Politika

Povodom skandaloznog intervjua doskorašnjeg v. d. komandanta Protivterorističke jedinice Uprave policije konačno se oglasilo i Ministarstvo unutrašnjih poslova

Etički odbor će utvrđivati etičnost Kneževićevih poruka

Takođe, službenici Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije postupali su u ovom predmetu, te izjavu uzetu od policijskog službenika Petra Kneževića uputili Etičkom odboru na dalje postupanje shodno zakonskim nadležnostima – saopštio je tim MUP-a za odnose sa javnošću

Etički odbor će utvrđivati etičnost Kneževićevih poruka Foto: Pobjeda/S. Vasiljević
PobjedaIzvor

Dvije sedmice nakon skandaloznog intervjua tadašnjeg v. d. komandanta Protivterorističke jedinice Uprave policije Petra Kneževića i 11 dana pošto je Pobjeda pitala ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića da li je i koje će mjere preduzeti protiv policijskog službenika koji je, pored ostalog, iznio prijetnje na račun nekih nevladinih organizacija i aktivista juče je Pobjedi stigao kratak odgovor da je Etički odbor, na sjednici 4. decembra, inicirao postupak utvrđivanja etičnosti postupanja Kneževića.

– Povodom Vašeg interesovanja u vezi sa nedavnim medijskim nastupom policijskog službenika Petra Kneževića obavještavamo Vas da je Etički odbor koji prati primjenu Kodeksa policijske etike na XXV sjednici, održanoj 4. 12. 2023. godine, a shodno natpisima u medijima i velikom interesovanju predstavnika civilnog sektora, inicirao postupak utvrđivanja etičnosti postupanja policijskog službenika Kneževića prilikom medijskog istupanja – piše u odgovoru koji je potpisao tim za odnose sa javnošću.

Etički odbor će, kako dalje pišu, shodno svojim nadležnostima zatražiti informacije od nadležnih organizacionih jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova u cilju davanja mišljenja.

– Takođe, službenici Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije postupali su u ovom predmetu, te izjavu uzetu od policijskog službenika Petra Kneževića uputili Etičkom odboru na dalje postupanje shodno zakonskim nadležnostima – saopštio je tim MUP-a za odnose sa javnošću.

OPASNE PRIJETNJE

Interesantno je da je u srijedu, 6. decembra, iz MUP-a saopšteno da je novi komandant elitne Protivterorističke jedinice Željko Pavićević, ni riječju ne pominjući Kneževića i njegov status.

Reakcija MUP-a uslijedila je tek nakon što je Pobjeda u serijalu tekstova pisala o neprihvatljivim porukama koje je Knežević uputio javnosti u intervjuu za proruski i prosrpski portal IN4S.

Pored ostalog, rekao je da ,,najviše voli svoju Crnu Goru“, ali bi ,,život dao za Srbiju i Republiku Srpsku“, a u nastavku je zaprijetio ,,sramnim nevladinim organizacijama“ koje ga, kako je kazao „blate“, uz poruku aktivistima „kad idete u toalete stranih službi ne govorite jeftino o meni jer to ima svoju cijenu“.

– Molim neke sramne nevladine organizacije da uzmu sljedeći put više novca kada sam ja u pitanju da blate o meni, da bi mi poremetili ugled u društvu, jer nijesam ja neko sa kime ćete potkusurivati vaše političke poene. I ako već to radite ne zaboravite da ja jako dobro poznajem bezbjednosnu situaciju u zemlji i regionu i da sam, nažalost, operativno jako dobro informisan. Znam vaše nalogodavce koji su vas gurali protiv mene i nemojte da vas oni troše – upozorio je v. d. komandanta Protivterorističke jedinice i zaprijetio: „Kada odete u toalete stranih službi, ne govorite jeftino o meni jer to ima svoju cijenu“.

Programski direktor Centra za građansko obrazovanje Petar Đukanović kazao je u četvrtak za Pobjedu da bi policija trebalo da bude institucija koja osigurava sigurnost građana i građanki, a prijetnje od njenog visokog službenika ukazuju na potencijalnu zloupotrebu moći i pretvaraju misiju policije u njenu suprotnost.

– Dodatno, u konkretnom slučaju radi se i o kršenju profesionalnih standarda policijske organizacije, a ovaj istup je i u suprotnosti sa zakonom koji reguliše rad policije. Čudno je da ministar unutrašnjih poslova i v. d. direktora Uprave policije nijesu reagovali jer je u pitanju teža povreda službene dužnosti – kazao je Đukanović.

KRŠENJE ZAKONA

Zakon, objasnio je naš sagovornik, jasno propisuje da službenik policije ne smije davati izjavu ili saopštenje u vezi sa obavljanjem policijskog posla bez odobrenja i saglasnosti ministra ili direktora Uprave policije.

– Ono što bi u ovoj situaciji trebalo da uslijedi jeste pokretanje disciplinskog postupka protiv Kneževića kako bi se adekvatno sankcionisao, ali i prevenirali budući slični slučajevi – jasan je Đukanović, uz konstataciju da su „izrečene prijetnje ozbiljno narušavanje slobode izražavanja i djelovanja civilnog sektora i zahtijevaju ozbiljan odgovor iz MUP-a i UP, ali i ukazuju na potrebu reformi u policijskim strukturama i bezbjednosnom sistemu koji će garantovati sigurnost svih u društvu“.

Pravna savjetnica u NVO Akcija za ljudska prava Bojana Malović poručila je u četvrtak za Pobjedu da se u ovoj organizaciji nadaju „da izostanak javnog reagovanja Ministarstva unutrašnjih poslova predstavlja samo znak početnog nesnalaženja novih ljudi u Ministarstvu u komunikaciji s javnošću“.

– Očekujemo od ministra da svakako sagleda taj slučaj i da se na tu temu javno oglasi. Veoma bi bilo važno da ministar Danilo Šaranović pokaže drugačiji pristup od bivšeg ministra Filipa Adžića koji je javno podržavao policijske službenike optužene za ozbiljna krivična djela – istakla je Malović.

TEŠKE RIJEČI

Podsjetila je da je Knežević do prije nekoliko dana bio na čelu najelitnije policijske jedinice (Protivterorističke jedinice) u Crnoj Gori „koja u svojim redovima ima i šest pripadnika bivšeg SAJ-a, jedinice ozloglašene zbog torture nad brojnim građanima u Podgorici 2015. godine, od kojih su javnosti najpoznatiji Mijo Martinović, Branimir Vukčević i Momčilo Baranin (Zlatarska ulica) i 'Kolašinci'“.

– Zbog toga njegove prijetnje imaju i dodatnu težinu i predstavljaju opasan pritisak na civilno društvo, koji bi odgovorna država morala pod hitno da suzbije. Ovakve prijetnje su u demokratskom društvu zabranjene i sasvim suprotne policijskoj etici – poručila je Malović.

Ukazala je i na praksu prethodnog ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića koji je, kako kaže, zalaganja Akcije za ljudska prava za nultu toleranciju torture nazivao „pritiskom“, „hajkom“, „pokušajem urušavanja institucija zarad dobijanja grantova“, „uticajem koji ima za cilj da zaustavi borbu protiv organizovanog kriminala“ i slično.

KOMPROMITACIJA DRŽAVE

Iz Delegacije Evropske unije u Podgorici Pobjedi je prije nekoliko dana saopšteno da je za EU civilno društvo ključni element demokratskog sistema i da kao takvo treba da bude prepoznato i tretirano od strane državnih institucija.

Profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore Velimir Rakočević za Pobjedu je ove sedmice upozorio da „svaka prijetnja i zastrašivanje civilnog sektora ima duboko negativne posljedice koje se reflektuju kroz ukupnu stagnaciju i zastoj u reformama“, te da je nedopustivo da policajac prijeti nevladinim aktivistima.

– Policija treba da podstiče toleranciju u društvu, a ne da guši kritičku misao – istakao je Rakočević.

I član nestranačke Građanske inicijative „21. maj“, koji se decenijama bavi istraživanjem i zaštitom ljudskih prava i koji je bio na čelu Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aleksandar Saša Zeković za Pobjedu je komentarisao Kneževićeve poruke ocjenjujući da ono što je rekao „kompromituje ne samo bezbjednosni sektor već šteti i ugledu zemlje u cjelini“.

Zeković je ukazao i da „ovakvi nastupi štete policijskoj kulturi i etici, a mogu da doprinose izgradnji i širenju paralelnih struktura i vrijednosti koje se mogu koristiti za različite vrste podrivanja ustavnog poretka i legitimne, demokratske, vlasti“.

Na Kneževićeve navode reagovao je reis Rifat Fejzić, koji je na društvenoj mreži X javno pitao crnogorske zvaničnike - predsjednika Jakova Milatovića, premijera Milojka Spajića, ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, direktora Uprave policije Nikolu Terzića: „Je li ovo isti onaj narativ onih koji su za Republiku Srpsku počinili genocid u Srebrenici? Kakva je ovo poruka manjinama u policiji, je l′ ovi treba da nas brane“?

Knežević je poznat javnosti i po tome što je građanke i građane Crne Gore koji su se 3, 4. i 5. septembra 2021. godine okupili na Cetinju u znak protesta zbog nasilne inauguracije mitropolita crnogorsko-porimorskog Crkve Srbije Joanikija Mićovića, nazvao bagrom, ali i pričao da su tada pod njegovom komandom bile brojne kriminalne grupe u Crnoj Gori.

Nikada nije odgovarao za ove navode, jer je Specijalno tužilaštvo ocijenilo da nema dokaza da je počinio neko krivično djelo.

Portal Analitika