On je istakao da, ipak, ima prostora da se bilateralna saradnja unaprijedi naročito u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, koja, budući da je globalni izazov, traži globalni odgovor.
Potpredsjednik Marković je saopštio da je jačanje policijske, tužilačke i pravosudne saradnje između dvije susjedne zemlje od izuzetnog obostranog interesa.
Marković je upoznao Grasa sa reformom crnogorskog pravosudnog sistema, kako u smislu reforme nacionalnog zakonodavstva i novih rješenja za uspješnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, tako i u oblasti razvoja i primjene novih regionalnih mehanizama saradnje u borbi protiv ovih izazova, pohvalivši pri tom rezultate takve saradnje.
Graso je istakao da je organizacija Konferencije na margini koje se i dogodio susret, jedan od pokazatelja spremnosti Crne Gore da se ovim ozbiljnim pitanjem pozabavi na najvišem političkom nivou.
On je upoznao Markovića sa rješenjima koje Republika Italija primjenjuje u borbi protiv mafije, posebno se osvrnuvši na oduzimanje nelegalno stečene imovine i način na koji država alocira tako prihodovana sredstva. On je pohvalio i saradnju koju tužilačke organizacije dvije zemlje imaju kad je riječ o razmjeni podataka i informacija, ističući slučaj Šarić kao najilustrativniji primjer uspješnosti takve saradnje.
Bilateralni sastanak bio je prilika da potpredsjednik Marković zahvali italijanskom tužiocu na učešću na konferenciji i pozivu da posjeti Italiju, kako bi detaljnije razmotrili mehanizme unaprijeđenja saradnje i na strateškom i na operativnom nivou.
foto: gov.me