Ekologija

"Ukoliko se akumulira smeće, povećaće se nivo rijeke"

Ecopatriotizam: Novi ekološki problem u Nikšiću, Zeti prijeti scenario Gračanice

Mještani Zavrha i članovi Udruženja Rijeka je život obratili su se aktivistkinjama pokreta Ecopatriotizam u nadi da će neko imati sluha za problem koji je pogodio rijeku zetu, problem koji će tek da se odrazi na život svih građana koji žive pored njenog toka.

Ecopatriotizam: Novi ekološki problem u Nikšiću, Zeti prijeti scenario Gračanice Foto: YT
Portal AnalitikaIzvor

“Prije par godina Vlada je usvojila nacrt Lokalne studije lokacije (LSL) prevođenja dijela voda rijeke Zete u akumulacije Krupac i Slano i radovi ove vrste su u toku”, kazali su iz Ecopatriotizma.

Prema riječima biologa Vuka Nikolića ovo se ipak dešava uprkos činjenici da je EPCG prije tridesetak godina pokušala da očisti korito ali taj pokušaj nije urodio plodom već su izazvali veću katastrofu- pokrenuli mulj i pijesak, a ona mjesta gdje je Zeta bila toliko duboka sada se mogu prepješaciti.

“Bilo kakvo diranje ovog korita je loše, mežutim ukoliko su neophodni radovi ove vrste mnogo je bolje pročistiti korito nego kanalisati ili pregraditi. Postoje mjesta koja se mogu čistiti i produbljivati naslage šljunka, pijeska i gline, ali postoje ona stjenovita koja ne mogu koji su većinska i koja ce sačuvati biodiverzitet i koji se mođe obnoviti”, kazao je Nikolić.

Podsjetili su na primjedbu prof. dr Branka Radojičića iz 2008. godine koji je tada predložio da se odustane od svih projekata prevođenja rijeke Zete u Krupac i naveo razloge zbog čega je to nedozvoljeno uraditi. Devet godina nakon te primjedbe prilikom javne prezentacije projekta u februaru 2017. godine, za koji je Elektroprivreda isticala da će da ima energetsku i ekonomsku opravdanost, predstavnici mještana, stručnjaci prof. dr Mićko Radulović i prof. dr Miodrag Kalađurević istakli su da će projekat dovesti do izraženijeg plavljenja miločanskog i brezovačkog polja.

"Najkritičniji segment koji kao činjenica sam po sebi osporava nacrt LSL-a jeste sama rijeka Zeta koje je plavna i taj plavni talas dolazi iz estavele gornjepoljski Vir. Biolozi savjetuju da se taj udar vode sakupit umjesto da se akumuliše i pregrađuje, te bi se direktno iz estavele cijevima sakupljala voda,i na taj način transportovala i slala u Krupac", kazali su oni.

Naglašavaju da impelementacija nacrta o prevođenju dijela voda rijeke Zete u akumulacije Krupac i Slano, za Crnu Gora znači dobijanje nove crne ekološke tačke, one kojoj prijeti scenario rijeke Gračanice čiji je tok, dug 29km, devastiran i pretvoren u deponiju. Mišljenja su da je od veliko značaja čišćenje krajeva Zete jer u suprotnom će se akumulirati isključivo otpad, čime će se povećati nivo ove rijeke a samim tim prouzrokovati poplave.

Sve detalje o ovom problemu građani Nikšića i Crne Gore mogu poslušati na youtube profili pokreta Ecopatriotizam u sklopu serijala "Prst u oko" i zapitati se da li od ovakvih poduhvata bilo ko profitira osim EPCG koja gazduje koritima i ima najveću korist.

Portal Analitika