Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Đukanović: Nijesu samo Ukrajina i Crna Gora mete; neka mi niko ne sugeriše kakve ću odluke donositi

Redovna godišnja press konferencija

Đukanović: Nijesu samo Ukrajina i Crna Gora mete; neka mi niko ne sugeriše kakve ću odluke donositi

Nakon izbora 2020. mnogo toga je u ovoj državi, ne slučajno, nego sasvim planski, zaustavljeno i blokirano, poručio je predsjednik države Milo Đukanović na redovnoj godišnjoj press konferenciji.

Đukanović: Nijesu samo Ukrajina i Crna Gora mete; neka mi niko ne sugeriše kakve ću odluke donositi Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Obnavljajući državnost, kako je istakao, Crna Gora krenula je ka evropskom sistemu vrijednosti, članstvu u EU i NATO.

"U posljednje dvije godine, taj cilj bio je ugrožen i suštinski doveden u pitanje", poručio je on.

Ishod izbora 2020. obradovao i nacionaliste i one koji služe ruskoj destrukciji

Tokom 2020. godine, prema njegovom mišljenju, došlo je do planskog zastoja. O dijelu doskorašnje većine kazao je kako je karakterisalo anticrnogorsko djelovanje.

"Nakon izbora 2020. mnogo toga je u ovoj državi, ne slučajno, nego sasvim planski, zaustavljeno i blokirano. Rezultat izbora je u krugovima nacionalista i u Crnoj Gori i izvan nje viđen kao nova šansa za velikodržavne ideje. Viđen je i kao nova šansa za rusku destrukciju Evrope i Zapada, za šta je Balkan uvijek pogodno tle", naglasio je.

Uprkos tome, kako je dodao, Crna Gora ostala je na evropskom kursu.

Iskompleksiranim revanšizmom stigli smo do ivice ambisa

Svjedočimo procesu političkog i opšteg društvenog zrijevanja, ocijenio je.

"Dijalog kojim smo došli do manjinske Vlade, koja nije najbolje, ali je praktično jedino realno rješenje u pokušaju da Crnu Goru povučemo sa ivice ambisa, pokazuje da potencijal postoji. I to ohrabruje. Ne smijemo ipak zaboraviti kako smo do ivice državnog, institucionalnog, ekonomskog i društvenog ponora stigli. Moramo imati jasne odgovore kako i zašto je država uvedena u agoniju nekompetentnog i nemarnog upravljanja", kazao je, opisujući djelovanje prošle vlasti kao "iskompleksirani revanšizam".

O odlasku: Neka mi niko ne sugeriše šta da uradim, uvijek sam sam donosio odluke o sopstvenim potezima

Na pitanje da li će sljedeće godine napustiti politiku zbog učlanjenja Crne Gore u EU, kao što to govore pojedini političari, on je kazao kako niko ne treba da mu sugeriše šta treba da uradi.

"Osjećam se vrlo dobro, ja drugima neću davati savjete šta treba da urade u svojoj političkoj karijeri, pa ne smatram neophodnim da mi iko sugeriše šta ja treba da uradim. U ovih tridesetak godina sam sve svoje poteze, mnogo teže od tog, povlačio na bazi vlastitih procjena i iskustva, a tako će biti i ubuduće", poručio je Đukanović.

Ne vidi neku vezu između sopstvene političke budućnosti i pregovora sa EU.

"Nikada nijesam čuo da neko dovodi te dvije okolnosti u vezu, od 2008, kada smo predali kandidaturu, do danas", istakao je.

Ne spinujte, po svaku cijenu želite da kriminalizujete pojedince

Upitan od strane novinara "Vijesti" kako gleda na to što su u toku postupci protiv Vesne Medenice i Blaža Jovanića i da li je znao za ono što im se stavlja na teret, te o optužbama da je došao na vlast u džemperu a da je sada poznat po visokom životnom stilu i bogatstvu, kazao je da ta "trućanja sluša već godinama".

"To je repertoar jednog medijskog orgijanja sa ciljem da se promijeni vlast koju sam personifikovao, ali i pokušaj da se iz tih parapolitičkih centara ostvari suštinski politički uticaj. Crna Gora je kuriozitet po tome što mediji u njoj formiraju partije i otvoreno ih podržavaju, kako bi preko njih finansijski kapital pretvorili u društvenu moć. To je nešto što je dio demokratskog zrijevanja Crne Gore", naglasio je.

Iz tih centara se, kako je istakao, pokušava nametnuti predstava da bi on morao znati za ovu ili onu odluku nekog funkcionera sudske vlasti.

"Budimo elementarno odgovorni i ne spinujmo. To je očita želja da se po svaku cijenu kriminalizuje neki pojedinac ili politička struktura. Nemam veze ni sa jednom odlukom koja se tiče sudske vlasti, ni sa odlukom bilo kog sudije u crnogorskom sudskom sistemu", dodao je, pozivajući na poštovanje pretpostavke nevinosti. 

Ni najzlonamjerniji neće naći ništa čime sam se ogriješio o zakon

Ne strijepi da bi se on mogao naći na optuženičkoj klupi, jer je, kako je kazao, sve radio u skladu sa propisima.

"Svoj posao obavljam besprekorno, u skladu sa Ustavom i zakonom. Ni najzlonamjerniji neće moći da nađe ništa što sam uradio protiv države ili njenih zakona", poručio je.

Istraživanje o Pandora papirima traje predugo, govorio i o prepiskama na Sky aplikaciji

Povodom 'Pandora papira', kazao je, imao je komunikaciju sa SDT, gdje postoje sve relevantne informacije o tom slučaju.

"Očekivao sam da će se već pojaviti stav tog državnog organa o tom pitanju", istakao je Đukanović.

Istraživanje o tome, prema njegovom mišljenju, predugo traje, te se nada kako će uskoro biti povratnih informacija iz tužilaštva.

Kazao je kako prati objave prepiski koje su, posredstvom Europola, bile aktuelne na aplikaciji "Sky", te da smatra da je dobro što je sve objelodanjeno.

Sa Zoranom Lazovićem, kako je kazao, imao je i ima komunikaciju kao sa nekim ko je dugo u bezbjednosnom sektoru, ali i da ne vidi da se njegovo ime pominje u prepiskama na Sky aplikaciji.

O Belvederu: Brutalna sila protiv slobodnih građana koji su se okupili sa pravom

Na Belvederu je primijenjena brutalna i neodmjerena sila protiv slobodnih građana, koji su se sa pravom okupili da izraze protest protiv institucije koja pokušava da poništi crnogorski identitet.

"Građani znaju zašto su tu bili, siguran sam da osjećaju da su bili na pravom mjestu, kao što i ja osjećam da sam bio na pravom mjestu. Država tada nije položila ispit", rekao je Đukanović.

Pozivi na pomirenje nose prikrivenu ideju istorijske revizije

Moramo, kazao je, biti svjesni opasnosti populizma.

"Strpljiv i dobronamjeran dijalog, lišen bilo kakvih predrasuda, ono je što nam treba i na šta pozivam sve građane i sve aktere političkog i javnog života", dodao je.

Dijalog ne treba, kako je istakao, voditi zbog pomirenja, kako ga, dodao je, "zamišljaju površni i pretenciozni politički akteri".

"Moguće pomirenje te vrste ostvareno je poslije Drugog svjetskog rata. Pozivi na ponovno pomirenje na tu temu nose prikrivenu ideju preispitivanja i istorijske revizije. A to je nemoguće", dodao je.

Glupost je biti neutralan između ukrajinske odbrane i ruske agresije

Kazao je kako se ukrajinski narod herojski brani od ruske agresije.

"Nije mudrost, niti neutralan stav kada se bira između ukrajinske odbrane slobode i nezavisnosti i ruske agresije. Ne, to je kukavičluk, najgori nemoral i glupost. Jer, ono što ne želiš da osudiš i sankcionišeš u Ukrajini, nadaj mu se sjutra u svojoj kući", ocijenio je.

Tako je, poručio je, i u Crnoj Gori - ili branimo njeno pravo na postojanje, ili svjesno ili ne podržavamo njeno ponovno potiranje.

Nijesu samo, kako je naglasio, Ukrajina i Crna Gora mete - već je spisak mnogo duži.

Primarna obaveza Vlade da rasvijetli činjenice o 5. septembru

Treba da dobijemo istinu o ulozi svih aktera u događajima koji su pratili ustoličenje Joanikija, dodao je on.

"Štetočinsko djelovanje prošle Vlade, koje je kulminiralo 4. i 5. septembra prošle godine, formalno je oončano demokratskim putem u parlamentu, ali je ona suštinski pala na Cetinju. Sada treba da dobijemo punu istinu o ulozi svih aktera u tim događajima, što je primarna obaveza ove Vlade", kazao je on.

SDT ima moju punu podršku

Istakao je kako i Specijalni državni tužilac i svi drugi organi imaju njegovu punu podršku u radu.

Svaki državni organ ima moju punu podršku u djelovanju u okvirima Ustava i zakona. Svako ko djeluje u tim okvirima, kao i do sada, uživa moju punu podršku", istakao je.

Nekada ih je Zapadni Balkan manje zanimao, ali više nije tako

Geopolitički odnosi su, kako je kazao, podložni radikalnim promjenama.

"Sjetićemo se kako su ranije idilično izgledali odnosi Istoka i Zapada, a danas se praktično gledaju preko nišana. Sa tim promejnama, mijenja se i odnos prema našoj regiji. Nekad je glavne geopolitičke igrače manje zanimalo kakva će biti budućnost Zapadnog Balkana, a danas ih ipak zanima", smatra Đukanović.

Za očekivati je da će maligni uticaji sa strane potrajati, ali potrebno je izboriti se sa tim uticajima.

"Moramo da slijedimo svoje nacionalne interese. Ko god pokušavao da nam predočava formule sreće u našoj budućnosti, to smatram pretencioznošću. Ne smijemo imati kompleks povodom veličine države ili njenog broja stanovnika. Moramo pokazati mudrošću i odgovornošću da smo odgovoran partner. Pokazali smo to tokom članstva u NATO, dokazali smo da smo kontributor izgradnje stabilnosti", dodao je.

Portal Analitika