Svijet

Žestoki napadi u Siriji pred glasanje u UN-u

Izvor

Vijesti o novim aktivnostima sirijskih snaga tokom jedanaestodnevnih napada dolaze u vrijeme kada je francuski ministar vanjskih poslova Alan Župe izjavio da su počeli pregovori o novoj rezoluciji Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda o Siriji s Rusijom, i da želi razmotriti uspostavu "humanitarnih koridora" u Siriji.

"Dva vojna aviona bombardovala su naftovod u Homsu, smješten na periferiji četvrti Baba Amr", izjavio je Hadi Abdulah, član Vijeća revolucije u Homsu. Istakao je da je ovo treći put da je naftovod napadnut, ali da je prethodno na njega pucano topništvom.

Nije bilo moguće potvrditi napade iz nezavisnog izvora.

Treći napad: Opšte povjerenje sirijske revolucije, jedna od opozicionih skupina, takođe je potvrdila u saopštenju da je naftovod bombardovan po treći put.

Vlasti su, međutim, za napad na naftovod optužile "terorističke sabotere".

U Hami, tenkovi okupljeni oko citadele u tom gradu napadali su četiri naselja, dok trupe ulaze u grad s aerodroma, izvijestili su izvori iz opozicije.

Aktivisti tvrde da nema izvještaja o žrtvama iz Hame, četvrtom najvećem sirijskom gradu, zbog problema u komunikaciji.

Župe je za francuski radio "France Info" kazao da „ponovno pregovaramo o rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a kako bi uvjerili Ruse".

Prema njegovim riječima, Generalna skupština UN-a glasaće o "simboličnoj" rezoluciji u četvrtak što bi trebalo pojačati pritisak na vladu u Damasku.

Manja težina rezolucije: Rezolucija, koju su predložili Katar i Saudijska Arabija, „potpuno podržava“ plan Arapske lige objavljen u januaru kojim se omogućava „sirijska politička tranzicija ka demokratskom, pluralnom političkom sistemu“.

Prijedlog rezolucije „poziva sirijsku vladu da odmah zaustavi sva kršenja ljudskih prava i napade protiv civila“, te „osuđuje svako nasilje, bez obzira odakle ono dolazilo“.

Ali u prijedlogu rezolucije ne spominje se zahtjev Arapske lige za zajedničku mirovnu misiju sa UN-om, koji je dočekan sa oprezom u nekim zapadnim prijestonicama.

Prijedlog rezolucije Generalne skupštine je sličan rezoluciji koju su blokirale Rusija i Kina u Vijeću sigurnosti četvrtog februara.

Dok se na rezolucije Generalne skupštine, koja broji 193 zemlje članice, ne može uložiti veto, one takođe imaju manju težinu od rezolucija Vijeća sigurnosti.

Generalna skupština UN-a prošlog novembra je donijela rezoluciju kojom se osuđuje represija naroda u Siriji, ali se nasilje u toj zemlji nastavilo.

Sirijska državna novinska agencija izvijestila je da je predsjednik Bašar al-Asad odredio 26. februar kao datum za nacionalni referendum o novom prijedlogu ustava ove zemlje.

Iz ustava će biti izbrisana stavka u kojoj piše da je vladajuća "Baath" partija „lider nacije i društva“.

Ustavni amandmani bili su ključni zahtjev opozicionih grupa na početku ustanka protiv Asada u Martu, ali ove grupe sada traže njegov odlazak s vlasti.

foto: aljazeera.net

Portal Analitika