Abiznis

Optimistične poruke nakon sastanka američkih finansijskih zvaničnika

Fed ne mijenja pravac, očekuju rast i pored širenja delta soja

Politika ubrizgavanja 120 milijardi dolara mjesečno u tržište kapitala se nastavlja, a izgleda za porast kamatnih stopa još nema. Jučerašnji sastanak Feda pokazao je da se iz još jedne krize pokušava izaći po starom receptu, ciljajući na porast inflacije. Pandemiju i moguća ograničenja ne smatraju značajnijom prijetnjom. Optimizam postoji, ali nema odlučnosti da se vještačka podrška smanji.

Fed ne mijenja pravac, očekuju rast i pored širenja delta soja Foto: Pixabay
N.R.
N.R.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Federalne reserve odlučile su na jučerašnjoj sjednici da zadrže referentnu kamatnu stopu blizu nule, ističući da ekonomija nastavlja da napreduje uprkos zabrinutosti zbog nastavka širenja pandemije.

Kao što se i očekivalo, Federalni komitet za otvoreno tržište zaključio je dvodnevni sastanak odlukom o zadržavanju postojećih kamatnih stopa u ciljnom rasponu između nula i 0,25 odsto. Uz to, odbor je u jednoglasno usvojenoj izjavi rekao da ekonomija nastavlja da „jača“.

Vjeruju u dobre izglede za oporavak

Uprkos optimizmu u pogledu ekonomije, predsjednik Feda Džerom Pauel rekao je da ta ustanova nije ni blizu razmatranja povećanja kamatnih stopa. Pauelov stav je da Fed u ovim okolnostima treba da bude što transparentniji, jer smatra da značajniji napredak još nije ostvaren.

Na sastanku Feda ocijenjeno je da izgledi za ekonomski oporavak SAD postoje uprkos porastu broja zaraženih koronavirusom, zadržavajući optimističan ton i ukazujući na tekuće razgovore o eventualnom povlačenju podrške monetarne politike.

Na konferenciji za novinare nakon objavljivanja saopštenja, predsjednik Pauel je naglasio da američko tržište rada ima još „nekih osnova za pokrivanje“ prije nego što dođe vrijeme da se uskrati ekonomska podrške koju je američka centralna finansijska institucija odobrila na proljeće prošle godine, kao način borbe protiv pandemije koronavirusa.

Pauel se nada porastu stope zaposlenosti u narednim mjesecima, kako bi tek nakon zaključka da je do toga i došlo smanjio aktuelni program kupovine obveznica koji mjesečno košta 120 milijardi dolara.

Njegova ocjena je da će nastavak širenja koronavirusa, odnosno opasnijeg delta soja neće predstavljati preveliki rizik za oporavak američke ekonomije i da neće uticati na to da Fed promijeni pravac djelovanja uz pomoć kojeg planira da pomogne kompanijama u izlasku iz krize.

Kamatne stope niske još najmanje godinu

Fed će procjenu o napretku donijeti na osnovu ne samo stope zaposlenosti, čijem se rastu nada, već i ukoliko dođe do rasta inflacije, nakon čega planira da pooštri politiku, što bi značilo postepeno usporavanje, a zatim i konačno ukidanje mjesečnog programa kupovina obveznice, kao i povećanje kamatnih stopa. 

Relativno visok nivo ohrabrenosti Pauela i drugih Fedovih zvaničnika u situaciji kada svijetom hara delta soj koronavirusa koji bi mogao dovesti do novih ograničenja odrazio se na tržišta u mnogo manjoj mjeri nego što je to inače slučaj kada zvaničnici američke centralne banke iznesu optimistične procjene.

Euro je nakon sastanka Feda porastao do dvosedmičnog maksimuma, dostigavši vrijednost od 1,186 dolara

Akcije su tokom jučerašnjeg trgovanja uglavnom smanjile gubitke, pri čemu je indeks Dow Jones i dalje ostao u srvenom, a rast su zabilježili S&P 500 i Nasdaq.

Izgledi da će do kraja doći do povećanja kamatnih stopa veoma su mali i tako bi moglo ostati čak i do kraja naredne godine, ako se uzme u obzir planirana dinamika smanjenja iznosa od 120 milijardi dolara mjesečno. Od toga najmanje 80 milijardi dolara mjesečno ide u trezore, a ostalih 40 milijardi dolara u hartije od vrijednosti. 

Ovakva politika ulaganja u hartije od vrijednosti uslovljava stvaranje jop jednog investicionog balona, držeći cijene na rekordnim nivoima uprkos tome što je prodaja opala zbog manjka ponude.

Pad dolara, očekivan rast cijene nafte 

Nastavak ove Fedove prakse održava američki dolar na relativno niskom nivou, a njegova vrijednost juče je neposredno nakon sastnaka dodatno umanjena. Dolarski indeks, koji mjeri povraćaj novca prema korpi od šest vodećih svjetskih valuta, snižen je 0,149% na 92,324 poena neposredno uoči Fedovog sastanka, nakon čega se stabilizovao na 92,766 poena.

Ovo se dešava neposredno nakon što se dolar tokom proteklog mjeseca oporavio  za oko 2,3 odsto. Nizak kurs dolara pomaže američkoj privredi pri izvozu, omogućavajući da njihovi proizvodi koštaju manje na stranim tržištima, zahvalkjujući čemu ostvaruju konkurentnost.

Međutim, rast vrijednosti dolara se negativno odražava na većinu drugih ekonomija, dok istovremeno berzanska roba čije kretanje vrijednosti je obrnuto proporcionalno dolaru poskupljuje. Tu spada i nafta, a uz povećanu cijenu "crnog zlata" većina zemalja imaće poteškoće u izlasku iz krize. Posebno pogođene biće industrija transporta i turizam, budući da će avio-kompanijama usljed poskupljenja goriva biti veoma teško da nižim cijenama karata privuku nove putnike.

Vrijednost britanske funte uvećana je 0,15 odsto na 1,3904 dolara, zadržavajući se blizu dvosedmičnog maksimuma, dodatno podstaknuta optimizmom koji se nakon popuštanja mjera u Britaniji javio po pitanju ekonomskog oporavka. Kineski juan prekinuo je tromjesečni kontinuiorani pad, dok je rast japanskog juana bio je neznatan. Euro je nakon sastanka Feda porastao do dvosedmičnog maksimuma, dostigavši vrijednost od 1,186 dolara.


Portal Analitika