Abiznis

Treći ekonomski paket mjera pomoći

ĐUKANOVIĆ: Narednog mjeseca presudne odluke za ekonomski razvoj CG

Bez obzira na zastrašujuće podatke treba znati da će svijet živjeti i poslije pandemije koronavirusa. Svijet će izaći iz ovog problema i to mnogo brže nego što sada izgleda - ocijenio je predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović, gostujući u Jutarnjem programu TVCG.

Milo Đukanović Foto: Printscreen
Milo Đukanović
RTCGIzvor

Ugroženost zdravlja, kako je dodao Đukanović, nije jedini aspket ove krize.

- Međunarodni monterani fond predviđa da će ekonomija Evropske unije ući u recesiju pet do šest odsto. Kada pogledate cijenu nafte vidite da se približila istorijskom minimumu devedesetih kada je barel nafte prodavan za 18 dolara, danas je to oko 22 dolara, sa tendencijom pada i neizvjesnosti. Prognoze su da će do maja 2021. godine nafta dostići 36 dolara, još daleko od 65 dolara, odnosno cijene prije krize. Kada pogledate berzanske akcije nekih najmoćnijih kompanije vidite da su doživjeli ozbiljan pad na berzi, koji se procentima mjeri od oko 17 odsto - naveo je Đukanović.

Sve to, prema njegovim riječima, upućuje na ozbiljne posljedice pandemije koronavirusa.

- Navodi i na novi nauk. Čini mi se da smo svi prisustvovali ozbiljnom padu globalne politike, odnosno da je došlo do zatvaranja politike unutar nacionalnih okvira. Upravo nas djevlovanje ovakvih faktora kao što je koronavirus, ali i iz djelovanja terorizma, štetnih posljedica klimatskih promjena, upućuje na zaključak da bez saradnje ne možemo raditi na rješenjima. Ovo moramo shvatiti kao otrežnjenje - kategoričan je Đukanović.

Vjeruje da se oživljava dobri stari duh Evropske unije, koji je pokrenuo proces ujedinjenja da svi zajedno živimo na evropskom kontinentu, jačajući ekonomiju tako da postane konkurentna na globalnom nivou.

Pored postojeća dva, potrebno je, naglašava pripremiti treći ekonomski paket mjera pomoći.

- Vjerujem da će se tokom sljedećeg mjeseca donijeti odluke koje će biti od presudnog značaja za ekonomski razvoj Crne Gore u narednoj deceniji - naglasio je Đukanović.

Prvenstveno, kako je dodao, tu misli na podsticaj investicija.

- Moramo pojačati ponudu, proizvodnju, a toga nema bez rasta investicija, zbog čega moramo da nastavimo da unaprijeđujemo klimu prema investirorima, stimulišemo ih da investiraju i da pokušamo sa boljom disperzijom Crne Gore samo od turizma i ugostiteljskih usluga. Svijet će se oporaviti kroz bolje korišćenje bankarstva i energetike. Upravo u energetici i proizvodnji hrane leži ozbiljan potencijal da napredujemo, a da će Centralna banka Crne Gore dati neophodan impuls - kazao je Đukanović.

Dodao je i da bi se dobrim pripremama dan nakon prestanka krize mogli stvoriti uslovi za vraćanje na puteve razvoja ekonomije.


Portal Analitika