Društvo

EUSAIR: Crna Gora prva u Evropi po kontaminaciji mora plastičnim otpadom

Crna Gora je šampion u kontaminaciji mora plastičnim otpadom, moglo se čuti tokom 15. sastanka tematske upravljačke grupe stuba „Kvalitet životne sredine“ u okviru Strategije EU za Jadransko-jonsku regiju (EUSAIR). 

EUSAIR: Crna Gora prva u Evropi po kontaminaciji mora plastičnim otpadom Foto: EUSAIR
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno je iz Pres službe EUSAIR, članovi grupe, predstavnici Evropske komisije, EUSAIR Facility Point Izola i drugi gosti razgovarali o raznim tekućim aktivnostima. 

Fokus sastanka je stavljen na albansko presjedavanje EUSAIR strategijom, preuzeto od Slovenije 1.juna ove godine, uz teme kao što su inkluzija mladih, evropske integracije i zelena agenda, turizam i kultura, te generalna povezanost regije.

“Najveću pažnju privukla je prezentacija studije Andreja Sovinca „Analiza zaštićenih morskih područja u EUSAIR regiji i predlozi korektivnih mjera“, saopšteno je iz Pres službe EUSAIR.

Sovinc je istakao da do 2030. treba zaštititi najmanje 30 odsto kopnenog područja i 30 odsto morskog područja EU, dok najmanje jedna trećinu zaštićenih područja treba strogo zaštititi odredbama o djelotvornom upravljanju i obnovi.

Sovinc je naglasio da Jadransko-jonska regija ima najmanji udio zaštićenih mora od svih regionalnih mora u mediteranskoj regiji – samo 3,57 odsto zaštićenih i 0,07 odsto strogo zaštićenih.

Crna Gora je po glavi stanovnika trenutno najveći zagađivač mora plastikom i to ne samo na nivou jadransko-jonske regije, već cijele EU-ističe se u saopštenju EUSAIR.

Takođe, naša zemlja je tek ove godine zaštitila prva morska područja- rt Platamuni na pučinskoj obali Boke i ostrvo Katič kod Petrovca, a uskoro bi zaštita trebalo da bude uspostavljena I nad područjem Starog Bara. Lokaliteti Dražin vrt i Sopot u Kotorsko-risanskom basenu imaju status područja pod prethodnom zaštitom.

Sovinc je predstavio mapu potencijalnih zaštićenih područja, intenzitet ribolova u njima i moguće sukobe u tom pogledu.

“U okviru lokalnog ili nacionalnog i prekograničnog nivoa, on predlaže proširenje i efikasnije upravljanje zaštićenim područjima, takozvanim plavim koridorima, i područjima sa potpunom zabranom ribolova, gdje je biodiverzitet najveći”, saopštavaju iz Pres službe EUSAIR.

Portal Analitika