Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • FCJK: Ministarstvo prosvjete negira postojanje crnogorskog jezika i robuje velikosrpskom nacionalizmu

Reagovali povodom platforme "Digitalna škola"

FCJK: Ministarstvo prosvjete negira postojanje crnogorskog jezika i robuje velikosrpskom nacionalizmu

Sa Fakulteta za crnogorski jezik i književnost danas su se oglasili povodom toga što na platformi Ministarstva prosvjete "Digitalna škola" nema crnogorskog jezika.

FCJK: Ministarstvo prosvjete negira postojanje crnogorskog jezika i robuje velikosrpskom nacionalizmu Foto: Foto: Lovćenske straže
Portal AnalitikaIzvor

"Po Ustavu Crne Gore (2007) službeni jezik u Crnoj Gori je crnogorski, a u službenoj su upotrebi srpski, bosanski, albanski i hrvatski jezik (član 13). No za Ministarstvo prosvjete Crne Gore, kao uostalom i za cijelu Abazovićevu marionetsku Vladu, Ustav izgleda nije od presudnoga značaja. Tako su u Digitalnoj školi, što je platforma koju je to ministarstvo kreiralo za „učenje, nastavu, komunikaciju i saradnju u digitalnom okruženju“, zanemarili ustavne odredbe te su, kako se vidi po uputstvu za korišćenje Digionice koja funkcioniše u okviru te platforme, u listu „dostupnih jezika“ u Crnoj Gori uvrstili, pored engleskoga, samo srpski u varijanti Latin i Montenegrin. Kasnije su, čini se, varijantama srpskoga jezika i engleskome jeziku dodali i albanski. Crnogorski jezik, jedini službeni jezik u Crnoj Gori, na toj platformi nije „dostupan“, naglašavaju oni.

Posrijdi je, kako dodaju, "klasični hegemonistički akt u korist velikosrpskih pretenzija".

"Time se Ministarstvo prosvjete Crne Gore očitovalo se kao institucija koja negira postojanje crnogorskoga jezika, a kroz to negira i značaj i vrijednosti Ustava Crne Gore te Crne Gore kao građanskoga društva. I tim je aktom Ministarstvo prosvjete, a i cjelokupna Vlada Crne Gore, poslije niza za državu i naciju destruktivnih poteza, pokazalo da robuje Srpskome svetu i velikosrpskome nacionalizmu. Oni koji otvoreno govore crnogorskim jezikom proćerani su s pozicija u RTCG, pridjev „crnogorski“ po hitnome je postupku proćeran iz Statuta podgoričke Narodne biblioteke „R. Ljumović“, a u istome je duhu i maniru crnogorski jezik u javnoj upotrebi otpriznat od strane Ministarstva prosvjete", dodali su oni.

Na platformi Ministarstva prosvjete "Digitalna škola" nema - crnogorskog jezika
8
Na platformi Ministarstva prosvjete "Digitalna škola" nema…
23.08.2023 15:01

U pitanju je, kako ističu, jasan znak ponižavanja i poništavanja Crnogoraca koji kontinuirano demonstriraju vlasti u Crnoj Gori. 

"Ovaj je primjer naročito bolan jer iza platforme Digitalna škola, na kojoj se nalazi Digionica, stoje (kako vidimo na sajtuwww.digitalnaskola.edu.me) Ministarstvo prosvjete Crne Gore i – UNICEF. Sanacija štete koju je crnogorskome društvu nanijela banda koju predvodi Dritan Abazović biće mukotrpna i dugotrajna. Još je teže od toga što na aktuelnoj crnogorskoj institucionalnoj i političkoj pozornici nema aktera koj su sposobni pružiti adekvatan otpor brutalnome nasilju koje se sprovodi nad Crnogorcima i suprotstaviti se negaciji svih elemenata crnogorskoga državnog i nacionalnog identiteta", zaključili su oni.

Portal Analitika