Vojska je proglasila vanredno stanje na godinu dana i saopštila da je hapšenje mjanmarske čelnice i drugih visokih zvaničnika odgovor na izbornu prevaru.
U video obraćanju koje je objavljeno na televiziji nad kojom nadzor ima vojska, rečeno je da je vlast predata glavnom komandantu oružanih snaga generalu Min Ang Hlaingu.
U prvim satima u ponedjeljak ujutro, vojska je uhapsila mjanmarsku čelnicu kao i predsjednika Vin Minta, potvrdio je portparol Nacionalne lige za demokratiju.
Aung San Su Ći pozvala je stanovništvo da „ne prihvati“ vojni puč, navodi se u pismu koje je na društvenim mrežama objavila njena stranka.
U zemlji su kružile glasine o državnom udaru i de fakto civilna šefica vlade Aung San Su Ći je „ostavila ovu poruku narodu“, naveo je na Fejsbuku Vin Htein, predsjednik Nacionalne lige za demokratiju.
Stranka Aung San Su Ći odnijela je pobjedu na izborima u novembru, ali tenzije s vojskom intenzivirale su se prošle nedjelje.
Već nedjeljama, vojska ne prestaje da lansira optužbe o nepravilnostima na izborima, drugim od kraja vojne diktature 2011.
Nacionalna liga za demokratiju vrlo popularne Aung San Su Ći , koja je već bila na vlasti, dobila je 83 posto od 476 mjesta u parlamentu, ali vojska tvrdi da je otkrila 10 miliona slučajeva prevare i zatražila je od izbornog povjereništva da objavi izborne liste zbog provjere.
U utorak na konferenciji za novinare portparol vojske nije isključio mogućnost da vojska ponovno preuzme vlast u zemlji u situaciji koju je nazvao političkom krizom.
Strahovi su porasli u srijedu nakon što je komandant vojske general Min Ang Hlaing – sigurno najmoćniji čovjek u Mjanmaru – proglasio da ustav može u nekim slučajevima da bude opozvan.
Ti komentari su šokirali stanovništvo i izazvali oprez kod diplomata.
Ustav je već dva puta bio stavljan van snage, oba puta za vrijeme državnih udara.
Sadašnji ustav, koji mnogi ocjenjuju kontroverznim, vlada Aung San Su Ći pokušavala je da izmijeni od pobjede na izborima 2015. ali bez uspjeha.
Njegove odredbe daju vojsci kontrolu nad tri velika ministarstva – unutrašnjih poslova, odbrane i graničnih pitanja, garantujući da ona uvijek „drži šapu“ nad mjanmarskom politikom.
Tekst ustava ima i dio koji brani državljanima vjenčanim za strance da postanu predsjednici, što je napisano, po ocjenama analitičara, kako bi se spriječilo da tu funkciju dobije Aung San Su Ći, udata za Britanca.
Njena zvanična funkcija je „državna vijećnica“, što je mjesto koje joj garantuje da de facto vodi zemlju.
Trenutno nije jasno kako će se stvari razvijati, a politička kriza nije sve s čime se Mjanmar suočava, ocjenjuje agencija Frans pres.
U toj je zemlji zabilježeno više od 140.000 slučajeva koronavirusa, a ako bi došlo do velikih demonstracija, vjerovatno bi se još brže proširio i dodatno opteretio zdravstveni sistem.
UN osudile hapšenje Aung San Su Ći
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Gutereš oštro je osudio hapšenje šefice vlade Mjanmara Aung San Su Ći.
Hapšenje političkih lidera i prenos zakonodavnih, izvršnih i sudskih vlasti na vojsku, „predstavljaju udar na demokratske reforme u Mjanmaru“, navodi se u saopštenju Gutereša.
„Izbori održani 8. novembra 2020. daju jasno mandat Nacionalnoj ligi za demokratiju, što odražava volju naroda Mjanmara da nastavi put demokratskih reformi za koji se teško izborio“, naveo je Gutereš.
On je apelovao na vojne lidere „da poštuju volju naroda Mjanmara, da poštuju demokratske standarde i sve sporove rješavaju mirnim dijalogom“.
Prema diplomatskim izvorima, Savjet bezbjednosti je planirao idućeg četvrtka da održi sastanak o Mjanmaru.
Sastanak bi, poslije novih dešavanja u Mjanmaru, mogao po hitnom postupku da bude održan i ranije, početkom sedmice, rekli su neimenovani diplomatski izbori AFP-u.