Harper, koji se tokom karijere susretao sa najdrastičnijim primjerima pacijenata koji, uprkos narušenom zdravlju, odbijaju da prestanu da puše, smatra da je i ljekarska odgovornost da pacijente koji nakon više pokušaja ne mogu ili ne žele da prestanu da koriste cigarete, upoznaju sa drugim mogućnostima boljim po njihove zdravlje.
"Danas dostupni naučni dokazi pokazuju da su neki duvanski proizvodi manje štetni od cigareta. To priznaju i podržavaju različite zdravstvene institucije i mnoga medicinska udruženja", kazao je Harper na panel diskusiji o smanjenju štete (Tobacco Harm Reduction) u organizaciji kompanije Filip Moris (Philip Morris International).
Harper je kao primjer manje štetnog uticaja po zdravlje pušača naveo bezdimni uređaj IQOS.
"Ovo je uređaj koji pušačima omogućava značajno smanjenje rizika od srčanih bolesti jer smanjuje nivo aldehida koji su toksični i to 80% do 95% u odnosu na tradicionalne cigarete", objasnio je Harper.
Kao ključan razlog zašto je ovo bolje rješenje za pušače naveo je aerosol koji ispušta ovaj uređaj i koji sadrži manje toksičnih hemikalija od dima cigareta.
"U aerosolu koji nastaje usljed zagrijavanja duvana, drastično je smanjena ili u potpunosti eliminisana količina štetnih i potencijalno štetnih elemenata duvanskog dima. Takođe, vrlo je važno naglasiti da IQOS obezbjeđuje nikotin u nivoima sličnim pri pušenju tradicionalnih cigareta, što upućuje na to da se može u potpunosti navići na bezdimni uređaj", zaključio je Harper.