Društvo

Tvrdi da je direktorica TVCG Marija Tomašević izabrana nezakonito

Đurović: Medojevićeva ostavka ne čini izbor zakonitim

Partijski interesi i političke trgovine u novoj vlasti u prednosti su u odnosu na vladavinu prava i potrebu profesionalizacije RTCG koji treba konačno da pripada svim građanima, rekao je za Pobjedu Goran Đurović iz Media centra

Goran Đurović Foto: Foto: gradski.me
Goran Đurović
PobjedaIzvor

Direktorica Televizije Crne Gore Marija Tomašević je izabrana nezakonito jer je u trenutku imenovanja njen brat Dražen Medojević bio javni funkcioner Državne izborne komisije, smatraju u Media centru.

Ta NVO će od Inspekcije rada tražiti da izvrši nadzor u RTCG, rekao je Pobjedi direktor ove NVO Goran Đurović. On smatra da će se tako konstatovati kršenje zakona u slučaju imenovanja Marije Tomašević za direktoricu Televizije Crne Gore.

Tomašević je izabrana nezakonito, jer je Medojević bio član DIK-a kad je ona birana na funkciju, izričit je Đurović.

"Nezakonit izbor bi jedino mogao da bude popravljen razrješenjem direktorice, ali izgleda da nikome u RTCG, a ni novoj vlasti nije stalo do zakonitosti i vladavine prava. To su bile teme koje su bile atraktivne dok su bili opozicija", rekao je on. On je istakao da je „reforma“ RTCG počela nezakonitim imenovanjima članova Savjeta RTCG u Skupštini, nastavila se nezakonitim imenovanjem generalnog direktora, a doživjela vrhunac nezakonitim imenovanjem direktorice TVCG.

"Partijski interesi i političke trgovine u novoj vlasti u prednosti su u odnosu na vladavinu prava i potrebu profesionalizacije RTCG koji treba konačno da pripada svim građanima", rekao je direktor Media centra, bivši član Savjeta RTCG.

Đurović je nakon imenovanja Tomašević za direktoricu TVCG poslao dopis Savjetu RTCG i zatražio od njih da od generalnog direktora RTCG Borisa Raonića zahtijevaju da razriješi Tomašević.

To se, međutim, nije desilo.

Media centar osporio je prije nekoliko dana validnost izbora Tomašević za direktoricu TVCG zbog konflikta interesa koji postoji, jer je njen rođeni brat, Dražen Medojević, u trenutku kada je ona postavljena na tu funkciju, bio član Državne izborne komisije i član Glavnog odbora Pokreta za promjene. Medojević je početkom sedmice naveo za Pobjedu da je podnio ostavku na članstvo u DIK-u, kako bi sestri omogućio da nesmetano obavlja funkciju i naglasio da u PZP-u nije već nekoliko godina.

Generalni direktor Boris Raonić nije želio da komentariše inicijativu Media centra, a predsjednik Savjeta Javnog servisa Veselin Drljević kazao je Pobjedi da o tome zna samo iz medija.

Advokat Dražen Medojević, rođeni brat Marije Tomašević, dao je ostavku na članstvo u DIK-u dva dana nakon njenog imenovanja za direktoricu.

On je Pobjedi kazao da nije bio profesionalno angažovan u DIK-u, te da je ostavku dao nakon što je Media centar pokrenuo priču o smjenjivanju Tomašević sa funkcije.

"Na članstvo u Glavnom odboru PZP-a davno sam podnio ostavku, čak prije nekoliko godina zbog obaveza, ali sam tada ostao da radim u DIK kao njihov zastupnik i advokat PZP-a i kao profesionalac, to su me zamolili da ostanem i dalje u Komisiji, ali nijesam bio profesionalno angažovan u Komisiji nego kao član. Sad sam dao ostavku i na to mjesto", rekao je Medojević.

Istakao je da tvrdnje Media centra nijesu tačne, ali da nije imao dilemu i da je odlučio da ih umiri i da ostavku.

Zakon

Zakon o RTCG propisuje da direktori treba da ispunjavaju iste uslove kao i članovi Savjeta - ne mogu biti lica koja bira, imenuje ili postavlja predsjednik Crne Gore, Skupština i Vlada kao i funkcioneri političkih stranaka (predsjednici stranaka, članovi predsjedništva, njihovi zamjenici, članovi izvršnih i glavnih odbora, kao i drugi stranački funkcioneri), za vrijeme obavljanja funkcije i najmanje tri godine od prestanka funkcije. Takođe, isti član zakona propisuje da članovi Savjeta RTCG i drektori te kuće ne mogu biti lica koja se nalaze u krvnom srodstvu u prvoj liniji, bez obzira na stepen srodstva, u pobočnoj liniji do drugog stepena srodstva i srodstvu po tazbini sa javnim funkcionerima i funkcionerima političkih partija.
Portal Analitika