Svijet

DW: „Semaforska“ koalicija na pomolu?

Iako postoji mala vjerovatnoća da se formira vlada koju bi - i pored poraza od SPD - predvodili Demohrišćani, sve govori da će na čelo države stupiti koalicija SPD, FDP i Zelenih. U toku je „koalicioni poker“.

Ilustracija Foto: Pixabay
Ilustracija
Dojče Vele (DW)Izvor

Sve izgleda kao da je na pomolu takozvana vladajuća koalicija SPD, Liberala (FDP) i Zelenih, koju po bojama tih stranaka mediji često zovu i „semaforska". Kancelarski kandidat SPD Olaf Šolc, dan poslije izbora za novi sastav Bundestaga je započeo izjavom da ti „ove tri stranke trebalo da vode sljedeću vladu", kao i da bi glavnu ulogu u tome trebalo da imaju Socijaldemokrate.

Pred početak velikog savjetovanja SPD o daljim koracima, kojem prisustvuju svi važni funkcioneri stranke, nova gradonačelnica i premijerka grada-pokrajine Berlina, Franciska Gifaj, rekla je da je SPD „dobila jasan zadatak da formira vladu" a premijerka savezne pokrajine Meklenburga-Prednje pomjeranije Manuela Švezig izjavila je da bi sada Šolc trebalo da postane kancelar.

Respekt, modernizacija, klima

Kada je riječ o ambicijama kancelarskog kandidata CDU Armina Lašeta da i pored (tijesnog) poraza formira vladu, Šolc je rekao da „CDU i CSU ne samo što su izgubile veliki broj glasova, već su i dobile poruku građana da više ne treba da vladaju i da treba da postanu opozicija", te da zato „treba da učine to što građani žele".

Šolc je dodao da sada valja utvrditi principe koje će Njemačka slijediti u narednih 20 godina, a to su, kako je rekao, „više poštovanja u društvu, industrijska modernizacija države i zaustavljanje klimatskih promjena koje je izazvao čovjek".

Generalni sekretar SPD Lars Klingbajl rekao je da će SPD sada bez odugovlačenja pozvati druge stranke na pregovore, te da je cilj da se nova vlada formira prije Božića i da se za Novu godinu naciji obrati Olaf Šolc – kao njemački kancelar.

Sada mnogo toga zavisi od Liberala

Predstavnici FDP i Zelenih su najavili da će te dvije stranke vjerovatno da održe zajednički sastanak sa ciljem da se najprije utvrdi šta ih tačno povezuje, gdje su razlike i kako bi mogla da izgleda buduća saradnja. To neće biti sasvim lak posao, jer između te dvije stranke postoje i fundamentalne razlike u mišljenjima kada je riječ o klimi ili finansijskoj politici. Portparol poslaničkog kluba Liberala u Bundestagu, Konstantin Kile, nazvao je planirani sastanak „susretom različitih svjetova"

Kile je, međutim dodao i da vjerovatnijom smatra koaliciju CDU, Zelenih i FDP. To nije teško razumjeti s obzirom da su u njemačkoj posleratnoj istoriji Liberali bili tradicionalan manji partner u koaliciji sa Demohrišćanima i da je u toj tradiciji za njih uvijek bila „rezervisana" funkcija minista spoljnih poslova (obavljali su je Valter Šel, Hans-Ditrih Genšer, Klaus Kinkel i Gido Vestervele).

No, sada više ne postoji takva vezanost za CDU. Šef Liberala Kristijan Lindner je na prvom postizbornom nastupu naglasio: „Našu samosvojnost ćemo očuvati i u vremenu poslije izbora". Moguće je da je očijukanje Konstantina Kilea sa CDU sračunato samo na „dizanje cijene" FDP u „koalicionom pokeru".

Zeleni pored klime forsiraju i socijalnu politiku

Savezni direktor stranke Zelenih, Mihael Kelner, naglasio je najprije da je njegova stranka bliska Socijaldemokratama. On je rekao i da su Zeleni spremni za preliminarne pregovore sa Liberalima, ali da će ti razgovori biti vođeni „iza zatvorenih vrata". Kelner je podsjetio da poslije izbora 2017. godine pregovori o mogućoj koaliciji CDU, FDP i Zelenih nisu vođeni u tajnosti, tako da su u javnost stalno prodirale informacije, i na kraju su razgovori prekinuti. To sada, kako je rekao Kelner, ne smije da se ponovi.

Što se tiče tematskih težišta Zelenih u budućoj vladi, to će, kako je najavio, biti klimatske promjene i socijalna politika: „Želimo da smanjimo socijalnu nejednakost u Njemačkoj i ne smije se prihvatiti činjenica da svako pete dijete u Njemačkoj raste u siromaštvu."

Portal Analitika