Svijet

Ekstremna zima stiže na sjever Evrope

Izvor

Britanski list „Gardijan“ prenosi izjavu Dženifer Fransis sa američkog Univerziteta Rutgers, koja navodi da je ovaj evropski region iskusio veoma teške zime nakon ljeta u kojima je morski led bio veoma tanak, kao što je to bio slučaj 2011. i 2007. godine.

- Ne možemo još da iznosimo procjene, ali ne bih bila iznenađena da vidim divlje (temperaturne) ekstreme ove zime - rekla je Fransisova.

Ovogodišnje topljenje leda preteklo je rekord iz 2007. za područje veličine Teksasa. Mark Seriz, direktor američkog Nacionalnog centra za podatke o snijegu i ledu iz Kolorada, kaže da su stručnjaci za polarni led „smatrali da će proći mnogo godina dok ponovo ne budemo vidjeli bilo šta nalik onom iz 2007“. Do sada nezabilježeno širenje Arktičkog okeana bez leda apsorbovalo je tokom kratkog polarnog ljeta sunčevu energiju 24 sata dnevno. Toplota iz vode će morati da bude oslobođena u atmosferu kako bi ove jeseni led mogao ponovo da se formira.
Ova toplota i para imaće uticaj na vazdušne mase koje su važne za sve - vjetrove koji duvaju sa zapada na istok između hladnog Arktika i toplih srednjih geografskih širina. Drugi istraživači su već pokazali da se vazdušne struje posljednjih godina premještaju ka sjeveru.
- Vazdušna struja je jasno slabija. To znači da su vremenski sistemi, bilo da se radi o kiši ili suvim vremenskim uslovima, spori da bi nastavili s kretanjem i trajali duže. Na kraju to može da rezultira uslovima koji su proizveli strašan vrući talas u zapadnoj Rusiji tokom ljeta 2010. godine - objašnjava Fransisova.


Ovog ljeta, Grenland je iskusio sličan blokirajući anticiklon, što je rezultiralo rekordnim površinskim topljenjem njegovog ledenog pokrivača. Džejms Overlend, okeanograf i istraživač na Univerzitetu u Vašingtonu, kaže da se ove promjene dešavaju mnogo ranije nego što su naučnici očekivali.


- Za sada smo imali samo malo globalnog otopljenja - rekao je Overlend.
On ocjenjuje da će, kako morski led bude nastavio da se smanjuje, vazdušna struja vjerovatno nastaviti da još više slabi i premješta se dalje prema sjeveru, donoseći divlje temperaturne promjene.

(blic.rs)

Portal Analitika