Region

Eskobar iznio zahtjeve SAD za Beograd i Prištinu

Kosovska Vlada treba da ukine zabranu uvoza robe iz Srbije i zabranu prelaska vozila iz Srbije preko administrativne linije sa Kosovom, izjavio je specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar na onlajn brifingu za novinare. Od Srbije je zatražio da odmah pusti kosovske policajce.

Eskobar iznio zahtjeve SAD za Beograd i Prištinu Foto: Atlantic Council
N1Izvor

Eskobar je rekao da SAD podržava stav Evropske unije da je odluka ne samo antievropska jer ograničava slobodu kretanja ljudi i roba, već nema ni zakonske osnove.

On je odluku kosovske vlade nazvao „neoptrebnom eksalacijom trenutne ekslacije koja je već eksalirala“.

SAD od Srbije traži da se odmah oslobode trojica kosovksih policajaca koje je uhapsila Srbija, rekao je specijalni izaslanik SAD.

Eksobar je izjavio da se još uvijek ne znaju sve činjenice oko toga šta se tačno desilo, ali je istakao da postoje dvije verzije. Jedna da su policajci oteti i druga da su nehotice prešli na teritoriju Srbije i tamo bili uhapšeni.

No, u svakom slučaju, rekao je Eskobar, jasno je da trojica kosovskih policajca „nije imala namjeru da se nađe na teritoriji Srbije“, te se stoga i zahtijeva njihovo hitno oslobađanje.

Eskobar je rekao da je situacija na Kosovou regionalno pitanje i pitanje regionalne stabilnosti i da ne može jedan lider isključivo da odlučuje šta će se u regionu dešavati. Eskobar je rekao da one zemlje koje ne žele da se ponašaju kao partneri, da sarađuju, snositi posljedice.

Ponovio je da SAD kao i EU smatra da mora da se sprovede plan u tri tačke koji je ranije predstavljen i koji podrazumijeva da gradonačlenici obavljaju svoje funkcije na alternativnim lokacijama, da se iz srpskih opština povuku snage specijalne policije Kosova, da se demonstranti povuku sa ulica, da svi koji su učestvovali u nasilju prema pripradnicama polcije i KFOR-a snose odgovornost, da se održe novi izbori sa osiguranim učešćem Srba. I da se Priština i Beograd vrate dijalogu i razgovorima o Ohridskom sporazumu.

Eskobar je takođe naglasio da se previše govori o ruskom uticaju kada se govori o kosovskom problemu i da se ovdje prije svega radi o odnosima Srbije i Kosova i da obje strane moraju da odigraju ulogu u deeskalaciji. Dok je tačno da je dio problema u tome što Beograd nije napredovao u normalizaciji odnosa sa Kosovom, na pogoršanje sitaucije uticali su jednostane akcije koje je sprovodila Priština počevši od novembra, a koje nisu bile koordinisane sa SAD-om i Zapadom.

Eksobar je među takve poteze ubrojao problem kosovskih tablica, eksproprijaciju zemljišta, neimplementiranje obaveza uključujući i formiranje ZSO.

Formiranje ZSO je „zakonska obaveza Kosova i Kurti muti vodu kada kaže da može da odbije formiranje ZSO“ kazao je Eskobar i dodao da time „odbija evropski put“. On je rekao da se od Kosova ništa ne traži na šta se Kosovo nije već obavezalo i što već nije dogovoreno.

Ekosbar je rekao da SAD nudi da pomogne Kosovu da ZSO uobliči tako da to bude u okviru evropske prakse. Specijalni izaslanik je rekao da ne razumije zašto kosovska vlada odbija svoje zakonske obaveze.

Vladavina prava na koju se Vlada Kosova poziva podrazumijeva i da se ispune dogovori na koje se obavezala uključujući i one koje se odnose na manastir Dečani, zaštitu jezika, koji se odnose na eksproprijaciju zemljišta… „ako ćemo o vladavini prava, vladavina prava je i da se formira ZSO“, rekao je Ekosbar.

Portal Analitika