom, tako da je veoma teško shvatiti suštinu tog događaja. Nakon analize, nametnulo se pitanje: da nije možda to ono 21?

Kasnije su se stvari počele razvijati tako što jedan političar prijavi korupciju na visokom nivou. Ali, egzaktno, ni manje ni više, no 21 milion. Ko, kako, zašto - do danas nije razjašnjeno. Ali je to bilo jezgro ideologije oko koje se stala razvijati ova vrsta djelatnosti, prikazana kao rad za dobro države. Gospođa poslanica iz Ure nagrdi Crnogorce da su ,,izvršili prvi genocid u Evropi u XX vijeku“, što je istorijska neistina. Nagrdi Crnogorce i ne dade da se izaberu sudije Ustavnog suda. A njena partija podrža ,,Temeljni ugovor“. Je li ovo rađeno emotivno ili ne, a možda ponovo 21, za sada je tajna. To i nije čudo kad se zna da Ura nije glasala u Skupštini za članstvo Crne Gore u NATO. I tako se dalje sve više razvijao ovaj novi potencijalni pojam 21, po dubini i širini.

Kriminal, korupcija…

Ima još mnogo primjera koji nijesu još definisani. Još se ne zna je li kriminal ili nije. A gotovo u svakom kriminalu ima i dio korupcije. ,,Mauzolej na Lovćenu ćemo srušit“ i vratiti okupacionu Aleksandrovu kapelu, vele srpski popovi. E, bogomi nećete, vele Crnogorci. Što da se čini sa Crnogorcima i srpskim popovima? I kako ovo kvalifikovati? Kriptovan telefon jeste, ali ga nijesu nabavili kriminalci, tvrde sa tužilačke visine. Kriptovan jeste ili nije, ali u svakom slučaju neku tajnu krije. ,,Bošnjaci nijesu pobijeni u Srebrenici, ali jesu ljudi“, tvrdio je tamo naš predstavnik. U koju kvalifikaciju ovo svrstati? Tako se sve više pokazuje potreba za novim definicijama-kvalifikacijama. Nešto slično prođe i bivši predsjednik Skupštine, ,,ni kriv ni dužan“? Bivšeg predsjednika nagradi jedan njegov dobar politički ,,drug“, ostavljajući stalnu gorku sliku ponašanja sa visokog nivoa. Potpisaše zaduženi Ugovor sa Crkvom Srbije, koji ,,krade crnogorsko kulturno nasljeđe i istoriju“. Nedovoljno je zapaženo da se ovim ugovorom predaju crnogorske (samo!) crkve i groblja, drugoj državi i tuđoj crkvi. To što je ugovor pravno nevaljan, a time i nevažeći, ne olakšava tegobe njegovog sadržaja. Napad na građane na Cetinju ,,alkoholnim“ koktelima, šok bombama i gumenim mecima, začinjeno sa mnogo suzavaca, još se vrti, a da se ne zna je li ili nije to neka vrsta kriminala (čijeg?). Uništenje KAP-a, ,,ćeranje“ Amana, krađa Krimovice, ,,darivanje“ državnih para Rudnika uglja iz Pljevalja za izgradnju crkava Crkve Srbije po Srbiji, neizglasavanje sudskih organa... I tako redom do besmisla. Vele da su tako radili neki Kvisling i neki Minhauzen, što bi mogla biti koktel kopija za Crnu Goru!

U koju političku, korupcijsku i stilsku formu spada ,,slučajno“ etničko dijeljenje Crne Gore. Dijeljenje Crne Gore na Hrvate i superhrvate (Hrvat sa izbora), na Srbe, Crnogorce i Srbocrnogorce (makar nastali isključivo između popisa), Muslimane i Bošnjake, Albance i četnikoalbance? Jedan član Vlade je bio Crnogorac, pa poslije nije (za utjehu mu je da nije sam). To, naravno, nije kriminal. Može, a ne mora, imati elemente korupcije. Međutim, posljedica ,,prebacanja“ najmanje 20 odsto stanovništva, kumulativno, ima svoje poznato dejstvo, koje se popularno naziva ,,demografski inženjering“. Ovo djelo izgleda još nije kvalifikovano. Na kraju, kad sve saberete, može se zaključiti da je potrebna izuzetna (ne)sposobnost, da se za samo dvije godine proizvede ovoliko ,,korupcije i kriminala“. O namjerama neka građani sami zaključuju na osnovu prikazanog sadržaja.


Portal Analitika