Region

Komandantu četničkog pokreta u Drugom svjetskom ratu

Džomić u Beogradu služio parastos Draži Mihailoviću

Nekoliko desetina ljudi okupilo se u ponedjeljak u Beogradu na obilježavanju godišnjice smrti četničkog generala Dragoljuba Draže Mihailovića.

Džomić u Beogradu služio parastos Draži Mihailoviću Foto: UGC
RSEIzvor

Ceremonija je održana u Bogorodičinoj crkvi Ružici na Kalemegdanu, u organizaciji Pokreta obnove kraljevine Srbije (POKS), na čijem čelu je Mihailovićev unuk Vojislav Mihailović koji je dio opozicione koalicije NADA u Narodnoj skupštini.

Dragoljub Mihailović je tokom Drugog svjetskog rata bio general Jugoslovenske vojske u otadžbini koju su činile četničke jedinice iz svih krajeva okupirane Jugoslavije.

Mihailović i brojni pripadnici ovih formacija osuđeni su za ratne zločine i saradnju sa nacističkim okupatorom.

Parastos je služio protojerej-stavrofor SPC Velibor Džomić, koji je u svom govoru rekao da je Mihailović “iz dana u dan sve veći i veći”, iako do danas nije poznato gdje se nalaze njegovi posmrtni ostaci.

"Na ovakvim sabranjima molitvenim kao da se molimo na Vidovdan caru Lazaru i kosovskim junacima, svima onima palima za vjeru i otečestvo", rekao je Džomić.

Akademik Matija Bećković je poslije parastosa rekao da su na isti dan ubijeni i Dragoljub Mihailović i ruska carska porodica Romanov, te da se “Rusi nisu smirili dok nisu našli posmrtne ostatke carske porodice”.

"General Mihailović je po istoj naredbi ostao bez groba. Među živima nema više onih koji su u tome učestvovali. Novi naraštaji moraju da nađu neki trag jer se čovjek ne može uništiti", rekao je Bećković.

On je dodao da su bez groba ostali mnogi generalovi oficiri i vojnici.

Komunistička vlast u Jugoslaviji je nakon Drugog svjetskog rata osudila Dragoljuba Mihailovića 1946. godine na smrt zbog ratnih zločina i kolaboracije sa nacističkom Njemačkom tokom rata, nakon čega je strijeljan.

Do danas nije poznato gdje se nalaze njegovi posmrtni ostaci.

Viši sud u Beogradu je 2015. godine poništio tu presudu, sa obrazloženjem da je suđenje Mihailoviću bio političko-ideološki proces komunističkog režima.

Sud je, međutim, napomenuo da se nije bavio utvrđivanjem činjenica da li je Mihailović bio ratni zločinac, već isključivo sudskom procedurom.

U Banjaluci je 16. jula takođe služen parastos u znak sjećanja na Dražu Mihailovića.

Organizatori događaja su bili Saborni hram Hrista spasitelja i Srpsko sabranje Baštionik iz bh. entiteta Republike Srpske.

Portal Analitika