Svijet

Evropska unija na grčko-tursku granicu šalje vojsku, avione i brodove

Evropska komisija spremna je izdvojiti 700 miliona eura za ppomoć odbrane granica Grčke od daljeg prodora migranata - istakla je danas predjsednica ovog tijela Ursula Von der Lajen u okviru posjete tursko-grčkoj granici, na kojoj je, prema procjenama Ujedinjenih nacija, 13.000 izbjeglica.

Evropska unija na grčko-tursku granicu šalje vojsku, avione i brodove Foto: EK
agencijeIzvor

''U potpunosti sam spremna pomoći grčkim vlastima. Fronteks je spreman poslati na granicu svoj tim, brod i šest patrolnih brodova, tri helikoptera, letilicu, 100 službenika na granice. Radimo i po zahtjevu primljenom od Grčke koja može očekivati i medicinske zalihe i pomoć'' naglasila je Von der Lajen.

Vodeći evropski zvaničnici su u posjeti grčko-turskoj granici, nakon što je Turska prošle sedmice odlučila ne zadržavati izbjeglice više na svojoj teritoriji, kako bi izvršila pritisak na Evropsku uniju da im pomogne u suočavanju sa situacijom u Siriji. Ova odluka donešena je nakon što su 33 turska vojnika poginula u vazdušnom napadu u sirijskom Idlibu.

Von der Lajen je rekla da migranti nisu problem samo Grčke nego i čitave Evrope, prenosi Indeks.

''Ovo nije samo grčki problem, nego i problem Evropske unije koji ćemo rješavati zajedno. Oni koji pokušaju razjediniti Evropu će se razočarati. Držaćemo se zajedno i pobijedićemo. Turska nije neprijatelj, a ljudi nisu sredstvo do cilja. Toga se svi moramo sjetiti u nadolazećim danima. Zahvaljujem Grčkoj koja je štit Evrope'' poručila je predsjednica Evropske komisije.

Predsjednik Evropskog parlamenta David Sasoli istakao je problem nedostatka zajedničke politike migracija.

''Da se prije godinu pred Evropskim parlamentom donijela promjena ugovora iz Dablina sada vjerovatno ne bismo bili u ovoj situaciji. Onaj ko dolazi u Grčku, Maltu ili Španiju ulazi u Evropu. Na Evropi je da radi na jednakoj redistrubuciji, da garantuje prava i slobode ljudima u Evropi. Ali ako nemamo zajedničku politiku za migracije kako to možemo pružiti? Kako možemo biti vodeći u zaštiti ljudskih prava'' upitao je Sasoli.

Danas, prema njegovim riječima, imamo priliku tražiti zajedničku politiku za migracije širom Evropske unije.

''Danas moramo zahvaliti Grčkoj, tu smo i da bismo Turskoj rekli da želimo dijalog te je pozvali da poštuje dogovore. Mislim da su to znakovi koje treba da shvati Evropski parlament. Moramo se vratiti u Brisel kako bismo se dogovorili oko zajedničke politike. Potrebna nam je dugoročna i kratkoročna strategija'' naglasio je Sasoli.

Naveo je i problem maloljetnika u Grčkoj.

''U Grčkoj je toliko maloljetnika bez pratnje. Mislim da za njih treba razviti posebnu strategiju, kao i za zaštitu njihove budućnosti. Mislim da je to na vladama Evrope, kao i da oni u evropskom prostoru zaslužuju više'' ocijenio je Sasoli.

Grčka je jasno stavila do znanja da su joj granice zatvorene.

Portal Analitika