Posebno formirani tim u kompaniji Facebook priprema se za moguće pokušaje smirivanja sukoba povezanih s izborima u SAD primjenom internih alatki kreiranih za one koje inače nazivaju „rizičnim“, objavio je Wall Street Journal, pozivajući se na izvor upućen u dešavanja u ovoj društvenoj mreži.
Hitne mjere uključuju usporavanje širenja virusnog sadržaja i smanjenje praga nakon kojeg se kreće u suzbijanje potencijalno žarišnih mjesta, navodi ovaj izvor. Ranije upotrebljavane u zemljama kao što su Šri Lanka i Mijanmar, ove mjere dio su veće alatke koju je Facebook razvio za pripremu za američke izbore.
Izvor WSJ navodi da je u upravi Facebooka odlučeno da će se ove alatke primijeniti samo u specifičnim okolnostima, poput nasilja povezanog s izborima, ali da kompanija mora biti spremna za sve mogućnosti.
Neki od mogućih poteza uključuju usporavanje širenja objava u trenutku kada one počnu da postaju viralne, kao i prilagođavanje vijesti kako bi se promijenila vrsta sadržaja koju korisnici vide, a najveća globalna društvena mreža bi, kako navodi ovaj izvor, takođe mogla da snizi prag za otkrivanje vrsta sadržaja koje njen softver smatra opasnim.
Ovako postavljene alatke mogle bi promijeniti ono što desetine miliona Amerikanaca vide kada se prijave na ovu društvenu mrežu, umanjujući njihovu izloženost senzacionalizmu, podsticanju na nasilje i dezinformacije, no usporavanje širenja popularnog sadržaja moglo bi ujedno i suzbiti dobronamjernu političku raspravu, što je, kako navodi ovaj izvor, jedna od otežavajućih okolnosti za Facebook.
„Proveli smo godine pripremajući se za bezbjednije i sigurnije izbore. Primijenili smo lekcije s prethodnih izbora, angažovali stručnjake i formirali nove timove s iskustvom iz različitih oblasti kako bismo se pripremili za različite scenarije“, poručio je Facebookov portaprol Endi Stoun.
Odluku Facebooka već su kritikovali i republikanci i demokrate, zbog čega se, kako američki dnevnik dodaje, očekuje da bi svaki naredni potez ove kompanije mogao prouzrokovati dalje ispitivanje njihovih poteza.
Ova druištvena mreža je početkom mjeseca već bila na meti kritika republikanaca, uključujući i Trampa, nakon što je usporeno širenje članaka koje je objavio New York Post vezanih za sina Džoa Bajdena, Hantera Bajdena. U kompaniji su tada pojasnili da je ova akcija u skladu s pravilima koja su najavljena prošle godine kako bi se spriječilo miješanje u izbore. Demokrate su se požalile da Facebook nije učinio dovoljno kako bi se spriječilo širenje dezinformacija.
Facebook redovno mijenja svoje algoritme kako bi intenzivirao aktivnosti i kažnjavao one koji krše pravila, a takve poteze kompanija veoma rijetko najavljuje, osim u slučaju procjene da bi najava bila u javnom interesu.