Svijet

Evropa će se smrzavati?: Odakle bi mogao da stigne gas, ako Putin zavrne cijevi

Rastuće tenzije na granici između Rusije i Ukrajine izazvale su strahove da bi evropska kriza u snabdijevanju gasom mogla da postane mnogo ozbiljnija.

Evropa će se smrzavati?: Odakle bi mogao da stigne gas, ako Putin zavrne cijevi Foto: Foto:Alexey NIKOLSKY / AFP / Profimedia; CNP / INSTAR Images / Profimedia
Nova.rs/GuardianIzvor

Cijene na tržištu gasa su već premašile rekordne visine i prijete da evopska domaćinstva opterećuju krizom troškova života, prenosi Gardijan.

Rusija je najveći evropski snabdjevač gasom, od čega trećina teče ukrajinskim gasovodima u zemlje širom evropskog kontinenta. Ruski tokovi gasa bili su za četvrtinu manji nego inače tokom prošle godine, ali evropski lideri sada strahuju da bi ruska invazija na Ukrajinu mogla da dovde do energetske katastrofe ako se smanji izvoz gasa.

SAD pomaže Evropi

SAD su pomogle da se obave pripreme za preusmjeravanje snabdijevanja prirodnim gasom iz cijelog svijeta u Evropu u slučaju da dotok gasa iz Rusije bude prekinut. Kako su strahovi od invazije u Ukrajini rasli, američki zvaničnici su rekli da su pregovarali sa globalnim dobavljačima u toku i da su sada uvjereni da Evropa neće patiti od iznenadnog gubitka energije za grejanje usred zime, prenosi Gardijan.

"Razgovor je zaista širok, sa mnogo kompanija i zemalja širom svijeta. Nije usrijesređen na jednog ili dva dobavljača", rekao je američki zvaničnik.

Jedna od glavnih alternativnih snabdjevača gasom je Katar, a najavljeno je da će emir Tamin bin Hamad al-Tani posjetiti Bijelu kuću krajem mjeseca, a da će "stabilnost globanog snabdjevanja energijom" biti na dnevnom redu.

Katar je snažan saveznik Zapada na Bliskom istoku i godinama je isporučivao gas Velikoj Britaniji i drugim evropskim zemljama preko tankera. Libija bi takođe mogla da pomogne s ozbirom na svoju proizvodnju gasa i neposrednu blizinu Evrope. U pregovorima učestvuje i Norveška.

I same SAD bi mogle da igraju direktnu ulogu u jačanju snabdjevanja Evrope gasom. Rekordne količine tečnog prirodnog gasa koji je namijenjen Evropi napustile su SAD prošlog mjeseca. SAD imaju snažan dugoročni podsticaj da ohrabre Evropu da odustane od oslanjanjan na Rusiju, u korist rezerve gasa iz škriljaca.

Međutim, trenutno cjelokupno globano tržište ne bi bilo dovoljno da nadoknadi manjak ako Rusija prekine snabdjevanje preko Ukrajine.

Koliko gasa za hitne slučajeve treba Evropi?

Obim izazova evropskog snabdjevanja gasom zavisiće od toga koliko će tenzije između Rusije i Ukrajine eksalirati.

Procjenjuje se da Rusija u Evropu šalje 230 miliona kubnih metara gasa svakog dana od čega trećina putuje preko Ukrajine. Ali tržišni stručnjaci su podijeljeni oko toga da li bi Rusija vjerovatno poremitila sav izvoz gasa u Evropu ili samo onaj koji se odvija preko Ukrajine. Drugi su skeptični oko toga da li bi Kremlj uopšte smanjio izvoz gasa.

"Ako bi Rusija izvoz gasa iskoristila kao oružje, koliko bi toga bilo poremećeno? To je teško planirani", rekla je Helima Kroft, globalni ditektor u RBC Kapitalu. Ali pitanje nije da li bi SAD mogle da stvore rezervni plan za gas, već da li bi mogle da nabave gas u dovoljnim količinama da bi ublažile bilo kakve poremećaje.

Da li postoji dovoljno gasa da se popuni praznina?

Globalna kriza u snabdjevanju gasom koja se pojavila kada su ekonomije počele da se oporavljaju nakon pada izazvanog pandemijom koronavirusa, znači da ima malo rezervnog gasa koji bi mogao da se koristi, kaže analitičar Si Nan iz Ristad Enerdžija.

SAD su rekle da su njihovi razgovori "zaista širiko, sa mnogo kompanija i zemalja širom svijeta", tako da ne bi trebalo "da tarže od bilo koje pojedinačne kompanije ili zemlje da poveća izvoz za zanačajne količine, joj trebaju manje količine iz više izvora".

Katar trenutno prozivodi 77 miliona tona tečnog prirodnog gasa godišnje, a ugovorio je isporuke za kupce u Aziji, Evropi, Kuvajtu i velikim energetskim kompanijima koje mogu da biraju gdje će im poslati robu. SAD su takođe posvetile svojih 80 miliona tona tečnog prirodnog gasa kupcima u Aziji i Evropi i takozvanim "portfolio igračima".

Ako postoji mogućnost da neki ugovoreni tereti namenjeni Aziji umjesto toga budu poslati u Evropu, zahvaljujući blagim zimskim temperaturama u regionu, to može da smanji potražnju za gasom, rekla je Kroft.

Ona je dodala da će biti potrebni "delikatni" razgovori između velikih proizvođača gasa i njihovih kupaca iz Azije da bi se pregovaralo o izvjesnoj fleksibilnosti isporuke gasa.

Da li je tako nešto urađeno ranije?

Na globalnom tržištu nafte, ima dosta primjera hitnih mjera snabdjevanja ali ne i za gas. Tokom građanskog rata u Libiji, Saudijska Arabija je prsitala da poveća svoj izvoz nafte na globalno tržište, kako bi nadoknadila manjak libijske sirove nafte, što je dovelo do cijene od oko 120 dolara po barelu.

Tržištu gasa nedostaje globalna saradnja što je otežalo dogovor na globalnu krizu snabdjevanja.

"Mohamed bin Salman, saudijski prestolonasljednik, sebe vidi kao centralnu banku za naftu. Ne postoji ekvivalent na tržištu gasa", rekla je Kroft.

Možda će vrijemena bez presedana, zahtjevati mjere bez presedana.

Portal Analitika