Abiznis

"Treba biti oprezan kada su nova zaduženja u pitanju"

Evropa sad štednja odmah

"Na povećanje plate kroz program Evropa sad treba gledati kao na trenutnu olakšicu koju ćemo iskoristiti kao dobru startnu poziciju za buduću kontrolu finansija i potrošnje", kazala je računovođa i savjetnik za lične finansije Maja Aleksić.

Evropa sad štednja odmah Foto: Pixabay
RTCGIzvor

Ona navodi da bi povećanja zarada trebalo iskoristiti za rješavanje starih dugova, kao i da je upravo ovo vrijeme pravo za štednju.

“Treba da težimo da svakog mjeseca imamo “čistu” platu na raspolaganju, ili da barem dio povećanja bude usmjeren na neki vid štednje”, ističe Aleksić.

Povodom informacija da su neke banke već počele građanima da nude keš kredite po povoljnim kamatnim stopama, Aleksić navodi da građanima nije od koristi da se upuštaju u nova zaduženja, osim ako rješavaju neka bitna pitanja.

“Treba biti oprezan kada su nova zaduženja u pitanju, razlog bi trebalo biti realan. Cilj mora biti da sad uvećanu zaradu ne dovedemo opet na pređašnje stanje gdje smo bili prezaduženi”, ističe ona.

Neke banke već građanima nude kes kredite po osnovu povećanja zarada Neke banke već građanima nude kes kredite po osnovu povećanja zarada Kako kaže, povećanje zarada nije baš toliko da bi trebalo drastično mijenjati navike.

“Više je u pitanju povećanje koje će nam dati neku malu lagodnost pri svakodnevnom trošenju. Naravno, ako se budemo ponašali previše opušteno možemo vrlo lako opet biti u problemu kao i prije povećanja zarada, zato treba na povećanje da gledamo kao na neku trenutnu olakšicu koju ćemo iskoristiti kao dobru startnu poziciju za buduću jasniju kontrolu ličnih finansija i potrošnje” zaključuje Aleksić.

Ranije je za Portal RTCG generalni sekretar Udruženja banaka Bratislav Pejaković kazao kako je za očekivati da će veće zarade, koje je dio zaposlenih dobio kroz program Evropa sad, dovesti do većeg interesovanje za kreditima. Iz Centralne banke Crne Gore su nam saopštili da očekuju izvjestan rast tražnje i odobrenih kredita, ali ne čekuju i značajnije povećanje kamatnih stopa u narednom periodu.

Podaci CBCG kažu da su na kraju prošle godine, bruto krediti iznose tri milijarde i 360 miliona eura, od čega se na fizička lica odnosi milijardu i 456 miliona eura ili 43,33 odsto.

“U odnosu na prethodni mjesec krediti fizičkih lica ostvaruju rast od 3,1 milion eura ili 0,21 odsto, dok u jednogodišnjem uporednom periodu krediti odobreni fizičkim licima bilježe rast od 45,3 miliona eura ili 3,21 odsto”, saopštili su iz CBCG.

Po osnovu duga po kreditima, kreditnim karticama i minusima po tekućim računima, Centralnoj banci je na 31. 12. 2021. godine prijavljeno 208.084 fizička lica.

Podaci CBCG kažu i da u posljednjih pet godina rastu krediti odobreni građanima.Ni pandemija korona virusa nije smanjila obim odobrenih kredita fizičkim licima, koji su 2020. i 2021. bili veći nego 2019. godine.

Portal Analitika