Isti izvor navodi da je jedan od posljednjih pokazatelja eskalacije energetske krize u regionu to da je nivo uskladištenog gasa ove sedmice bio najniži od aprila, prenose Nezavisne novine.
"Jasno je da se ovo ne bi trebalo dešavati u ovo doba godine i to će uticati na tržište i dovešće do daljeg rasta cijena", rekao je analitičar tržišta iz kompanije ING Grup, Voren Piterson.
Rusija je smanjila isporuke gasa korisnicima u Italiji, Njemačkoj, Francuskoj i Austriji i u proteklih nekoliko sedmica primjetna su manja smanjenja i drugim državama.
Moskva je saopštila da su smanjeni kapaciteti Sjevernog toka preko Baltičkog mora zbog tehničkih problema, ali Njemačka smatra da su smanjenja "politički motivisana" s ciljem povećanja cijena gasa.
Ruska smanjenja protoka gasa dešavaju se u vrijeme kada je i prekinut rad jednog od najvećih gasnih postrojenja u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) koji je ključni izvor za dostavu tog energenta Evropi.










