Svijet

Za tri godine mogli bi izgubiti 4,3 milijarde eura

Evropski proizvođači automobila u problemima: Velika Britanija uvodi carine

Novi propisi o trgovini EU i Britanije mogli bi evropskim proizvođačima električnih automobila donijeti do 4,3 milijarde eura carinskih troškova ako ne ispune uslov o porijeklu komponenti i baterija, upozorila je u utorak organizacija ACEA.

Evropski proizvođači automobila u problemima: Velika Britanija uvodi carine Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Prema novom trgovinskom sporazumu, električna vozila biće od 2024. oslobođena carina ako je 45 posto njihovih komponenti proizvedeno u Britaniji odnosno u EU. U slučaju baterija udio se penje na 50 do 60 posto.

Ako ne ispune te kriterijume, Britanija i EU naplaćivaće na uvoz carine od 10 posto.

Evropsko udruženje proizvođača automobila (ACEA) zatražilo je u utorak da se uspostava novog trgovinskog režima odgodi za tri godine, tvrdeći da treba vremena za gradnju evropskih kapaciteta za proizvodnju baterija.

Proizvođači automobila trenutno se oslanjaju na baterije i materijale iz Azije.

Prema novim propisima, proizvođači iz EU platili bi u Britaniji kroz tri godine 4,3 milijarde eura carina. Budući da je Britanija odredište gotovo četvrtine izvoza električnih vozila iz EU, to bi moglo značiti do 480 tisuća manje proizvedenih automobila na kontinentu.

ACEA je početkom juna pisala Evropskoj komisiji, tražeći reviziju propisa o porijeklu baterija i trogodišnju odgodu.

U udruženju tvrde da će, po procjenama članova, samo 10 posto električnih vozila u 2024. ispuniti uslove za bescarinski uvoz, pa će evropske kompanije vjerovatno izgubiti trku s konkurencijom iz Kine i drugih zemalja.

Stellantis je u maju upozorio da bi se fabrike automobila u Britaniji mogle zatvoriti ako London i Brisel u kratkom roku ne izmijene propise.

Stav je Evropske komisije da bi propisi trebali podržati razvoj snažnog lanca vrijednosti u proizvodnji baterija u EU i da je brexit promijenio trgovinske odnose s Britanijom.

Zvaničnik Evropske komisije Stefan Fuehring, zadužen za praćenje sporazuma, rekao je na prošlonedjeljnoj konferenciji da propisi EU o porijeklu „odgovaraju svrsi” i da EU ne razmišlja o izmjenama.

Portal Analitika