Svijet

Drugi dan pośete Blinkena Kini, nema potvrde da će se sastati sa Śijem

Američki državni sekretar Antoni Blinken započeo je u poneđeljak drugi i posljednji dan sastanaka sa visokim kineskim zvaničnicima, pošto su dvije strane izrazile spremnost da razgovaraju, ali i malo sklonosti da ublaže čvrste pozicije koje su izazvale porast tenzija.

Drugi dan pośete Blinkena Kini, nema potvrde da će se sastati sa Śijem Foto: Leah Millis/Pool Photo via AP
Portal AnalitikaIzvor

Blinken je razgovarao sa najvišim kineskim diplomatom Vang Jijem oko tri sata, prema jednom američkom zvaničniku, ali još nije potvrđeno da li će se Blinken sastati sa predśednikom Śi Đinpingom prije nego što otputuje kasno večeras.

Ni Blinken ni Vang nijesu dali nikakav komentar novinarima dok su se pozdravljali i pripremali za diskusiju, prenosi AP. 

U prvoj rundi pregovora u neđelju, Blinken je skoro šest sati razgovarao sa kineskim ministrom vanjskih poslova Ćin Gangom, nakon čega je potvrđena saglasnost da se nastave razgovore na visokom nivou, međutim, nije bilo naznaka da je bilo koje od najzahtjevnijih pitanja blizu rješenja.

Uprkos Blinkenovom prisustvu u Кini, on i drugi američki zvaničnici svojim obraćanjima umanjivali su izglede za bilo kakav značajan napredak u najzahtjevnijim pitanjima sa kojima se suočavaju dvije najveće ekonomije planete.

Umjesto toga, Blinken i drugi zvaničnici su naglasili važnost uspostavljanja i održavanja boljih linija komunikacije SAD i Кine.

Obje strane su rekle da je Ćin prihvatio poziv Blinkena da pośeti Vašington, ali je Peking jasno stavio do znanja da je „Кina-SAD odnos je na najnižoj tački od svog uspostavljanja.” Taj ośećaj dijele američki zvaničnici.

Stejt department je saopštio da je Blinken naglasio „važnost diplomatije i održavanja otvorenih kanala komunikacije u čitavom nizu pitanja, kako bi se smanjio rizik od pogrešne percepcije i pogrešne procjene“.

Кinezi su, u međuvremenu, ponovili svoj stav da trenutno stanje odnosa „ne služi fundamentalnim interesima dva naroda, niti ispunjava zajednička očekivanja međunarodne zajednice“, navodi Ministarstvo vanjskih poslova.

Blinken je najviši američki zvaničnik koji je pośetio Кinu otkako je predśednik Džo Bajden preuzeo dužnost, a njegovo dvodnevno putovanje uslijedilo je nakon što su njegovi prvobitni planovi za putovanje u Кinu odloženi u februaru, nakon slučaja „kineski balon“. 
Kina i SAD moraju da biraju saradnju ili sukobe
0
Kina i SAD moraju da biraju saradnju ili sukobe
19.06.2023 10:03
Blinken stigao u Peking: Posjeta čiji je cilj stabilizovati odnose dvije sile
0
Blinken stigao u Peking: Posjeta čiji je cilj stabilizovati…
18.06.2023 07:46

 

Portal Analitika