Abiznis

EPCG tuži Regulatornu agenciju zbog smanjenja cijene struje

Izvor

On je agenciji Mina-business saopštio da se odlukom RAE, da cijenu struje smanji u prosjeku 15,72 odsto, obesmišljava upravljanje Elektroprivredom. „Smanjenje cijena struje potrošačima značajno će uticati na rad EPCG, čija će pozicija biti jako teška“, kazao je Kovačević.

 On je saopštio i da je strateški partner, italijanska kompanija A2A, koja je uložila dosta u EPCG, pokazala zabrinutost, jer je na početku posla u Crnoj Gori dočekuje smanjenje cijena struje. Prema riječima Kovačevića, u EPCG su očekivali da cijena potrošačima u prosjeku ne bude smanjena preko pet odsto, dok je RAE snizila znatno više što će značajno uticati na poslovni rezultat elektroenergetske kompanije i investicije u ovoj godini.

On je podsjetio da je Crna Gora imala značajne uštede zbog izuzetno dobre, ali, prilikom njenog donošenja i rizične odluke Elektroprivrede da u prethodnu godinu uđe sa nenabavljenim neophodnim količinama znatno skuplje struje iz uvoza. „To je imalo izuzetno dobar finansijski efekat i za državu i potrošače, a u takav rizik jedino se, od svih u okruženju, upustila EPCG. U sadašnjoj situaciji pitamo se da li je trebalo uvesti skuplju struju, jer bi za EPCG to bilo bolje i ne bi sada bile snižavane cijene, ali bi država izgubila dosta novca“, rekao je Kovačević.

On je naglasio da RAE nije bila tako „revnosna“ kada su 2007. i 2008. bile izuzetno teške godine za EPCG, koja je zbog uvoza bila u minusu 15 miliona, odnosno 12 miliona EUR. Kovačević je precizirao da je od sredine 2007. do kraja prošle godine, u periodu u kom RAE reguliše cijene, ukupno priznati prihod ili trošak za uvezenu struju bio 226 miliona EUR, a da je EPCG ostvarila 223 miliona.

On je pravilnike RAE, prema kojima se utvrđuju cijene struje, ocijenio veoma lošim, a za odluku o smanjenju cijena električne energije rekao je da ima niz manjkavosti. „Koliko ozbiljno Regulatorna agencija prilazi svom poslu pokazuju i činjenice da čak i u sabiranju brojeva ima evidentne greške“, naveo je Kovačević. On je podsjetio da je prva odluka RAE na sudu “pala“, pa će zbog manjkavosti i retroaktivnosti, vjerovatno, pasti i druga, dodajući da malu šansu da opstane ima nova o sniženju cijena struje, jer se zasniva na prethodnoj, koja treba da bude “oborena“.

 „Plašim se da ćemo zbog toga doći u situaciju da u Crnoj Gori ne bude nijedne odluke o cijenama električne energije“, upozorio je Kovačević. Na optužbe da Crna Gora ima najskuplju struju u regionu on odgovara da EPCG mora godišnje da uvozi čak 30 odsto nedostajućih kilovat sati znatno skupljih od proizvedenih iz domaćih elektroenergetskih izvora, što povećava račune potrošača.

Portal Analitika