Njemački ministar finansija Olaf Šolc je zadovoljan.
"Danas je veliki dan evropske solidarnosti i snage", rekao je političar SPD u Berlinu.
Lider Evrogrupe Mario Centeno govorio je o paketu bez presedana protiv krize bez presedana.
"Ovo je ogroman napor. Gledajući tako, sporazum je brzo postignut", ocijenio je portugalski ministar finansija.
Međutim, pregovori u različitim krugovima trajali su tri dana. I na kraju su važna pitanja odložena, uključujući pitanje zajedničkog zaduživanja putem takozvanih korona-obveznica.
Evropska centralna banka pozvala je na odobravanje paketa pomoći do 1.500 milijardi eura, procijenivši da će toliki iznos biti potreban za saniranje posljedica krize.
Uprkos tome, francuski ministar finansija Bruno Le Mer pozdravio je sporazum koji je opisao kao najvažniji ekonomski plan u istoriji EU.
Dogovoreni paket sadrži tri tačke, prema Centenosu, "sigurnosnu mrežu" za radna mjesta, za mala i srednja preduzeća i za države poput Italije ili Španije, koje su ionako u dugovima i koje su posebno pogođene pandemijom korone.
Za pomoć državama su planirane predostrožne kreditne linije iz ESM fonda za spašavanje do 240 milijardi eura. Poseban kreditni program Evropske investicione banke (EIB) od 200 milijardi eura je planiran za kompanije. A radnici će imati koristi od programa Evropske komsije pod nazivom "Sure", u visini od 100 milijardi eura.
Njemačka kancelarka Angela Merkel takođe je juče odbacila korona-obveznice, ali je izričito podržala paket pomoći.
Ministar finansija Šolc naglasio je da su sada pronađena "tri snažna odgovora" na krizu koju je pokrenula pandemija.
"Radi se o zdravlju građana, radi se o sigurnosti radnih mjesta i radi se tome da mnoge kompanije prežive ovu krizu", Zaključio je Šolc.