Demokratskoj partiji socijalista su ostali najvjerniji oni koji su ostali vjerni i svojoj Crnoj Gori, oni koji vrednuju ono što je DPS učinio za državu - obnova nezavisnosti, članstvo u NATO-u, ali i ekonomsku stabilnost, koliko god to neki pokušavali da ospore, kazao je potpredsjednik te partije Jevto Eraković za Antenu M.
On je dodao da oni koji osporavaju tu činjenicu zaboravljaju da smo startovali sa pozicije korisnice Fonda za nerazvijene.
Eraković se osvrnuo i na jučerašnje "proigravanje" u Skupštini između DNP i NSD, koje je bilo priprema za poruku Dejana Đurovića da će se trobojka uskoro zavijoriti ispred državnog parlamenta. Tumači ih kao pokušaj stranke Andrije Mandića da amortizuje napade da odustaju od tvrde srpske, nacionalističke politike.
“Nije nas briga šta oni komentarišu i rade. Ali moramo obratiti pažnju kakva je pozicija PES u ovom trenutku. Imali smo stav premijera da ne dolazi u obzir stavljanje na dnevni red bilo kojeg identitetskog pitanja, dok je Crna Gora na evropskom putu. Ukoliko je PES ucijenjen ili je pristao na ovo što najavljuju iz NSD, onda je to dvostruki pucanj: prvi je u građanski karakter Crne Gore, a drugi u njen evropski put”, ocijenio je Eraković u emisiji Drugačija radio veza.
U tom slučaju, poručuje Eraković, aktuelna vlast mora da ima na umu da će biti suočena sa otporom DPS i svih kojima je građanska Crna Gora u Evropskoj uniji stvarni, a ne samo deklarativni cilj.
Eraković nije krio zadovoljstvo zbog broja ljudi, atmosfere i energije na obilježavanju 35 godina od osnivanja te partije.
Na podsjećanje da su, nakon gubitka vlasti, Demokratsku partiju socijalista tretirali kao "politički kužnu", proricali joj pad podrške na 15 odsto, te da su joj nož u leđa najdublje zabadali baš oni bivši članovi i uhljebi koji su od nje dobili najviše, Eraković je poslao jasnu poruku.
Onima koji su zbog lične koristi bili uz DPS dok je bio na vlasti, Eraković je poručio "ne vraćajte se".
“Garantujem da je taj dio otišao nepovratno! Što se nas tiče, poruka im je da ne pokušavaju da kucaju na naša vrata”, dodao je Eraković.
Potpredsjednik DPS nije saglasan sa ocjenama da je aktuelno rukovodstvo DPS stasalo u uslovima komfora vlasti i da se nije naviklo na političko djelovanje iz opozicije.
“Iskreno, nije bilo jednostavno u tim prvim danima naći se u ulozi najjače opozicione partije. Ali ne zato što smo stasali u uslovima kad je DPS bila na vlasti. Većina današnjeg rukovodstva DPS stasala je i preuzela odgovornost upravo u najtežim trenucima opozicione borbe. Podsjetiću vas da sam ja u organe DPS ušao 2020. Godine”, naveo je Eraković.
Na konstataciju da je jedan od ključnih narativa na političkoj sceni kontinuirani zahtjev od DPS da se reformiše, da ti zahtjevi ne prestaju i nakon što je rukovodeća garnitura stranka potpuno promijenjena, te da je i "političkim analfabetama jasno da se da se od vas tražilo da se odreknete Mila Đukanovića", direktno upitan da li su ikad razmišljali da to urade, Eraković odgovara odrično.
Potpredsjednik DPS kaže da su zasluge Đukanovića za Crnu Goru nemjerljive i da će, bez obzira na pokušaje da se njegova uloga dikredituje, istorija potvrditi takvu ocjenu.
Eraković vjeruje da će DPS biti pobjednik izbora naredne godine, da bez njih ne može biti naredne vlade.
Pohvalio je okupljanje proevropskih, Crnoj Gori lojalnih stranaka oko Evropskog saveza i kazao da očekuje formiranje novih partija, na oba pola političke scene.
Siguran je da u Briselu sada već jako dobro znaju istinski karakter svih političkih subjekata u Crnoj Gori i da će, kako je zaključio, podržati pobjednike.










