Crna hronika

Istragu preuzelo Više državno tužilaštvo

Dvije godine nakon nestanka Kolašinca Lakića Rakočevića: ,,Niko nam ništa ne javlja, kao da je u jamu propao“

Rakočeviću se svaki trag gubi 12. juna 2023. godine kada je posljednji put viđen ispred kuće rođaka, na pet kilometara od vikendice u kojoj je živio sam. U potragu su bili uključeni policija, vojska, Službe zaštite i spašavanja, Gorska služba i mještani. Korišćeni su psi tragači, dronovi...

Dvije godine nakon nestanka Kolašinca Lakića Rakočevića: ,,Niko nam ništa ne javlja, kao da je u jamu propao“ Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Više državno tužilaštvo preuzelo je vođenje istrage nakon misterioznog nestanka Lakića Rakočevića (72) iz zaseoka Poljanice u Selima kod Kolašina, kome se svaki trag gubi 12. juna 2023. godine. Tada je Rakočević posljednji put viđen ispred kuće rođaka, na pet kilometara od vikendice u kojoj je živio sam.

Iako su za njim tragali mještani, rodbina, policija, vojska i Gorska služba spašavanja, ni dvije godine kasnije nema odgovora, a ni tragova.

Vidosava Rakočević, snaha nestalog Lakića, u razgovoru za Pobjedu iznijela je niz sumnji i zabrinutost zbog načina na koji je sprovedena istraga.

“Zdrav čovjek, prav, nikad kod doktora nije išao. I onda nestane, bez traga, bez ičega”, kazala je snaha Lakića Rakočevića, čiji nestanak i dalje obavija veo misterije.

Porodična drama počela je 12. juna 2023. godine kada je Lakić viđen posljednji put.

Samački način života koji je vodio, bez upotrebe telefona i sa minimumom komunikacije sa rođacima, doveo je do toga da Lakićev nestanak bude primijećen tek tri dana kasnije – 15. juna 2023. kada je slučaj i prijavljen policiji.

“Policija i vojska tragali su danima. Kada su obustavili potragu, sve je stalo. Znala sam da, ako ga nijesu našli na putu, da ga je srce ubilo... Ili je nešto drugo bilo. Ali da ga nikada ne nađu, to ne mogu da prihvatim”, kaže Vidosava.

Nema dana, kako je navela, da njena porodica ne pravi rekonstrukciju kretanja Lakića tog dana i ne razmišlja što mu se moglo dogoditi.

Lakić je 11. juna, kao član izborne komisije bio angažovan u mjestu Sela. Nakon glasanja, pošto je bilo kasno, nije otišao u svoju vikendicu u planini već je prenoćio kod kuma.

Sjutradan je, na putu ka kući, svratio i do rodbine. O tome svjedoči i videosnimak napravljen mobilnim telefonom jednog od rođaka.

Tog ponedjeljka, u 13.40 časova Lakić je telefonom pozvao sestru od strica i požalio se da ga boli noga jer se prethodne noći povrijedio. U jednom trenutku veza je prekinuta zbog problema sa dometom.

Zvao je i bratanića, Vidosavinog sina, popričao sa njim o rezultatima izbora, pa dogovorio da zajedno proslave drugo mjesto partije čiji je Lakić bio dugogodišnji član.

Porodica sumnja na ubistvo

Vidosava kaže da je Lakić u vrijeme nestanka imao kišobran, štap, pištolj, telefon i novčanik, ali tokom potrage nijedan od ovih predmeta nikada nije pronađen.

Sumnja da je njen đever ubijen zbog novca, ali dokaza za to nema.

“Uvijek je imao najmanje 5.000 eura kod sebe”, kaže Vidosava i pojašnjava da je novac prihodovao od prodaje drva i svoje imovine.

Nestanak Lakića prvi je primjetio rođak koji povremeno iz Podgorice dođe u vikendicu koja se nalazi nedaleko od njegove.

“Lakić nije volio da peče hljeb, pa je ovog rođaka molio da mu, kad dolazi na selo, iz Podgorice donese kilo hljeba. Rođak je to učinio i ovog puta. Pokucao je na vrata vikendice, ali mu niko nije otvarao. Prokomentarisao je u sebi “E, vala si rano legao“ nakon čega je otišao kući”, priča Vidosava.

Lakić je, kako je navela, znao rano da ode na spavanje, zbog čega rođak nije htio da ga uznemirava već je kesu sa hljebom okačio na vrata i otišao.

Narednog jutra, očekivao ga je na kafi jer je uvijek do tada, kada bi Lakić našao hljeb okačen na vratima, to bio znak da je došao u planinu.

“Prošlo je osam sati, a Lakića nije bilo. Padala je kiša tog jutra, ali je rođak znao da to nije bila prepreka za Lakića da dođe kod njega. Kad je već bilo pola deset, rođak je otišao pred Lakićevu vikendicu. Pošto se primakao i vidio da hljeb i dalje stoji na vratima, on se uznemirio. Odmah je pozvao mog muža”, priča Vidosava.

Slučaj je prijavljen policiji, a do njihovog dolaska sjutradan, porodica je pretražila teren oko vikendice. Bez rezultata.

Intenzivna, ali bezuspješna potraga

Narednog dana krenula je potraga koja je trajala danima. Uključeni su bili policija, vojska, Službe zaštite i spašavanja, Gorska služba i mještani. Korišćeni su psi tragači, dronovi.

U jednom trenutku, kaže Vidosava, oko 150 ljudi tragalo je za Lakićem.

Ispitani su svi svjedoci koji su imali informacije o njegovom kretanju, pregledane su kamere u lovištima i analizirani podaci sa baznih stanica. Obavljena su i poligrafska testiranja.

Vještak telekomunikacija odredio je koordinate mjesta sa kojeg je Lakić obavio posljednji poziv, nakon čega je to područje opet pretraženo, ali, kako navodi Vidosava, svi napori ostali su bez rezultata.

Lakićeva snaha ne krije razočaranje zbog, kako tvrdi, nedovoljne ažurnosti nadležnih institucija.
 “Niko nas više ne zove, niko ništa ne javlja. Kao da je u jamu propao”, priča ona.

Zbog šoka koji je izazvao Lakićev nestanak, njegov brat, Vidosavin muž, preminuo je pola godine kasnije. To je dodatno pogodilo cijelu porodicu.

“Bio je zdrav čovjek, nikad kod doktora nije išao. Umro je od tuge. Djeca su izgubila jedinu sigurnost”, kaže ona.

Pitanja bez odgovora

Porodica i dalje ne zna što se dogodilo. Sumnje i pitanja se gomilaju, a odgovora nema. Kako da nije pronađen nijedan dio njegove garderobe, ako je bio meta napada medvjeda, kako su neki od istražitelja pretpostavljali. Ako je imao moždani udar, kako je mogao da se udalji toliko da ni više od dvije godine od njegovog nestanka nema traga?

“Put do kuće je nepristupačan, ali nije jama. To je trnje, šiblje. Čak ni ježu nije lako da prođe. Ali da nestane bez ikakvog traga, to je nepojmljivo”, kaže Vidosava.

Nestanak Lakića ostavlja više pitanja nego odgovora.

Istragu je sada preuzelo Više tužilaštvo u Bijelom Polju, koje vodi predmet o nestanku sa mogućim elementima krivičnog djela.

Do danas, kako kaže Vidosava, zvaničnih odgovora nema, a porodica i dalje traži istinu.

Portal Analitika