Od hospitalizovanih pacijeneta su 32 u KCCG, odnosno u Klinici za infektivne bolesti je 16 pacijenata koji su stabilnog zdravstvenog stanja, u Internoj je 15 pacijenata, od čega su četiri životno ugrožena, a u Institutu za bolesti djece je jedno dijete koje je u pratnji sa majkom.
U barskoj bolnici je na liječenju 18 pacijenata, od čega četiri u intenzivnoj njezi, dok se u Beranama liječi 35 osoba, od čega tri pacijenta sa težom kliničkom slikom.
U Nikšiću je na liječenju 46 pacijenata, od čega četiri osobe sa težom kliničkom slikom, dok je u bolnici Brezovik na liječenju11 osoba.
U Kodri su tri pacijenta, u Pljevljima ih je 16, a u Bijelom Polju se liječi 10 pacijenata.
U Crnoj Gori ima 546 kovid kreveta, ali broj, kako je istakao Eraković, može i dvostruko i trostruko da se uveća, ali se nadaju da do toga neće doći.
- Nema bojazni u efikasnost zdravstvenog sistema. Zdravstveni sistem je pokazao efikasnost. Ukoliko bilo ko drugačije tvrdi to su isključivo zlonamjerne tvrdnje, a to ne treba mnogo komentarisati. Nijednog dana nijesmo imali slike kakve smo gledali iz nekih drugih država. Razloga za paniku nema. Okrećemo se onome što najbolje znamo- da liječimo pacijente, a drugi neka komentarišu kako god hoće”, poručio je Eraković.
On je istakao da u Crnoj Gori postoji respektabilan broj respiratora, te da u kompletnom zdravstvenom sistemu trenutno imamo devet pacijenata na nekoj vrsti mehaničke ventialacije.
Bjelopoljska bolnica će, kako je najavio Eraković, preuzeti dio pacijenata iz beranske bolnice.
Gradjanima je ponovo poručio da poštuju mjere i preporuke NKT-a.
Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić kazao je da oko 1.300 uzoraka čeka PCR analizu.
Na pitanje koje su mjere izvjesne nakon naglog povećanja broja oboljelih on je rekao da su aktuelne najstrože mjere u regionu.
- Države okruženja se bore sa epidemijom sa znatno blažim mjerama. Sa epidemijom se možemo izboriti striktno se pridržavajući mjera - smatra Begić.
Na pitanje koji su kriterijumi za pooštravanje mjera, s obzirom na to da preporuka da se održava distanca, peru ruka i održava higijena ne daju rezultate uzimajući u obzir veliki broj zaraženih, Begić je ponovio da ne želi da gubi nadu da možemo da suzbijemo obolijevanju ako se budemo ponašali kako smo to činili u martu i aprilu.
- Drago mi je što se fokus vraća na koronu. Bez jedinstva ne možemo učiniti ništa - rekao je Begić.
Ne postoji, kako je kazao, magična brojka u odnosu na koju se procjenjuje kada pooštriti mjere.
- Dobra stvar je da masovnih okupljanja nema, ali pridržavanje mjera u najvećem broju situacija maltene ne postoji. Pratićemo situaciju, a ključ dalje restriktivnosti će biti opterećenje zdravstvenog sistema - istakao je Begić.
Eraković je saopštio da su trenutno dvije najugroženije opštine Berane i Nikšić.
- Organizovaćemo sistem da bolnice u tim gradovima budu maksimalno rasterećene. Danas je donešena odluka da bjelopoljska bolnica preuzme dio pacijenata iz Berana, čime se ide ka rasterećenju. Slične smo odluke donijeli i za nikšićku bolnicu, čije će pacijente preuzeti bolnica u Brezoviku - naveo je on.
Na pitanje smatra li da su građani izgubili povjerenje u KCCG zbog velikog broja inficiranih, Eraković je istakao da nedavno istraživanje pokazuje da 76 odsto građana vjeruje KCCG.
- Takvim konstatacijama ne možete da urušite povjerenje - kazao je Eraković.
Komentarišući današnju naslovnicu Dana da je KCCG zaposlio 50 inženjera pred izbore čelnik ove institucije je upitao da li su oni nuklearna elektrana pa da zapošljavaju toliki broj inženjera. Komentarišući da su zaposlili 20 vatrogasaca, kazao je da bi gradonačelnik Ivan Vuković mogao da "ugasi" Službu zaštite i spašavanja ako bi to bilo tačno.
- Kao profesionalac morate da preferirate zdravlje građana Crne Gore. To je obaveza svih nas - kazao je Eraković.
Na pitanje da li je NKT odgovoran za porast broja oboljelih kazao je da to nije tačno, te da je odgovornost na onima koji ne poštuju mjere, kao i na onima koji na pravi način ne prate poštovanje mjera.