Društvo

Neizvjestan dolazak ruskih vakcina

Eksperti razmatraju davanje druge doze

Crna Gora će uzeti ruske vakcine Sputnjik V tek kada Nacionalno savjetodavno tijelo za imunizaciju (NITAG) odluči o tome, saopšteno je juče iz Ministarstva zdravlja.

Eksperti razmatraju davanje druge doze Foto: Ilustracija
PobjedaIzvor

Nakon odluke Gamaleja instituta, koji proizvodi Sputnjik V da se interval između prve i druge doze produži sa 21 na 90 dana, Crna Gora je odlučila da sačeka mišljenje tog tijela.

- Problem je nastao u drugoj dozi. Crnoj Gori ne odgovaraju nova pravila koja su dokazana na ruskim naučnim institutima, a tiču se toga da se druga doza Sputnjik V vakcina ne daje na 21 dan nego da se produži do tri mjeseca. Ministarka zdravlja dr Jelena Borovinić-Bojović mi je rekla da moraju zatražiti mišljenje NITAG-a - kazao je Pobjedi Sergej Boljević, član ruskog pregovaračkog tima za nabavku vakcina.

Ministartsvo zdravlja Crne Gore je saopštilo juče da nijedna vakcina nije niti će u našoj zemlji biti data mimo odluke i zvaničnog stava NITAG-a.

To tijelo će, nakon prikupljanja neophodne dokumentacije zasijedati u predstojećem vremenu kako bi razmotrilo davanje druge doze ove vakcine.

Dolazak 40.000 doza Sputnjika najavljivan je za prošli mjesec.

U Ministarstvu zdravlja su potvrdili da su od strane proizvođača (National Research Center of Epidemiology and Microbiology, Gamaleya, Ruska Federacija), upoznati da postoji mogućnost produženja intervala između prve i druge doze vakcine Sputnik V (Gam-COVID-Vac) sa 21 na 90 dana.

Očekuje se odobrenje o izmjeni

- U vezi sa navedenom izmjenom u vremenskom intervalu između prve i druge doze vakcine, prije primjene ove preporuke u Crnoj Gori, očekujemo dodatne informacije i dokumentaciju koja uključuje i odobrenje ove izmjene od strane regulatornog organa/savjetodavnih tijela za imunizaciju zemlje porijekla (Rusije) kao i od strane regulatornih organa/savjetodavnih tijela za imunizaciju drugih zemalja. Nakon dostavljanja dodatne dokumentacije o efikasnosti i bezbjednosti primjene vakcine u ovom novom intervalu između dvije doze, biće donijete i preporuke za primjenu u Crnoj Gori – kazali su iz Ministarstva.

Oni napominju da Crna Gora na lageru nema Sputnjik V vakcine niti je unaprijed kupila ijednu.

- U isto vrijeme, predano nastavljamo pregovore sa uvaženom ruskom stranom – kazali su iz Ministarstva.

Produžavanje intervala

Direktor Gamaleja istraživačkog centra, Aleksandar Gintsburg, još krajem aprila je saopštio da u Centru vjeruju da je moguće minimalni interval između prve i druge doze Sputnik V vakcine, sa prethodno odobrenog od 21 dana, povećati do tri mjeseca. Produžavanje intervala između dvije doze, prema njegovim riječima, neće negativno uticati na imuni odgovor koji inicira vakcina, a u nekim slučajevima ga može i pospješiti.

Ovaj zaključak je izveden, navodi se u saopštenju, na osnovu iskustva u upotrebi vakcina sa identičnom adenovirusnom platformom i, što je još važnije, na osnovu „uspješne kampanje masovne vakcinacije u Rusiji i brojnim drugim zemljama.

- Kao proizvođači vakcine, takođe podržavamo ranije nezavisne izjave respektabilnih zdravstvenih organizacija, kao što je ANMAT (Nacionalana administracija za ljekove – Argentina), u vezi sa povećavanja vremenskog intervala između dvije doze vakcine – kazao je Gintsburg.

Takođe, kako se dalje navodi, uzimajući u obzir izuzetno visoku potražnju za vakcinama, ova odluka (o odgađanju revakcine) ubrzala bi imunizaciju.

- Vjerujemo da je na svakom nacionalnom regulatoru da odluči hoće li zadržati 21-nodnevni interval između doza, ili ga produžiti do tri mjeseca – zaključio je Gintsburg

U Crnu Goru do sada je stiglo 10.000 od 50.000 dogovorenih doza ruske vakcine. I Srbija je našoj zemlji donirala 14.000 za dvije doze. Mimo ovih 40.000 doza, najavljivan je i dolazak još 200.000 vakcina.

Boljević je ranije rekao i da Rusija ne stiže da proizvede dovoljan broj vakcina, te da će Srbija u bližoj budućnosti biti glavni izvoznik za ovaj region.

- Bilo bi daleko pametnije da u narednom periodu Crna Gora nabavlja vakcine direktno od Instituta za virusologiju, serume i vakcine ,,Torlak“. U tom slučaju i cijena će biti niža.

Institut će slati uzorke na testiranje na delta soj

Iz Instituta za javno zdravlje saopštili su juče da će ubuduće u saradnji sa Evropskim centrom za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) slati uzorke za identifikaciju ,,delta“ soja korona virusa.

Ta saradnja, kako su istakli,uspostavljena je u okviru programa Podrške u sekvenciranju genoma SARS-CoV-2 zemljama kandidatima ili potencijalnim kandidatima za članstvo u EU, a vrijeme, način i dinamiku slanja uzoraka te mjesto obrade uzoraka određuje ECDC u skladu sa zahtjevima programa.

- Takođe, u saradnji sa SZO i Robert Koh Institutom iz Berlina, započeta je i sprovodi se i obuka osoblja za ovu složenu metodu analiziranja genoma mikroorganizama. Nakon završetka obuke potvrđene od strane edukatora, sekvencioniranje će se vršiti i u Institutu za javno zdravlje Crne Gore - navode iz Instituta.

Portal Analitika