Društvo

Primili ste vakcinu ili prebolovali koronavirus - kada možete donirati krv?

ERAKOVIĆ: Kliničkom centru potrebno oko stotinu jedinica krvi dnevno

Osoba koja je preležala Kovid-19 infekciju može donirati krv 28 dana ili četiri nedjelje nakon prestanka simptoma, ističe dr Nela Eraković. 

ERAKOVIĆ: Kliničkom centru potrebno oko stotinu jedinica krvi dnevno Foto: better2know
ERAKOVIĆ: Kliničkom centru potrebno oko stotinu jedinica krvi dnevno
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Građani su često u nedoumici koliko vremena treba da prođe nakon infekcije koronavirusom ili vakcinacije da bi mogli dobrovoljno dati krv. Načelnica Službe za kolekciju krvi, Zavoda za transfuziju, dr Nela Eraković kazala je u intervjuu za Portal Analitika da taj period zavisi od vrste vakcine koju su građani primili. 

“Prilikom donacije krvi, neophodno je da davaoci poseduju dokumentaciju iz koje se vidi koju vrstu vakcine su primili, odnosno od kojeg je proizvođača, kao i kada je primljena vakcina, jer će to biti informacija medicinskom osoblju da li neko može da donira krv. Ukoliko davaoci krvi nemaju podatak o vrsti vakcine koju su primili, davanje krvi se odlaže za četiri sedmice”, pojašnjava naša sagovornica.

Doktorica Eraković je navela i da posebna priprema za doniranje krvi ne postoji. Ipak, poručila je da svaki davalac treba da dođe odmoran i naspavan. 

KORONAVIRUS, VAKCINACIJA I DOBROVOLJNO DAVALAŠTVO KRVI 

ANALITIKA: Nakon kojeg perioda, osoba koja je prebolovala koronu, može da donira krv?

ERAKOVIĆ: Osoba koja je preležala Kovid-19 infekciju može donirati krv 28 dana tj. četiri nedjelje nakon prestanka simptoma. Ukoliko je jedan od simptoma bila upala pluća, davalac prije sljedeće donacije krvi mora sačekati da prođe period od tri mjeseca.

IMG-0629

FOTO: Nela Eraković, privatna arhiva

ANALITIKA: Kada je u pitanju vakcinacija, koliko treba da prođe od revakcine da bi neko donirao krv? 

ERAKOVIĆ: Ako su vakcine bazirane na mRNA tehnologiji, Pfizer/BioNTech, Moderna, odgađa se doniranje krvi za 48 časova nakon vakcinacije zbog moguće pojave lokalnih simptoma na mjestu primjene vakcine kao što su - bol, crvenilo, svrab kože, otok.

Odgađa se doniranje za sedam dana od prestanka simptoma u slučaju nuspojava na vakcinu, umor, glavobolja, bolovi u mišićima, jeza, drhtavica, bolovi u zglobovima, povišena tjelesna temperatura, mučnina, uvećane limfne žlijezde.

Ako su vakcine bazirane na adenovirusno vektorskoj tehnologiji, AstraZeneca, Johnson&Johnson, odgađa se doniranje krvi na četiri nedjelje nakon vakcinacije. Ako je vakcina koju je davalac primio Sputnjik V ili Sinofarm odgađa se doniranje krvi na četiri nedjelje nakon vakcinacije. 

Ako pak osobe ne znaju kojom su vakcinom vakcinisane odgađa se doniranje krvi na četiri nedjelje nakon vakcinacije.

ANALITIKA: S obzirom na to da startuje ljetnja sezona, očekuje se dolazak turista, mjere se popuštaju, dio stanovnika se izliječio od korone, veliki dio populacije će biti vakcinisan, tu je i dio onih koji ne mogu dati krv - postoji li bojazan da će faliti ove dragocjene tečnosti?

ERAKOVIĆ: Ljetnji period koji slijedi je inače sam po sebi najteži period za obezbjeđivanje sigurnih jedinica krvi. Ako uz to dodamo i činjenicu koju ste naveli, sigurno da je teži period pred nama.

Zahvaljujući godišnjem planu prikupljanja krvi i akcijama koje ćemo, nadam se, uspjeti da realizujemo, trebalo bi da zalihe budu stabilne.

Iskoristiću ovu priliku da pozovem građane koji ispunjavaju uslove za doniranje krvi, da posebno u narednom periodu, misle o tome, odvoje vrijeme i doprinesu stabilnim zalihama.

Ohrabrujem i one koji do sada nijesu donirali krv da to učine. Sigurna sam da je velika većina naših sugrađana uvidjela značaj pravovremenog obebjeđivanja stabilnih zaliha ovog lijeka.

Zato, uradimo ovo humano, dobro djelo i donirajući krv pokažimo izuzetan stepen brige prema zajednici.

FOTO: Zavod za transfuziju krvi

ANALITIKA: Kakve su zalihe kojima trenutno raspolažete?

ERAKOVIĆ: Trenutno raspolažemo zalihama koje su stabilne. Jedinica krvi kada se uzme ima svoj vijek trajanja. 

Tako na primjer eritrociti traju 42 dana, a trombociti koji imaju ulogu upravo u zaustavljanju krvarenja - svega pet dana. 

Zato je bitan kontinuitet u darivanju, kako bi zalihe bile uvijek na onom nivou, da pored redovnih programa možemo zbrinuti i vanredne situacije i urgentna stanja.

DARUJUĆI KRV ULAŽEMO U NAŠU BUDUĆNOST I BUDUĆNOST NAŠIH NAJBLIŽIH

ANALITIKA: Nerijetko građani ne znaju da li ispunjavaju uslove i kako da postanu dobrovoljni davaoci krvi. Ko može biti dobrovoljni davalac krvi?

ERAKOVIĆ: Davalac krvi ili komponenata krvi, saglasno Zakonu o transfuziološkoj djelatnosti, može biti svaka zdrava osoba muškog ili ženskog pola, starosti od 18 do 65 godina života koja ispunjava sljedeće kriterijume: da je dobrog opšteg stanja, da je koža na mjestu punkcije bez lezije, ekcema ili infekcije. Osoba treba da bude tjelesne težine najmanje 50 kilograma. 

Tjelesna temperatura manja od 37°C, puls između 50-100 otkucaja u minuti. Krvni pritisk ne viši od 170/110 mmHg i ne niži od 100/70 mmHg. Auskultatorni nalaz pluća i srca mora biti uredan, ždrijelo mora biti mirno, limfne žlijezde vrata i pazuha ne smiju se palpirati, jetra i slezina ne smiju se palpirati, hemoglobin mora biti iznad 135 grama po litru za muškarce i 125 grama po litru za žene.


FOTO: Zavod za transfuziju krvi

ANALITIKA: Prilikom dolaska u Zavod za transfuziju, pacijent popunjava određeni upitnik, u kojem se nalaze brojna pitanja o zdravlju. Koja zdravstvena stanja ili bolesti mogu biti prepreke za dobrovoljno davalaštvo?

ERAKOVIĆ: Davalac krvi ne može biti osoba koja ima dijagnostikovana sistemska, respiratorna, kardiovaskularna, gastrointestinalna, endokrina, cerebrovaskularna i oboljenja centralnog nervnog sistema, poremećaj hemostaze i koagulacije, hronična infektivna i zapaljenska oboljenja, hronična autoimunska oboljenja, rizično seksualno ponašanje i rizične navike utvrđene putem upitnika o davaocu krvi, ponovljene kolapse pri davanju krvi, ugrađene transplantate.

PRIJE DONIRANJA KRVI - DOBRO SE NASPAVAJTE 

ANALITIKA: Kada pojedinac hoće da postane dobrovoljni davalac krvi, koja je procedura?

ERAKOVIĆ: Svaka osoba koja ispunjava opšte uslove o kojima smo govorili može da donira krv. Posebna priprema za doniranje krvi ne postoji izuzev dobrog sna - potrebno je odspavati najmanje šest sati, a u slučaju da prvi put doniramo krv osam sati. Poželjno je i lagano doručkovati i uzeti tri do četiri čaše vode.

U svim organizacionim djelovima Zavoda za transfuziju krvi (Podgorica, Cetinje, Nikšić, Bar, Kotor, Pljevlja, Bijelo Polje i Berane), krv se može donirati radnim danima od 7.00 časova do 14.30.Vašu donaciju možete zakazati i preko nove mobilne aplikacije “Daruj krv”, koja je odnedavno dostupna svim našim građanima.

Aplikacija omogućava korisniku stalni uvid u stanje zaliha u zavodu, korisnik može u svakom momentu vidjeti koja krvna grupa nedostaje a zatim sam odabrati svoj termin, datum i vrijeme kada želi da donira krv. Aplikacija se može preuzeti sa Google Play-a za korisnike androida ili App-stora za IOS korisnike.

FOTO: Zavod za transfuziju krvi

ANALITIKA: Nakon što osoba dođe u Zavod za transfuziju, koja je procedura da bi neko dao krv, osim upitnika, da li će ljekar pregledati potencijalnog davaoca krvi? 

ERAKOVIĆ: Novim uvedenim mjerama je predviđeno maksimalno smanjenje kontakta među davaocima uspostavljanjem prijemno trijažnog punkta sa svim mjerama univerzalne zaštite kao posebnog prostora, koji je omogućen za individualni ulazak davaoca, gdje se vrši popunjavanje dopunskog Kovid-19 upitnika sa ciljanim pitanjima o izloženosti ili mogućem riziku od Kovid-19 infekcije, pitanjima o vakcinaciji. 

Mjeri se tjelesna temperatura, a tek nakon toga slijedi popunjavanje transfuziološkog upitnika koji sadrži pitanja koja se odnose na vaše trenutno zdravlje, ranije preležane bolesti, životni stil. 

Zatim slijedi registracija davaoca, uobičajen pregled, prvo laboratorijski, gdje određujemo nivo hemoglobina u krvi ubodom iz jagodice prsta, a zatim i ljekarski koji se sastoji od kontrole pluća i srca, pritiska, pulsa, vaše tjelesne težine.

Zatim slijedi pristupanje davanju krvi koje traje svega pet minuta. Nakon toga slijedi odmor od nekih desetak minuta. Osvježite se uz sok i sendvič i slobodni ste da uz instrukcije koje dobijate od našeg stručnog i ljubaznog osoblja idete i pritom se normalno vraćate svakodnevnim aktivnostima.

Foto: Braselton urgent care

ANALITIKA: Zbog čega neko treba da postane dobrovoljni davalac krvi?

ERAKOVIĆ: Ovo je jedini lijek humanog porijekla. Jedini lijek koji se obezbjeđuje tako što ga čovjek donira drugom čovjeku.

Veliki je broj pacjenata koji imaju potrebu za ovim lijekom, a posebno je veliki broj, nažalost, onih kojima je ovo vid svakodnevne terapije (hematološki, onkološki pacjenti). 

Dnevne potrebe samo Kliničkog centra su oko 100 jedinica krvi.

Zato, ukoliko se dobro osjećate, zdravi ste, odvojite 20 minuta vašeg vremena i učinite dobro djelo. Spasite nekome život.

Darujući krv ulažemo u našu budućnost i budućnost naših najbližih, jer održavajući zalihe stabilnim, omogućavamo da uvijek spremna, sigurna, istestirana jedinica krvi čeka na pacjenta i na taj način ne dovodimo u pitanje život onog kome je ovaj lijek u tom trenutku neophodan.

Svako ko daruje krv, kontroliše i svoje zdravstveno stanje, pored laboratorijskih i ljekarskih pregleda koje dobije prije samog akta darivanja, a čini dobro i svom organizmu jer blago stimulišući koštanu srž ima u svojoj cirkulaciji više mladih eritrocita čime je i oksigenacija čitavog organizma poboljšana.

Portal Analitika