- Crna Gora je učinila značajan napredak u implementaciji reformi u oblasti vladavine prava i osnovnim pravima, uključujući borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
U svjetlu daljeg napretka, Komisija ostaje pri stavu da je Crna Gora dostigla potrebni nivo usklađenosti sa kriterijumima za članstvo, posebno u pogledu političkih kriterijuma iz Kopenhagena, kako bi otpočela pristupne pregovore. U svjetlu tog obrazloženja, i uzimajući u obzir zaključke Evropskog savjeta iz decembra 2011. godine, Komisija ponavlja svoju preporuku da pristupni pregovori s Crnom Gorom budu otvoreni, navedeno je u zaključcima Izvještaja o napretku koji je objavljen na sajtu Evropske komisije.
Proljećni izvještaj analizirao je napredak Crne Gore u sedam ključnih prioriteta od prošlogodišnjeg Izvještaja o napretku, koji je objavljen u oktobru, do danas.
Izvještaj koji je sačinila EK ima 12 strana i dokument treba da posluži Savjetu za opšte poslove EU prilikom odlučivanja o otvaranju pristupnih pregovora sa Crnom Gorom, u drugoj polovini juna. Odluka o otvaranju pregovora donosi se konsenzusom država članica. Sjednica Savjeta za opšte poslove trebala bi da bude održana 26 ili 27. juna.
- Tokom procesa pregovaranja, u fokusu pažnje Komisije će i dalje biti oblasti vladavine prava i osnovna prava, naročito borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, kako bi se osiguralo njihovo detaljno praćenje. Za to će u svim fazama pristupnih pregovora biti u potpunost korišteni naši kapaciteti. U tom smislu, novi pristup koji je Komisija predložila, a Evropski savjet ga usvojio u decembru 2011. godine, a koji se tiče poglavlja o pravosuđu osnovnim pravima i pravdi, slobodi i bezbjednosti, omogućiće snažnu podršku reformi u ovoj oblasti i osigurati temeljan monitoring njihove implementacije, navedeno je u zaključcima Izvještaja.
Mali broj istraga: U dijelu Izvjestaja koji analizira borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije konstatovan je napredak Crne Gore, uključujući i donošenje presuda i oduzimanje imovine stečene krivičnim djelom. Ipak, ocijenjeno je da ukupan broj istraga o finansijskim transakcijama i oduzetoj imovini ostaje mali, zbog vrlo slabih administrativnih kapaciteta u ovoj oblasti.
- Crna Gora je nastavila da vjerodostojno prati i procesuira slučajeve koje se bave organizovanim kriminalom. Donešene su dvije presude drugog stepena, u slučajevima krijumčarenja droge i trgovine ljudima. Tri prvostepene presude donešene su u dva slučaja u vezi proizvodnje i krijumčarenja opojnih droga, u septembru 2011. i januaru 2012, i u slučaju pranja novca, u januaru 2012.
Što se tiče slučaja Šarić, dva člana organizovane kriminalne grupe su osuđena, na 6 i 8 godina zatvora zbog šverca droge i pranja novca čiji je iznos veći od 12 miliona eura. U decembru 2011. podignuta je optužnica i u slučaju Kalić, koja se odnosi na tri osobe optužene za pranje novca; oduzeta imovina vrijedna je više od 28 miliona eura.
Počela su saslušanja u šest novih slučajeva. Krajem 2011. i u prvim mjesecima 2012. godine počele su istrage u tri slučaja krijumčarenja droge i u slučaju falsifikovanja pasoša, koje uključuju ukupno 65 osoba. Vrijednost imovine koja je privremeno oduzete zbog kriminalnih radnji u zemlji, povećana je i sada iznosi više od 40 miliona eura, prema procjeni državne Uprave za imovinu, čiji je zadatak da sada njom upravlja.
Izmjene i dopune zakona o upravljanju privremeno i trajno oduzete imovine su usvojene u aprilu 2012. Međutim, nadležna agencija treba dodatno da bude pojačana, s obzirom na njenu sposobnost da procijeni i učinkovito upravlja privremeno oduzetom i zaplijenjenom imovinom. Potrebno je pripremiti i druga dokumenta koja prate zakone, kako bi se osiguralo izvršenje sudske odluke i postupci prilikom upravljanja oduzetom i konfiskovanom imovinom. Ukupni broj istraga o finansijskim transakcijama i oduzetoj imovini ostaje mali, zbog vrlo slabih administrativnih kapaciteta u ovoj oblasti, navedeno je u Izvještaju.