Politika

Ambasador Narodne Republike Kine

Fan Kun: Vratiti Crnoj Gori političku stabilnost

Kao ambasador NR Kine u Crnoj Gori, nastojaću da u potpunosti afirmišem nastavak razmjene i saradnje naših zemalja u ključnim oblastima, kao što su saobraćajna infrastruktura i obnovljivi izvori energije, ali i nastavak produbljivanja praktične saradnje u oblasti turizma, poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, nauke i tehnologije, te da dam doprinos pospješivanju razmjene u kulturi, obrazovanju i sportu, istovremeno stvarajući polazište za saradnju i u novim oblastima, kao što su visoka tehnologija, zaštita životne sredine i inovacija

Fan Kun: Vratiti Crnoj Gori političku stabilnost Foto: Privatna arhiva
PobjedaIzvor

Ambasador Kine u Crnoj Gori Fan Kun stupio je na dužnost u septembru prošle godine. Od tada je imao priliku da se uvjeri u istinitost priča o crnogorskim ljepotama, gostoljubivosti našeg naroda, ali i da svjedoči turbulentnim političkim vremenima za Crnu Goru.

U prvom razgovoru nakon stupanja na dužnost, ambasador Fan Kun za Pobjedu govori o vezama Crne Gore i Kine, uzajamnom poštovanju, ali i perspektivi za dalju međunarodnu saradnju. Političke aktere u zemlji poziva da Crnoj Gori vrate stabilnost i zajednički sa Kinom promovišu dalji razvoj zdravih i stabilnih bilateralnih i prijateljskih odnosa dvije zemlje.

Dužnost ambasadora u Crnoj Gori preuzeli ste u izazovnim vremenima za našu zemlju. Kakvi su Vaši prvi utisci?

FAN KUN:Tradicionalno prijateljstvo Kine i Crne Gore traje od davnina. Za to je puno zaslužan kultni jugoslovenski film „Most“ i njegova muzička tema „Bella Ciao“, koja je nadaleko poznata širom Kine i koja se i dalje rado pjevuši. Ja sam takođe veliki ljubitelj tog filma i brojne detalje i scene iz njega još imam jasno sačuvane u sjećanju. Kao i mnogi kineski turisti koji ovdje dolaze puni impresija, i ja sam tako prije mnogo godina na vrlo lijep način zamišljao Crnu Goru. Most u kanjonu rijeke Tare ne samo da predstavlja dragocjeno istorijsko sjećanje kineskog naroda o Crnoj Gori, već i povezuje iskreno prijateljstvo naša dva naroda kroz vrijeme i prostor. Tokom protekle dvije godine, pandemija je uslovila značajne izazove za zemlje širom svijeta. Kineski i crnogorski narod se međusobno pomagao i podržavao u borbi protiv virusa, zajednički prevazilazeći teškoće i učvršćujući i dalje razvijajući tradicionalno prijateljstvo između dvije zemlje. Radujem se, s prvim pupoljcima proljeća, što skorijem oporavku razmjene i saradnje između Kine i Crne Gore u brojnim oblastima.

Dugo očekivani projekat, prioritetna dionica auto-puta Bar – Boljare izgrađena je zahvaljujući saradnji sa Kinom. Koliko je taj projekat učvrstio odnose dvije zemlje, imajući u vidu njegov ogroman značaj za Crnu Goru i njen narod?

FAN KUN: Prioritetna dionica auto-puta Bar – Boljare u Crnoj Gori predstavlja veliko dostignuće u praktičnoj saradnji dvije zemlje i pravi model projekta u oblasti infrastrukture u okviru inicijative „Pojas i put“ i mehanzima saradnje između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope. Od puštanja u saobraćaj u julu ove godine, tom dionicom je bezbjedno prošlo više od milion vozila, čime je nesumnjivo uveliko olakšano putovanje i život svih crnogorskih građana, postavši tako pravi simbol kinesko-crnogorskog prijateljstva i saradnje. Posmatrajući dugoročno, ovaj auto-put je veoma značajan iz četiri razloga. Prije svega, sa aspekta bezbjednosti, znatno je poboljšao uslove saobraćaja u Crnoj Gori, čime će se uticati i na smanjenje broja žrtava i nezgoda na putevima. Drugo, sa aspekta razvoja, auto-put podstiče razvoj okolnih područja i ukupne privrede Crne Gore, a posebno turizma, čime se smanjuje i jaz koji postoji u pogledu neravnomjernog razvoja sjevera i juga zemlje. Treće, sa aspekta povezanosti, auto-put olakšava interkonekciju Crne Gore sa zemljama regiona i ostatka Evrope i doprinosi jačanju pozicije Crne Gore kao regionalnog saobraćajnog čvorišta. Na kraju, on predstavlja pravi put prosperiteta, jer podiže povjerenje međunarodne zajednice u razvojne perspektive Crne Gore i pomaže Crnoj Gori da se integriše u evropsku porodicu. Vrijeme će pokazati da je Kina dobar i istinski prijatelj Crne Gore i da je voljna da nesebično pomogne građanima Crne Gore u ostvarivanju svog ekonomskog i društvenog razvoja.

Gdje vidite prostor za stvaranje novih mostova saradnje, ali i ojačavanje postojećih?

FAN KUN: Iako Kina i Crna Gora imaju određene razlike u istoriji, kulturi, društvenom sistemu, ekonomskom modelu, veličini i broju stanovnika itd, dvije zemlje imaju duboko i tradicionalno prijateljstvo, komplementarne razvojne prednosti, kao i snažnu potrebu za saradnjom i želju za zajedničkim razvojem. Kina i Crna Gora su pravi prijatelji i partneri koji se međusobno uvažavaju. Istovremeno, postoje tri povoljne okolnosti koje pozitivno utiču na saradnju Kine i Crne Gore. Prvo, česte su razmjene na visokom nivou između dvije zemlje i međusobno političko povjerenje se na taj način dodatno konsoliduje. Obje strane vode nezavisnu spoljnu politiku mira i insistiraju na tome da su sve zemlje ravnopravne, nezavisno od njihove veličine, što je postavilo čvrste političke temelje za prijateljske odnose i saradnju. Drugo, praktična saradnja između dvije zemlje dala je plodne rezultate. Pored prioritetne dionice auto-puta, dvije zemlje su sprovele čitav niz drugih ekonomskih i trgovinskih projekata na obostranu korist i dobit. Treće, međuljudska i kulturna razmjena nastavila je da se produbljuje, razmjena u oblasti obrazovanja, kulture, sporta, zdravstva i drugih sfera bila je plodna, ali je i prijateljstvo naša dva naroda duboko ukorijenjeno u srcima običnih ljudi. Kina i Crna Gora će i ubuduće nastaviti da razvijaju svoje prijateljstvo kroz vrijeme i prostor i ostvaruju saradnju bez ograničenja. Kao ambasador NR Kine u Crnoj Gori, nastojaću da u potpunosti afirmišem nastavak razmjene i saradnje naših zemalja u ključnim oblastima, kao što su saobraćajna infrastruktura i obnovljivi izvori energije, ali i nastavak produbljivanja praktične saradnje u oblasti turizma, poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, nauke i tehnologije, te da dam doprinos pospješivanju razmjene u kulturi, obrazovanju i sportu, istovremeno stvarajući polazište za saradnju i u novim oblastima, kao što su visoka tehnologija, zaštita životne sredine i inovacija.

Da li ste upoznati sa političkom situacijom u zemlji? Kako Vama, kao stranom diplomati, izgledaju pregovori o formiranju pale vlade?

FAN KUN:Kina je oduvijek insistirala na tome da su sve zemlje jednake i ravnopravne, nezavisno od njihove veličine. Takođe, Kina insistira i na međusobnom poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta, zatim međusobnom nemiješanju u unutrašnju politiku i poštovanju prava svake zemlje da samostalno donosi odluke o svojim unutrašnjim poslovima.

Kina i Crna Gora se već tradicionalno međusobno uvažavaju i vode računa o suštinskim interesima obje strane. Ljudi iz svih sfera života u Crnoj Gori čvrsto podržavaju princip ,,jedne Kine“, a Kina istovremeno snažno podržava razvojni put koji je Crna Gora samostalno izabrala. Nadam se da će sve strane u Crnoj Gori u što skorijem roku uspjeti da postignu političko pomirenje u ustavnim i zakonskim okvirima, vrate Crnoj Gori političku stabilnost, omoguće njen ekonomski razvoj i društveni sklad, te zajednički sa Kinom promovišu dalji razvoj zdravih i stabilnih bilateralnih i prijateljskih odnosa naše dvije zemlje.

Nedavno je održan 20. Nacionalni kongres Komunističke partije Kine koji je privukao pažnju svjetske javnosti. Kao kongres vladajuće stranke najmnogoljudnije zemlje na svijetu, kakav će uticaj on imati na Kinu i svijet, a posebno na region Centralne i Istočne Evrope?

FAN KUN: U oktobru prošle godine, uspješno je održan 20. Nacionalni kongres Komunističke partije Kine, na kojem su napravljeni planovi i definisani najvažniji ciljevi i zadaci u okviru nacionalnog razvoja Kine u narednih pet godina i duže, i utvrđeno novo rukovodstvo zemlje na čelu sa drugom Si Đinpingom, koje će predvoditi to novo putovanje sveobuhvatnog preporoda kineske nacije uz modernizaciju u kineskom stilu. Modernizacija u kineskom stilu ide putem mirnog razvoja. Kina je posvećena sopstvenom razvoju, istovremeno odlučno čuvajući svjetski mir i razvoj. Upravo i koristi sopstveni razvoj kako bi se bolje očuvao globalni mir i razvoj. Modernizacija u kineskom stilu pruža maksimalnu stabilnost u turbulentnoj međunarodnoj situaciji, a takođe pruža široke nove mogućnosti za prijateljske odnose i saradnju između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope.

Kao iskreni prijatelj i partner zemalja Centralne i Istočne Evrope, Kina koja se nalazi na svojoj novoj istorijskoj polaznoj tački, nastaviće da čvrsto podržava njihov razvoj, uključujući i Crnu Goru. Prije svega, potrebno je istrajati u očuvanju jedinstva i prijateljstva, jer je upravo prijateljstvo glavna „melodija“ kineske politike prema Evropi, a zajednička saradnja je njen glavni cilj. Drugo, potrebno je insistirati na sinergiji. Saradnja između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope je važan segment saradnje Kine sa EU, a usklađenost sa tržišnim pravilima i standardima EU pomoći će Evropi da postigne uravnoteženiji razvoj. Treće je da baštinimo otvorenost i borimo se za obostranu dobit i korist. Kina će nepokolebljivo nastaviti svoje otvaranje prema svijetu, nastaviti uvoz većih količina proizvoda iz zemalja CEEC, a kompanije iz ovih zemalja će u Kini sve imati podjednak tretman. Četvrto je insistiranje na pragmatičnosti i opštoj preferenciji. Kina je spremna da započne nove vidove saradnje u oblastima izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u Kinu, e-trgovine, finansija, povezivanje i olakšavanje međuljudske razmjene.

Kineski i američki predsjednik susreli su se prvi put nakon imenovanja Bajdena na tu funkciju. Šta možemo očekivati u narednom periodu kad su američko-kineski odnosi u pitanju?

FAN KUN: Na predlog SAD, kineski predsjednik Si Đinping i američki predsjednik Džo Bajden imali su 15. novembra 2022. godine susret i sastanak na Baliju. Tom prilikom održali su jedan veoma iskren, dubinski, konstruktivan i strateški razgovor o glavnim pitanjima vezanim za kinesko-američke odnose i prilikama za globalni mir i razvoj. Oba predsjednika posvećuju veliku pažnju globalnom značaju kinesko-američkih odnosa, obojica su istakli važnost uspostavljanja vodećih principa kinesko-američkih odnosa, kao i nadu da će stabilizovati bilateralne odnose. Obojica su saglasni da ojačaju komunikaciju i razmjenu i promovišu praktičnu saradnju. Ovo će pomoći u postizanju postepenog vraćanja bilateralnih odnosa na zdrav i stabilan kolosijek. Sve strane u međunarodnoj zajednici su posvetile veliku pažnju ovom sastanku i generalno pozitivno komentarisale njegovu efikasnost i važnost, smatrajući da je ovaj sastanak održan u posebnom trenutku sa naročitim značajem, koji je početak procesa „izgradnje mostova“ između Kine i SAD-a i da će dalje doprinositi kalibiranju kursa i vraćanju na pravi put kinesko-američkih odnosa.

Ovaj sastanak šefova država ne samo da ima veliki praktični značaj, već će imati i važan i dalekosežan uticaj na kinesko-američke odnose u sljedećoj fazi, pa čak i na duže staze. Prvenstveno kako bi se definisao pravac, a to je da se spriječi da kinesko-američki odnosi ispadnu iz kolosijeka i izmaknu kontroli, kao i da se pronađe najbolji put slaganja dvije velike zemlje. Drugo je kako bi se odredio strateški okvir, a to je zajednički razgovor i uspostavljanje vodećih principa kinesko-američkih odnosa. Treće je kako bi se započeo proces, a to je sprovođenje važnog konsenzusa koji su postigli dva šefa država za upravljanje i stabilizaciju kinesko-američkih odnosa.

Upravljanje i stabilizacija kinesko-američkih odnosa je stalan i neprekidan proces koji je u toku, i koji ne pripada ni prošlom vremenu, ali ni svršenom obliku. Dvije strane će, uskladu sa prioritetima koje su postavili šefovi dvije države, održavati dijalog i komunikaciju, upravljati i kontrolisati sukobe i razlike, unapređivati razmjenu i saradnju, ispunjavati pozitivnom energijom kinesko-američke odnose, postavljati sigurnosni ventil, te unijeti stabilnost i izvjesnost u ovom turbulentnom svijetu promjena.

Diplomirali ste književnost i pravo, a kako ovaj razgovor ne bi imao samo ozbiljne političke i ekonomske teme, molim Vas da za naše čitaoce izdvojite neka štiva, na koja, prema Vašem mišljenju, vrijedi odvojiti vrijeme.

FAN KUN: Trilogija „Problem tri tijela“ je savremeni naučnofantastični roman čiji je autor kineski pisac naučne fantastike Liu Cisin. Roman na krajnje zanimljiv način prikazuje „civilizaciju tri tijela“, koja postoji pored civilizacije Zemlje, i smatra se prekretnicom u kineskoj naučnofantastičnoj literaturi. Poslednjih godina serijal romana „Problem tri tijela“ preveden je na više od deset jezika i objavljen je i distribuiran širom svijeta. Proces ekranizacije ovog djela takođe privlači veliku pažnju javnosti. Nadam se da bi se ovo djelo dopalo i čitaocima iz Crne Gore.

Portal Analitika